Právní poradna


Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Vymáhání pokut Itálie

  Dobrý den.
  Prosím o info k následujícímu problému.
  Obdržel jsem od společnosti UAI Česká s.r.o. upozornění na povinnost uhradit nezaplacenou pokutu, která měla vzniknout na základě přestupku, který jsem „spáchal“ vozidlem z půjčovny v Nuoru na Sardinii. Přestupek vznikl dne 14.6.2016 ve 12:42, aniž bych si byl přestupku vědom. Od městské policie v Nuoru jsem následně dostal poštou výzvu k zaplacení pokuty datovanou 4.10.2016. Pokutu v příslušné výši jsem obratem uhradil bankovním převodem.
  UAI jsem v tomto smyslu informoval a obdržel mailem info, že moje podklady - výzvu k úhradě od městské policie v Nuoru z roku 2016 a podklady k provedené platbě byly předány italské straně k ověření s tím, že o dalším mne bude UAI ihned po obdržení stanoviska italské strany informovat. Aniž bych jakoukoli další relevantní informaci v tomto smyslu obdržel, dostal jsem další shodnou výzvu. Po telefonním rozhovoru s odpovědným pracovníkem UAI mi bylo sděleno, že druhou výzvu mám považovat do prošetření celé žádosti za bezpředmětnou a že se jedná o chybu UAI. Závěr jednání jsem zrekapituloval v mailu zaslaném UAI a obdržel automatickou odpověď, že obsah mailu evidují jako dotaz pod určitým číslem a že zde není odkladný účinek. Věřím, že se mi příslušný pracovník ozve telefonicky nebo mailem , což mi na závěr našeho jednání přislíbil.
  Celá věc je pro mne přinejmenším překvapivá. Jaké postavení vlastně UAI má. Jedná se o nějakou oficiální organizaci k vymáhání pokut v rámci EU nebo je to pouhé s.r.o. bez jakékoliv opory v systému EU ?
  Také se domnívám, že došlo již k promlčení příslušného přestupku.
  Děkuji předem za odpověď a omluvám se za příliš obsáhlý dotaz. Popsat celou problematiku jednání s UAI skutečně není jednoduché.
  S pozdravem Ing. Jiří Rauner

  Odpověď:

  Dobrý den,

  aktuálně máme v řešení případ klienta, kdy UAI se přihlásila s pokutou 204 000,-CZK za zákaz vjezdu z roku 2017. Pokud byste chtěl s řešením této situace pomoci, můžete se na nás obrátit a rádi Vám pomůžeme. Obecně máte pravdu i s promlčením atd...

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  18.3.2020 8:38

 • Dotaz: jízda bez registrační značky

  Dobrý den, prosím Vás, zajímá mě, jestli ještě platí, že za jízdu bez registrační značky nebo s nečitelnou značkou je možné uložit zákaz řízení. Děkuji za odpověd'. Honza

  Odpověď:

  Dobrý den,

  ano za tento přestupek hrozí zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců, pokuta 5 až 10 000,-CZK. Trestné body za tento přestupek nejsou.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  28.2.2020 12:55

 • Dotaz: parkování

  Dobrý den, prosím Vás, JUDr. Beran tady kdysi odpovídal na jeden dotaz, že v místě, kde je dopravní značka "Parkoviště s parkovacím automatem" je možné tři minuty parkovat bez parkovacího lístku, čili zdarma. Mně se stala tato zapeklitá věc: Zaparkoval jsem s minibusem v jednosměrné ulici vpravo podél chodníku v místě, kde je dopravní značka "Parkoviště s parkovacím automatem", s tím úmyslem, že do tří minut odjedu. Vystoupil jsem a odešel do kanceláře. Když jsem asi po minutě vyšel ven, vidím, že u vozidla stojí strážník městské policie, který byl evidentně toho názoru, že ten minibus tam parkovat nesmí, nebot' si jej fotografoval a zapisoval. Jelikož určitě nejsem povinen k tomu strážníkovi jít, přiznat se mu, že jsem tam zaparkoval já, ukázat mu doklady a zaplatit pokutu za něco, co možná vůbec není přestupek, vyřešil jsem to tak, že jsem čekal, až ten strážník slušně řečeno odejde. Jenže s tím zase jde ruku v ruce skutečnost, že jsem tím pádem překročil ten tříminutový limit pro parkování zdarma. Prosím Vás, zajímá mě, jestli jsem se dopustil přestupku, když jsem ten tříminutový limit překročil jen a pouze z toho důvodu, že jsem čekal, až ten strážník odejde (jinak už bych byl pryč). Děkuji za odpověd'. Honza

  Odpověď:

  Dobrý den,

  obecně můžete zastavit téměř všude na dobu nezbytně nutnou, která je právě vyjádřena 3 minuty. Pokud jste nešel za strážníkem, tak jste se dopustil přestupku. Kdybyste za ním došel, že jste tam vozidlo zaparkoval těsně před jeho příchodem a jedete pryč, jistě byste se s ním dohodl a pokuta by z toho nebyla.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  25.2.2020 13:01

 • Dotaz: Předvolání za jízdu v levém pruhu

  Vážený pane Blecho,

  došlo mně předvolání za to, že jsem jel v levém jízdním pruhu, i když to nebylo nutné k předjíždění nebo k objíždění. Šlo o to, že na dálnici se předjížděli kamióny a za nimi se utvořila v levém pruhu dlouhá kolona. V pravém pruhu nikdo nejel. Existuje kamerový záznam, kde je toto vidět. Mám dva dotazy:
  - lze odpovědět přes datovou schránku, že jízda v levém pruhu byla oprávněná, protože jsem předjížděl kamión, který jel v dálce a z jednání se omluvím z důvodu časové vytíženosti?
  - je důkazní břemeno na straně úřadu a musí nějakým věrohodným způsobem dokázat, že tam ten kamión, který jsem předjížděl, v dálce nebyl? Nebo naopak musím toto dokazovat já?

  Děkuji

  Odpověď:

  Dobrý den,

  upřímně jste první o kom vím, že je za tento přestupek skutečně řešen u správního orgánu. Byl jste na dálnici zastaven hlídkou policie, nebo jste byl osloven jako provozovatel daného vozidla? Obecně lze říct, že by Správní úřad, jako správní orgán by Vám měl přestupek prokázat a vy máte možnost se vyjádřit k nashromážděným podkladům, případně navrhovat důkazy a svědky, proto pokud mají záznam, kdy je vidět, že se blížíte k navzájem se předjíždějícím kamionům, jistě by šlo argumentovat, že jste jen udržoval bezpečnou vzdálenost a zároveň jste předjížděl kamion v pravém pruhu.

  Pokud byste chtěl pomoci, určitě se nám můžete i ozvat a případ probereme podrobněji.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  20.2.2020 12:44

 • Dotaz: Nehoda při odbočování z vedlejší

  Dobrý den.
  Před koncem minulého roku jsem byl účastníkem autonehody. Z vedlejší silnice jsem odbočoval doleva na hlavní. Oba jízdní pruhy po mé levé straně stály kvůli semaforům a tak jsem naznal že se mohu napojit na hlavní, přičemž si pouze pohlídám vozidla jedoucí z prava.. Mezi jízdními pruhy v obou směrech byla plná čára s přerušovaným úsekem pro odbočení z vedlejší, ze které jsem vyjížděl. Při tomto odbočování byl ve druhém levém jízdním pruhu kamion, přes který nebylo vidět dále doleva. Popojel jsem tedy dopředu, abych viděl jestli něco jede i zprava. V té chvíli se zleva vynořil autobus MHD, který jel ze svého pohledu v protisměru a navíc předjížděl kolonu přes plnou čáru. Došlo k drobnému otření vozidel a k pádu několika cestujících na zem. Jeho jednání bylo odůvodněno tím, že zhruba 50 metrů dále ve směru jeho jízdy za místem nehody byla zastávka MHD, kam zrovna mířil a pouze předjížděl kolonu kvůli úspoře času. Nyní jsem já obviněný. Mohu se proti tomuto jeho pochybení nějak bránit? Jsem předvolán k podání vysvětlení na magistrát. Vím že jsem jel z vedlejší, ale kdo tam má čekat řidiče MHD, který ignoruje plnou čáru i jízdu v protisměru? Díky za radu.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  tuto situaci by chtělo vidět z náčrtu, protože podle popisu si nedovedu představit danou situaci. Pokud k tomuto máte více podkladů, tak nám je prosím pošlete na email viz. naše stránky. Nerad bych Vám odpověděl něco, co nebude odpovídat situaci.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  17.2.2020 16:33

 • Dotaz: Reklamace ojetého vozu

  Dobrý den, koupil jsem Octavii II., cca po měsíci začalo jet auto na 3 válce. Po nahlédnutí do motoru byla zjištěna voda v oleji a obráceně, svítí ESP a systém kontroly výfukových plynů. Kontaktoval jsem prodejce a auto reklamoval. Nyní mi přišlo vyjádření, že to byla jen svíčka a bylo to opraveno. Prodej byl uskutečněn přes bazar, kde nyní auto stojí. Nejsem sice mechanik, ale způsob opravy vzhledem k zjištěným věcem se mi nelíbí. Jak dále postupovat? Nechce se mi auto přebírat abych si tím právně nějak dál neuškodil. Děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  v tomto případě nás můžete kontaktovat přes níže uvedený odkaz, kdy bychom mohli společně vymyslet další postup v dané věci, protože je potřeba samozřejmě znát více podrobností jak z kupní smlouvy, tak ze zápisu ze servisu, případně ze záruční opravy a mít správný doklad o odstranění závady, aby bylo možné případně tento zákrok doložit v případě, že by se problém znovu objevil.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  11.2.2020 12:51

 • Dotaz: Nehoda v Německu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor dalšího postupu řešení. Stala se mi situace, kdy u německého města Drážďany jsem najížděl v najížděcím pruhu na dálnici (dodávka a měl jsem zapojený vozík). Byla kolona kamionů dal jsem blinkr a začal najíždět před kamion. Po zajetí pán v kamionu na mě začal blikat dálkovými světly a dal blikačky. Po tom co jsem to zjistil, jsem také zastavil a vystoupil. Pán za mnou běžel a nadával mi polsky. Bohužel jsem mu vůbec nerozuměl. Po tom co jsem zkontroloval dodávku a vozík , kde jsem nic nespatřil, nasedl zpětnou dodávky a jel dál. Nevím proč ale nešel jsem se vůbec podívat na jeho kamion. Po cca měsíci přišlo na firmu vyrozumění, že někdo ujel od nehody a ať pošlou informace o řidiči. Po vyplnění a poslání polici přešel druhy formulář, kde mám vysvětlit dopravní nehodu a popsat bližší informace o mně. Chtěl bych se zeptat jak tuto situaci mám řešit dále. Děkuji za zpětnou vazbu.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  zde bychom doporučovali vyhledat přímo advokáta, který by celou věc převzal a zjistil si za Vás a navrhl konkrétní postup. Váš dotaz je totiž velmi obecný a nelze tedy konkrétně poradit něco konkrétního. Je potřeba vidět dokumenty, které Vám Německá strana poslala atd.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  11.2.2020 8:47

 • Dotaz: UAI Česká

  Dobrý den, včera jsem obdržel doporučený dopis od společnosti UAI Česká s.r.o., že jsem před 3,5 roku spáchal přestupek v Itálii a chtějí po mě úhradu sumy 16.111 Kč. Domnívám se, že pokutu by po mě měla vymáhat italská polici a nikoli soukromá firma... jaký je Váš názor? Děkuji.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  už jsme na tuto společnost natrefili a zastupují Itálii i v jiných zemích skrze své dceřiné společnosti. Každopádně jim odepište, že u 3,5 roku starého přestupku jistě zanikla "objektivní odpovědnost" a že nevidíte důvod pokutu hradit. Případně ať doloží, že se Vám přímo Itálie v prvním roce od spáchání zkoušela kontaktovat např. doporučenou poštou apod. Pokud toto nebudou schopni doložit, tak pokutu platit nemusíte.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  10.2.2020 22:16

 • Dotaz: Reklamace vozidla

  Dobrý den
  V únoru 2017 jsem zakoupil nové vozidlo Škoda Kodiaq s prodlouženou pětiletou zárukou.K dnešnímu dni jsem vozidlo již 10x reklamoval někdy pro opakující se závady.Tyto byly vždy uznány jako záruční a bezplatně odstraněny.Nyní se projevila další závada jenž jsem opět reklamoval a čeká se na dodání náhradního dílu.Tedy opět uznaná záruční oprava.Vzhledem k počtu reklamací kdy je tento počet neadekvátní k najetým 30 000 km bych rád vozidlo vrátil a odstoupil od kupní smlouvy.Jaké jsou mé možnosti ? Předem děkuji za radu a přeji pěkný den Petr Z

  Odpověď:

  Dobrý den,

  zde velmi záleží na tom, zda se některé poruchy opakují a nebo spolu i nějak souvisí, pokud by tomu tak bylo, tak by se závada dala považovat za neodstranitelnou a zde by šlo žádat o vrácení peněz a odstoupit od smlouvy. Pokud máte zájem, tak nás kontaktujte pře níže uvedený odkaz a můžeme se domluvit konkrétněji, co ve Vašem případě podniknout.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  6.2.2020 23:12

 • Dotaz: Reklamace ojetého auta

  Koupila jsem ojeté auto, do smlouvy jsme dopsali, že mám 7 denní záruku na vrácení vozu z důvodu skryté vady, Auto je psané na přítelkyni, od které mám od ní plnou moc k přepisu a i smlouva o prodeji je samozřejmě s ní, ale vše za ní řesí její přítel. Den poté jsem dala auto na prohlídku mechanikovi, kde při kontrole praskla spojka, musí se dokoupit spojka a hlavní spojkový válec, ale i tak se poté neví, zda vada je pouze na straně spojky nebo tam bude něco dalšího. Já jsem řekla prodávajícímu, že chci odstoupit od smlouvy, on tvrdí, že toto není skrytí vada, že má na to právníky a zná to a mě chce mechanik natáhnout a podobné řeči. Říkal, že pouze koupí novou spojku a pošle mu ji mechanikovi poštou. Auto si ani nechce prohlédnout a domluvit se na závadách s mechanikem. Co mohu nyní dělat? Auto chci vrátit, dle mého nazoru to, že den od koupě odejde spojka je skrytá vada, při ukázce auta prodávající řekl pouze, že je "Ztuhlá", protože auto stálo několik měsíců na parkovišti. Myslím, že jsem já v právu, ale co můžu dělat, když si auto prostě nevezme, přepisovat ho na sebe samozřejmě nebudu.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  v tomto případě je potřeba kontaktovat rovnou advokáta, který by s Vámi tuto věc začal okamžitě řešit. Pokud máte zájem tak nás kontaktujte přes odkaz pod podpisem a rádi Vám zkusíme pomoci.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  6.2.2020 12:08

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist