Tohle na českých silnicích neuvidíte, ale v Americe je to denní chleba. Bizár tu číhá na každém kilometru

Podívejte se na pět nejzvláštnějších věcí, které jsme na floridských silnicích potkali. Platí zde zákony, které mohou Evropanům připadat směšné.
whatsapp-image-2023-07-20-at-14.01.07-1100x618.jpg Zdroj: Běhal Robin pro Autoweb.cz

Spojené státy americké jsou oproti Evropě v mnoha věcech mnohem benevolentnější, hlavně co se dopravních předpisů týče. Neexistují zde žádné technické kontroly, hlukové limity či přísné emisní normy. V USA se už nějakou dobu pohybujeme a všímáme si věcí, které by v Česku byly doslova nepředstavitelné či zcela nesmyslné. Těch pět nejpodivnějších vám teď ukážeme.

Silnice občas připomínají vrakoviště

Jestli se v Česku a v dalších evropských státech na něco dbá, tak to je technický stav vozidel brázdící pozemní komunikace. U nás řidič dostane pokutu i za prasklé světlo či poškozené přední okno. Nicméně na Floridě se mohou po silnicích pohybovat i doslova zdemolovaná auta, která spíše připomínají vraky. Neexistuje tu totiž žádná technická kontrola ani žádné emisní předpisy, jenž by kondici vozů regulovaly.

Recenze amerického elektromobilu Tesla Model S Plaid

Párty v korbě pick-upu na silnici? To je tu normální

Američané na Floridě k transportu více lidí rádi používají velmi netypický způsob dopravy, který by v Česku byl zcela nepřípustný. Mezi nejoblíbenější auta zde patří obrovské pick-upy, které mají místo kufru velký valník. Ten v Evropě slouží pouze na převoz nákladu, ovšem v Americe ho často využívají i k přepravě osob. Není tu tak neobvyklé vidět partu lidí, která během jízdy sedí na korbě a s občerstvení v ruce si užívá slunečného počasí.

Pokud si myslíte, že provádí něco nelegálního, tak jste na omylu. Ve 20 státech USA je jízda v nákladovém prostoru povolena a nemá žádná omezení. Většinou se jedná o venkovské a zemědělsky zaměřené oblasti. Na Floridě a v dalších 24 státech je přeprava lidí v korbě též legální, ale platí pro ni určitá pravidla – lidé musí být starší 18 let a nesmí stát nebo čouhat z vozidla. Rozhodně se ale nejedná o bezpečnou zábavu. Každý rok tímto způsobem na floridských cestách zahyne okolo 50 osob.

Motorkáři jezdí bez ochranných přileb

Patříme mezi vášnivé motorkáře a při každém nasednutí na sedlo motocyklu si moc dobře uvědomujeme, jak moc velké riziko podstupujeme. Proto když jsme poprvé viděli místního motorkáře prohánět se po silnicích bez jakéhokoliv speciálního oblečení a ještě k tomu bez přilby na hlavě, běhal nám z toho mráz po zádech. Ihned jsem proto začali brouzdat zákony a hledali jsme, zda je to vůbec legální. A opravdu, na Floridě se smí jezdit bez ochranné helmy na motorce. Jezdec musí pouze mít nasazenou ochranu očí – například sluneční brýle a nesmí být mladší 21 let. Ve většině jiných států USA je však přilba povinná.

Auta jezdí po plážích a parkují pár centimetrů od oceánu

Při návštěvě motorsportem proslulého města Daytona jsme narazili na další velmi neobvyklou věc, která je i ve zbytku Spojených států naprosto ojedinělá. Po plážích v okolí města se s auty smí jezdit a parkovat doslova pár centimetrů od oceánu. Stojí za tím historický odkaz slavné pláže, která dříve sloužila jako závodní okruh při zrodu sérii NASCAR. Na březích oblasti Daytona Beach se vybudovala přírodní pozemní komunikace, na které se smí jezdit rychlostí 10 mil za hodinu. Řidiči si tak mohou naplno vychutnat jedinečné scenérie krásného floridského pobřeží a nebo se pouze opalovat v přítomnosti svého vozidla.

Dopravními značkami zde nešetří

Při pobytu na Floridě jsme si také povšimli, že Američané ničím nešetří, ať už jde o drobnosti v domácnosti či v samotné infrastruktuře. Všeho je tu prostě víc, než by bylo podle nás potřeba. Desítky stojanů u čerpacích stanic, nespočet poboček s autodíly v okruhu pár kilometrů a především naprosto nesmyslné množství dopravních značek na jednom místě. Vtipným příkladem je například úsek dálnice mezi městy Jacksonville a Daytona. Nachází se zde totiž minimálně stovka cedulí se zákazem parkování. To by možná nebylo nic divného, kdyby od sebe nebyly vzdálené pouze pár metrů. No podívejte se sami. Taky vám to přijde k smíchu?

3.8.2023 7:48| autor: Robin Běhal

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist