Havarovaná Škoda Octavia a Gentleman silnic z jižní Moravy

Obsahem článku je dopravní nehoda, ale nečekejte žádnou senzaci a lacinou snahu o upoutání pozornosti. Na pořadu dne je skromnost, osobní statečnost a solidarita.

Nejsme bulvár, a tak nebudete číst v rámci snahy o zvýšení pozornosti žádné dramatické věty, na druhou stranu o dramatickou situaci určitě šlo. Minimálně pro posádku havarovaného auta a náhodného řidiče, který jel kolem nehody.

 

Budeme mluvit o ocenění Gentleman silnic, tak jako už několikrát v minulosti, které uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR. Tak jako v dříve i teď říkáme, že nezáleží na tom, co za dárky oceněný dostal, my si hluboce vážíme každého řidiče, který neváhá pomoct druhým, kteří se na silnic ocitnout ve svízelné situaci, i proto, že se za volantem pohybujeme dnes a denně a umíme si představit, že bychom to mohli být my, kdo bude na pomoc druhého odkázán.

Naše uznání tentokrát zasluhuje Zdeněk Mikulica, který převzal v Břeclavi ocenění za svou odhodlanost při záchraně lidského života, když neváhal přispěchat na pomoc tonoucí dívce, která se v důsledku dopravní nehody ocitla v místní říčce a ztratila vědomí. Letos 25. května došlo v podvečerních hodinách k vážné dopravní nehodě na silnici u obce Bořetice. Řidič nezvládl své vozidlo a najel tak do svodidel, která jej katapultovala přes místní říčku. Vozidlo poté zůstalo ležet na střeše. V tom momentě se k místu nehody blížil Zdeněk Mikulica.

„Musel jsem přijíždět jen několik sekund poté, co se nehoda stala, auto totiž bylo střechou k zemi, kouřilo se z něj a kola se ještě točila,“ popisuje první momenty u nehody pan Mikulica a dodává: „Prudce jsem zabrzdil a běžel jsem směrem k řidiči, který už byl venku z vozidla. Na hlavě měl krev, ale pohyboval se sám a komunikoval. Co mě zarazilo, byl fakt, že se neustále díval do auta, jako kdyby někoho hledal. Když jsem se ho zeptal, zda s někým cestoval, odpověděl, že ne.“

K místu nehody už začali přibíhat další lidé, mezi nimi také dvě dívky, které na základě pokynů pana Mikulici přivolaly záchrannou službu. Řidič vozidla byl očividně v šoku a zmatený. Zdeněk Mikulica se ho proto snažil uklidnit a zároveň se začal rozhlížet kolem místa nehody. Jen pár metrů od havarované Octavie našel mladou spolujezdkyni, kterou náraz ze škodovky vymrštil do odvodňovacího kanálu, kde se začala topit. „Ženy jsem si všiml bezprostředně poté, co jsem zkontroloval interiér havarovaného auta. Nehybně ležela v odvodňovacím kanálu a byla v bezvědomí. Chvíli jsem si myslel, že je mrtvá,“ popisuje další dramatické události Zdeněk Mikulica. Urychleně skočil do vody a vytáhl zraněnou ženu.

Nehoda na Gumball 3000

Zobrazit všechny fotografie

Ihned začal s oživovacími pokusy. Zraněná za malou chvíli nabyla vědomí a policista ji udržoval ve stabilizované poloze až do chvíle, kdy přijela záchranná služba, která ji převzala do své péče.

„S něčím takovým jsem se nesetkal poprvé, loni jsem totiž míjel dopravní nehodu, když jsem se vracel z práce. Tenkrát se ovšem naštěstí nejednalo o nic závažného. Jediné, co utrpělo, bylo moje osobní auto, neboť řidič vozidla, který jel za mnou, byl onou nehodou také konsternován, že se nedíval před sebe a naboural do mě,“ dodává nyní již s úsměvem Zdeněk Mikulica.

Pro připomínku – prvním Gentlemanem silnic se v prosinci 2004 stal pan Jiří Lukáč z Albrechtiček na Novojičínsku, který vytáhl z hořícího automobilu tehdy sedmnáctiletého mladíka. Od té doby už ocenění převzalo 90 lidí na čtyřiceti místech České republiky. My smekáme a děkujeme za všechny řidiče.

zdroj: Česká Pojišťovna

22.11.2013 12:13| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist