Budoucnost mobility

Elektromobilita, autonomní řízení a další témata ožehavá témata, která se týkají budoucnosti automobilové dopravy. Zeptejte se na cokoliv, co Vás zajímá. Na Vaše dotazy odpovídá Jan Pohorský z automobilky Hyundai. Budoucnost prožíváme právě teď.

Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Životnost akumulátoru elektromobilu

  Dobrý den,

  zajímá mě, jak je to s životností akumulátoru v elektromobilu. Jak bývá dlouhá záruka a případně kolik stojí nový akumulátor a zda se vyplatí, řekněme po 10 letech, jej měnit, jestli má nějaké další uplatnění a jde dál prodat, nebo je na vyhození. Nebo vydrží i déle? Vždyť elektrická auta nejezdí ještě tak dlouho, aby se to s určitostí vědělo.

  Děkuji, Zdeněk Václavek

   

  Odpověď:

  Dobrý den,

  na trakční akumulátory ve vozech Hyundai poskytujeme záruku 8 let/160 000 km a garantujeme, že během této doby neklesne jeho kapacita pod hranici 70 % nového. V případě poruchy trakčního akumulátoru se nemění jako celek, ale pouze potřebné jednotlivé články. Není teda třeba měnit celý akumulátor.

  V případě snížení kapacity trakčního akumulátoru pod hodnotu využitelnou pro provoz v elektrifikovaném voze najde uplatnění například v systémech stacionárního úložiště elektrické energie s odhadovanou délkou využitelnosti 10 let. Následně bude akumulátor recyklován a to s vysokou mírou (až 90%) návratnosti drahých materiálů.

  David Pavlíček, Hyundai Motor Czech

  3.6.2020 0:01

 • Dotaz: Parkování zdarma s hybridem

  Dobrý den,

  mohu s hybridem parkovat v Praze zdarma stejně jako s elektromobilem? Ve kterých dalších městech to platí?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  parkování zdarma na území městy Prahy neplatí pro vozy které produkují emise větší než CO2 50 g/km. Obecně tedy neplatí pro žádné hybridní vozy.

  David Pavlíček, Hyundai Motor Czech

  3.6.2020 0:01

 • Dotaz: Finanční výhody elektromobilu

  Dobrý den,

  mohli byste prosím shrnout, jaké jsou všechny aktuální státní úlevy a pobídky, když si koupím elektromobil? Zajímalo by mě, co všechno dostanu jako bonus a jak na elektrickém autě co nejvíc ušetřit, protože pořizovací ceny jsou hodně vysoké.

  Stanislav Jiřík

  Odpověď:

  Dobrý den,

  na koupi elektromobilu jsou v České republice nyní poskytovány přímé  finanční dotace pouze firmám či obcím a orgánům státní správy. Soukromý majitel je osvobozen od dálničních poplatků, či má možnost parkovat v tzv. modrých zónách. Vlastnictví elektromobilů dále může zpřístupnit i výhodnější tarif nákupu elektrické energie. Jiné přímé bonusy nejsou v současné době v České republice poskytovány.

  8.4.2020 9:10

 • Dotaz: Budoucnost spalovacího motoru

  Dobrý den,

  mám dotaz související s budoucností mobility. Myslíte si, že třeba za 20 let bude ještě možné koupit si auto s klasickým motorem na benzín nebo naftu? Nebo kdy bude ta doba, když už budou na prodej jenom elektromobily?

  Předem děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  budoucnost dopravy v horizontu 20 let bude záviset na mnoha vstupních faktorech a je možné, že se změní celá koncepce a přístup k myšlence přesunu osob a zboží. Aktuálním trendem je například mobilita v širším pojetí či autonomní řízení.

  Je téměř jisté, že povinným minimem či standardem se v Evropě stanou hybridy, tedy spalovací motory spojené s elektromotorem pro zvýšení účinnosti. Mezi běžnými osobními vozy budou mít významný podíl plně elektrické pohony a lze očekávat, že u větších aut, ale zejména u užitkových vozidel, bude běžný i elektrický pohon ve spojení s vodíkovým palivovým článkem.

  Rozmach plně elektrických vozů podíl bude záviset zejména na racionalizaci výroby akumulátorů a pokroku v jejich vývoji. Věřte, že do tohoto odvětví se nyní vrhly ty nejchytřejší mozky v oboru. Na základě sledování vývoje za posledních několik let očekávám v této oblasti v krátké době obrovské skoky vpřed.

  8.4.2020 9:07

 • Dotaz: Elektromobil a voda

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat ohledně toho, jak se řeší u elektromobilu, aby byl dobře izolovaný proti vodě, např. proti dešti. Přece jenom elektřina a voda nejdou dohromady.

  Děkuji,

  Pavel

  Odpověď:

  Dobrý den,

  všechny vysokonapěťové elektrické komponenty elektromobilů jsou důsledně izolované a není třeba mít obavy. Pohon vozu elektrickou energií nepřináší tedy z pohledu bezpečnosti žádná specifika – je bezpečné s ním jet či nabíjet v dešti, popř. mýt v myčce.

  8.4.2020 9:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist