Budoucnost mobility

Elektromobilita, autonomní řízení a další témata ožehavá témata, která se týkají budoucnosti automobilové dopravy. Zeptejte se na cokoliv, co Vás zajímá. Na Vaše dotazy odpovídá Jan Pohorský z automobilky Hyundai. Budoucnost prožíváme právě teď.

Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Hyundai Kona rekord

  Dobrý den,

  zaujal mě nedávný rekord Hyundai Kona s dojezdem 1 026 km. Jak je možné, že auto ujelo víc než dvakrát delší vzdálenost oproti oficiálnímu dojezdu 484 km?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  podmínky, v nichž byl rekord dosažen, pochopitelně neodpovídaly reálnému provozu. Rekord byl stanoven na uzavřeném okruhu a maximálnímu dojezdu byly podřízeny všechny okolnosti - ve vozech byla vypnuta klimatizace a multimediální systém a jejich průměrná rychlost se pohybovala pouze kolem 30 km/h.

  Důvodem tohoto pokusu bylo nejen prokázání výjimečné úspornosti elektrického pohonu modelu Kona Electric, ale také zjištění cenných poznatků pro každodenní použití v běžném provozu, jelikož byla pro tento účel využita zcela sériová vozidla bez jakýchkoliv dodatečných úprav.dy.

  David Pavlíček,
  Hyundai Motor Company

  12.2.2021 0:01

 • Dotaz: Rentabilita elektromobilu

  Dobrý den,

  je možné nějakým způsobem vypočítat, kdy se začne elektromobil finančně vyplácet oproti běžnému autu se spalovacím motorem. Např. Kona (370 tis. vs. 800 tis.) Kde a kdy majitel ušetří 430 tis. Kč?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  stanovit přesnou hranici, kdy se elektromobil začne v celkové bilanci finančně vyplácet, je velmi obtížné, protože je závislá na mnoha faktorech, jako např. jak drahou energii zákazník pro dobíjení využívá – právě v tomto ohledu lze pozorovat podstatné rozdíly.

  Samotné provozní náklady po pořízení elektromobilu jsou však bezesporu nižší, než u vozů se spalovacím motorem, a to včetně servisních výdajů. Obecně lze říci, že hlavní motivací pro nákup elektromobilu jsou dnes spíše environmentální, než finanční důvody.

  David Pavlíček,
  Hyundai Motor Company

  11.2.2021 0:01

 • Dotaz: Vývoj cen elektřiny

  Dobrý den,

  často slýchám o tom, že až se elektromobilita opravdu rozmůže, elektřina zdraží a také stát bude chtít nevybrané peníze na spotřební dani z pohonných hmot získat nějak zpět? Jak mohu vědět, když si teď koupím elektrické auto, že za pár let nebudu „tankovat“ dráž než benzín?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  taková otázka by měla být spíše položena zástupcům státní správy, jelikož i ta má k dispozici výhledy, jaké počty elektromobilů budou v nejbližší budoucnosti v provozu a jaký to bude mít dopad na vývoj cen elektrické energie.

  David Pavlíček,
  Hyundai Motor Company

  7.9.2020 11:47

 • Dotaz: Nabíjení ze solárních panelů

  Dobrý den,

  je možné elektromobil nabíjet i z domácích solárních panelů, např. na střeše rodinného domku? Nebo už je elektromobil moc?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  elektromobil samozřejmě dobíjet z „domácí“ solární energie lze, pokud je k tomu systém uzpůsoben. Modely z nabídky Hyundai podporují až 100 kW DC dobíjení, takže s přehledem zvládnou i střešní fotovoltaický systém.

  David Pavlíček,
  Hyundai Motor Company

  7.9.2020 11:46

 • Dotaz: Odliv od LPG a CNG

  Dobrý den,

  proč spousta výrobců opouští LPG a CNG? Přitom je to relativně ekologické palivo, a přestože je fosilního původu, lze jej vyrábět i šetrným způsobem.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  v nabídce Hyundai LPG a CNG vozy nejsou a proto nám nepřísluší komentovat strategie ostatních výrobců. My spatřujeme budoucnost především v elektrifikaci a to odráží naše modelová nabídka i výhled do budoucnosti naší automobilky.

  David Pavlíček,
  Hyundai Motor Company

  7.9.2020 11:44

 • Dotaz: Energetický mix

  Dobrý den,

  jde někde zjistit přesný energetický mix elektřiny v České republice, případně přímo v konkrétní domácnosti?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  lze, na stránkách Energetického regulačního úřadu, viz na straně 44 zde.

  David Pavlíček,
  Hyundai Motor Company

  7.9.2020 11:11

 • Dotaz: Životnost akumulátoru elektromobilu

  Dobrý den,

  zajímá mě, jak je to s životností akumulátoru v elektromobilu. Jak bývá dlouhá záruka a případně kolik stojí nový akumulátor a zda se vyplatí, řekněme po 10 letech, jej měnit, jestli má nějaké další uplatnění a jde dál prodat, nebo je na vyhození. Nebo vydrží i déle? Vždyť elektrická auta nejezdí ještě tak dlouho, aby se to s určitostí vědělo.

  Děkuji, Zdeněk Václavek

   

  Odpověď:

  Dobrý den,

  na trakční akumulátory ve vozech Hyundai poskytujeme záruku 8 let/160 000 km a garantujeme, že během této doby neklesne jeho kapacita pod hranici 70 % nového. V případě poruchy trakčního akumulátoru se nemění jako celek, ale pouze potřebné jednotlivé články. Není teda třeba měnit celý akumulátor.

  V případě snížení kapacity trakčního akumulátoru pod hodnotu využitelnou pro provoz v elektrifikovaném voze najde uplatnění například v systémech stacionárního úložiště elektrické energie s odhadovanou délkou využitelnosti 10 let. Následně bude akumulátor recyklován a to s vysokou mírou (až 90%) návratnosti drahých materiálů.

  David Pavlíček, Hyundai Motor Czech

  3.6.2020 0:01

 • Dotaz: Parkování zdarma s hybridem

  Dobrý den,

  mohu s hybridem parkovat v Praze zdarma stejně jako s elektromobilem? Ve kterých dalších městech to platí?

  Odpověď:

  Dobrý den,

  parkování zdarma na území městy Prahy neplatí pro vozy které produkují emise větší než CO2 50 g/km. Obecně tedy neplatí pro žádné hybridní vozy.

  David Pavlíček, Hyundai Motor Czech

  3.6.2020 0:01

 • Dotaz: Finanční výhody elektromobilu

  Dobrý den,

  mohli byste prosím shrnout, jaké jsou všechny aktuální státní úlevy a pobídky, když si koupím elektromobil? Zajímalo by mě, co všechno dostanu jako bonus a jak na elektrickém autě co nejvíc ušetřit, protože pořizovací ceny jsou hodně vysoké.

  Stanislav Jiřík

  Odpověď:

  Dobrý den,

  na koupi elektromobilu jsou v České republice nyní poskytovány přímé  finanční dotace pouze firmám či obcím a orgánům státní správy. Soukromý majitel je osvobozen od dálničních poplatků, či má možnost parkovat v tzv. modrých zónách. Vlastnictví elektromobilů dále může zpřístupnit i výhodnější tarif nákupu elektrické energie. Jiné přímé bonusy nejsou v současné době v České republice poskytovány.

  8.4.2020 9:10

 • Dotaz: Budoucnost spalovacího motoru

  Dobrý den,

  mám dotaz související s budoucností mobility. Myslíte si, že třeba za 20 let bude ještě možné koupit si auto s klasickým motorem na benzín nebo naftu? Nebo kdy bude ta doba, když už budou na prodej jenom elektromobily?

  Předem děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  budoucnost dopravy v horizontu 20 let bude záviset na mnoha vstupních faktorech a je možné, že se změní celá koncepce a přístup k myšlence přesunu osob a zboží. Aktuálním trendem je například mobilita v širším pojetí či autonomní řízení.

  Je téměř jisté, že povinným minimem či standardem se v Evropě stanou hybridy, tedy spalovací motory spojené s elektromotorem pro zvýšení účinnosti. Mezi běžnými osobními vozy budou mít významný podíl plně elektrické pohony a lze očekávat, že u větších aut, ale zejména u užitkových vozidel, bude běžný i elektrický pohon ve spojení s vodíkovým palivovým článkem.

  Rozmach plně elektrických vozů podíl bude záviset zejména na racionalizaci výroby akumulátorů a pokroku v jejich vývoji. Věřte, že do tohoto odvětví se nyní vrhly ty nejchytřejší mozky v oboru. Na základě sledování vývoje za posledních několik let očekávám v této oblasti v krátké době obrovské skoky vpřed.

  8.4.2020 9:07

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist