Stovky odtažených v centru Prahy. Parkování neposlušných hlídá časomíra

Porušování dopravních předpisů v centru hlavního města je nestárnoucím evergreenem. Zástupcům Prahy 1 však dlouhodobě dochází trpělivost a snaží se chronickým hříšníkům situaci v městské části zkomplikovat. Poslední měsíce na mnoha místech výrazně pomáhá parkovací časomíra, která ukazuje, jak moc řidiči nerespektují vymezenou dobu parkování.
dscf3761jpg-1100x618.jpg Zdroj: Petr Semecký

Velkým problémem v centru Prahy je mimo jiné dlouhodobé parkování vozidel na místech vymezených pro zásobování. Dodávky dodavatelů pak musí zaparkovat na jiné lokaci, čímž omezují dopravu či limitují chodce. Ostatně kdo se někdy nemusel vyhýbat zásobovacímu vozu například na úzkém chodníku? Praha 1 však v loňském roce úspěšně otestovala projekt časomíry stání v Palackého ulici, kde jsou vyhrazena tři parkovací místa pro blízkou polikliniku na 30 minut.

Projekt na Praze 1 úspěšně expanduje

V průběhu roku byly tabule zobrazující časový údaj o stání individuálního vozu rozmístěny na další lokace. Mimo jiné na Národní třídu, Václavské náměstí, na Smetanovo nábřeží, v ulici Spálená či do Štěpánské. Nový systém tak aktuálně hlídá 20 parkovacích míst ve frekventovaných oblastech, kde je nutné zajistit fluktuaci vozů pro zásobování či návštěvu institucí. Ačkoli systém prozatím není napojen na městskou policii, podařilo se během několika měsíců odtáhnout stovky aut, případně instalovat botičky a pokutovat.

„V nadpoloviční většině došlo ke zlepšení dodržování daného času určeného pro stání vozidel. Městská policie za dobu nasazení pokutovala a nařídila odtah u několika stovek vozidel, řekl serveru iDNES.cz Richard Bureš, radní pro investice městské části Praha 1 z ODS. „Jistě, stále dochází k extrémům, tedy dlouhému překračování doby stání, ale jen u velmi malého počtu řidičů. Oproti tomu se výrazně zvýšila obrátkovost vozidel a převážná část pak tvoří skutečně krátkodobá stání do 5 minut, hodnotí dále systém Bureš. Jak jsme si sami ověřili přímo na místě, komplikovaná situace s parkováním zůstává například ve Spálené, kde se parkování protahuje i na stovky minut.

Tabule jasně ukáže hříšníka

Rozeznat příliš dlouhou parkovací dobu není pro policisty vůbec složité. Pakliže vozidlo na místě parkuje dle určeného času, číslo na digitální tabuli se zobrazuje zeleně. Jakmile vymezenou dobu přesáhne, barva se změní na červenou. Místo rovněž sledují kamery, jež zaznamenávají, kdy řidič na místo přijel a kdy odjel. Na některých lokací je navíc nasazené i automatické čtení registrační značky. Radní Bureš si slibuje další zlepšení situace právě po propojení s městskou policií a se spuštěním systému enforcementu.

Ne každý je však s aktuálním systémem spokojený. Místostarosta Prahy 7 Pavel Zelenka (Praha7Sobě) koncem února popsal na sociální síť X svou nespokojenost s parkováním v Praze, přičemž kritizoval malý počet odtahů, jejich nízkou cenu a malou snahu o vymáhání pravidel na problematických místech. Podle Zelenky provede 13 odtahových vozů jen 35 odtahů denně, přičemž město na odtahování doplácí 90 milionů korun ročně.

Parkování je dlouhodobý problém

Parkování je ostatně velkým problémem i pro další městské části, které se potýkají s nadmírou automobilů a nedostatkem místa i pro rezidenty. Pomoci mají další nově vznikající P+R parkoviště a také chystaná reforma parkování, kterou řeší náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Reforma se má dotknout cen veřejného stání, ale také dosavadních pravidel. Zvažuje se mimo jiné zavedení celoměstské zóny, v níž by bylo možné zaplatit si paušál pro stání na fialové. Možné je také zavedení parkování v modré zóně i pro nerezidenty, případně navázání emisní plakety na parkovací oprávnění. Reforma, kterou jsme blíže popisovali v rozsáhlém článku, je však stále v připomínkovém řízení a není tudíž jasné, kdy bude uvedena v platnost.

2.4.2024 7:00| autor: Petr Semecký | zdroj: https://denikn.cz/1194267/pet-set-minut-misto-triceti-tabule-meri-dobu-parkovani-straznikum-prestupky-nehlasi/, https://zdopravy.cz/casomira-stani-odhali-parkovaci-hrisniky-v-centru-prahy-se-testuje-novinka-167038/, Idnes.cz
Více o tématu: policieřízení

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist