Ostřikovače jako zbraně pomsty. Řidiči je často zneužívají k nekalým účelům. Hrozí jim za to vysoké pokuty

Použití ostřikovačů může být trestné v případě, že jsou kvůli nim ohroženi ostatní účastníci provozu. Policie je ale často proti nezodpovědným řidičům krátká. Nemá dostatek prokazatelných důkazů.
20230805_135048-1100x618.jpg Zdroj: Běhal Robin pro Autoweb.cz

Vybržďování, oslňování dálkovými světly nebo lepení se na zadní nárazník. Agresivní řidiči používají různé praktiky, kterými se mstí ostatním účastníkům provozu. Všechny tyto jmenované způsoby jsou velmi nebezpečné a mohou způsobit vážnou dopravní nehodu. Na silnicích se ale setkáváme s metodou, která na první pohled vypadá nevinně, nicméně může mít stejně fatální následky. Jde o ostřikovače, které ve správný moment mohou sloužit jako zákeřná zbraň.

Reportáž o rozestupu od cyklistů

Auta se mají čím bránit, avšak motorky a kola ne

Pokud už jste se někdy v minulosti stali obětí nezodpovědného řidiče, který na vás začal při předjíždění stříkat vodou z ostřikovačů, tak určitě znáte ten nepříjemný pocit chvilkové „slepoty“. Při správné trefě mohou kapky, dopadající na přední okno, posádku rozhodit a rozptýlit její pozornost od řízení. To pak může mít za následek vážnou havárii.

Ještě mnohem zákeřnější a hloupější je použít ostřikovače na cyklisty, či v horším případě na motorkáře, kteří jedou rychle, nejsou chráněni žádným čelním sklem a nemají stěrače. Pokud jezdec na motocyklu schytá sprchu, může to pro něj být smrtelně nebezpečné. V tu chvíli totiž musí pustit jednu ruku ze řídítek a utřít si malý průzor na přilbě. Pak stačí potkat větší hrbol nebo díru a je s ním amen. Není proto divu, že podobné chování policie neakceptuje, a ačkoli to mnoho řidičů neví, jde o porušení zákona. A to i v případě kdy nedojde k žádné dopravní nehodě či ublížení na zdraví.

Zákon hovoří jasně, pokuta řidiče nemine

V pravidlech stojí: „Účastník silničního provozu se musí chovat ohleduplně a ukázněně, aby svým jednáním neohrožoval život, zdraví nebo majetek jiných osob ani svůj vlastní, aby nepoškozoval životní prostředí ani neohrožoval život zvířat.“

To znamená, že pokud šofér vědomě zneužije svých ostřikovačů za účelem odplaty, dopouští se přestupku, za který mu hrozí pokuta do 2 tisíc korun. Sankce se ale může výrazně navýšit, a to v případě, že kvůli jeho činu byl někdo zraněn nebo dokonce zabit.

Pro policii je těžké získat důkazy

Problém je v tom, že tento druh porušení zákona se těžko hlídá a ještě hůře dokazuje. Viník se totiž může vymlouvat na to, že pouze umýval své špinavé přední okno a vozidla za sebou si nevšímal. Z právního hlediska je tak velmi složité posbírat prokazatelné důkazy, které by jeho tvrzení vyvrátily. Nicméně záleží na konkrétní situaci.

28.8.2023 1:01| autor: Robin Běhal | zdroj: Vlastní zkušenost, Zákon o silničním provozu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist