Právní poradna


Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Nehoda při odbočování z vedlejší

  Dobrý den.
  Před koncem minulého roku jsem byl účastníkem autonehody. Z vedlejší silnice jsem odbočoval doleva na hlavní. Oba jízdní pruhy po mé levé straně stály kvůli semaforům a tak jsem naznal že se mohu napojit na hlavní, přičemž si pouze pohlídám vozidla jedoucí z prava.. Mezi jízdními pruhy v obou směrech byla plná čára s přerušovaným úsekem pro odbočení z vedlejší, ze které jsem vyjížděl. Při tomto odbočování byl ve druhém levém jízdním pruhu kamion, přes který nebylo vidět dále doleva. Popojel jsem tedy dopředu, abych viděl jestli něco jede i zprava. V té chvíli se zleva vynořil autobus MHD, který jel ze svého pohledu v protisměru a navíc předjížděl kolonu přes plnou čáru. Došlo k drobnému otření vozidel a k pádu několika cestujících na zem. Jeho jednání bylo odůvodněno tím, že zhruba 50 metrů dále ve směru jeho jízdy za místem nehody byla zastávka MHD, kam zrovna mířil a pouze předjížděl kolonu kvůli úspoře času. Nyní jsem já obviněný. Mohu se proti tomuto jeho pochybení nějak bránit? Jsem předvolán k podání vysvětlení na magistrát. Vím že jsem jel z vedlejší, ale kdo tam má čekat řidiče MHD, který ignoruje plnou čáru i jízdu v protisměru? Díky za radu.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  tuto situaci by chtělo vidět z náčrtu, protože podle popisu si nedovedu představit danou situaci. Pokud k tomuto máte více podkladů, tak nám je prosím pošlete na email viz. naše stránky. Nerad bych Vám odpověděl něco, co nebude odpovídat situaci.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  17.2.2020 16:33

 • Dotaz: Reklamace ojetého vozu

  Dobrý den, koupil jsem Octavii II., cca po měsíci začalo jet auto na 3 válce. Po nahlédnutí do motoru byla zjištěna voda v oleji a obráceně, svítí ESP a systém kontroly výfukových plynů. Kontaktoval jsem prodejce a auto reklamoval. Nyní mi přišlo vyjádření, že to byla jen svíčka a bylo to opraveno. Prodej byl uskutečněn přes bazar, kde nyní auto stojí. Nejsem sice mechanik, ale způsob opravy vzhledem k zjištěným věcem se mi nelíbí. Jak dále postupovat? Nechce se mi auto přebírat abych si tím právně nějak dál neuškodil. Děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  v tomto případě nás můžete kontaktovat přes níže uvedený odkaz, kdy bychom mohli společně vymyslet další postup v dané věci, protože je potřeba samozřejmě znát více podrobností jak z kupní smlouvy, tak ze zápisu ze servisu, případně ze záruční opravy a mít správný doklad o odstranění závady, aby bylo možné případně tento zákrok doložit v případě, že by se problém znovu objevil.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  11.2.2020 12:51

 • Dotaz: Nehoda v Německu

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na váš názor dalšího postupu řešení. Stala se mi situace, kdy u německého města Drážďany jsem najížděl v najížděcím pruhu na dálnici (dodávka a měl jsem zapojený vozík). Byla kolona kamionů dal jsem blinkr a začal najíždět před kamion. Po zajetí pán v kamionu na mě začal blikat dálkovými světly a dal blikačky. Po tom co jsem to zjistil, jsem také zastavil a vystoupil. Pán za mnou běžel a nadával mi polsky. Bohužel jsem mu vůbec nerozuměl. Po tom co jsem zkontroloval dodávku a vozík , kde jsem nic nespatřil, nasedl zpětnou dodávky a jel dál. Nevím proč ale nešel jsem se vůbec podívat na jeho kamion. Po cca měsíci přišlo na firmu vyrozumění, že někdo ujel od nehody a ať pošlou informace o řidiči. Po vyplnění a poslání polici přešel druhy formulář, kde mám vysvětlit dopravní nehodu a popsat bližší informace o mně. Chtěl bych se zeptat jak tuto situaci mám řešit dále. Děkuji za zpětnou vazbu.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  zde bychom doporučovali vyhledat přímo advokáta, který by celou věc převzal a zjistil si za Vás a navrhl konkrétní postup. Váš dotaz je totiž velmi obecný a nelze tedy konkrétně poradit něco konkrétního. Je potřeba vidět dokumenty, které Vám Německá strana poslala atd.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  11.2.2020 8:47

 • Dotaz: UAI Česká

  Dobrý den, včera jsem obdržel doporučený dopis od společnosti UAI Česká s.r.o., že jsem před 3,5 roku spáchal přestupek v Itálii a chtějí po mě úhradu sumy 16.111 Kč. Domnívám se, že pokutu by po mě měla vymáhat italská polici a nikoli soukromá firma... jaký je Váš názor? Děkuji.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  už jsme na tuto společnost natrefili a zastupují Itálii i v jiných zemích skrze své dceřiné společnosti. Každopádně jim odepište, že u 3,5 roku starého přestupku jistě zanikla "objektivní odpovědnost" a že nevidíte důvod pokutu hradit. Případně ať doloží, že se Vám přímo Itálie v prvním roce od spáchání zkoušela kontaktovat např. doporučenou poštou apod. Pokud toto nebudou schopni doložit, tak pokutu platit nemusíte.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  10.2.2020 22:16

 • Dotaz: Reklamace vozidla

  Dobrý den
  V únoru 2017 jsem zakoupil nové vozidlo Škoda Kodiaq s prodlouženou pětiletou zárukou.K dnešnímu dni jsem vozidlo již 10x reklamoval někdy pro opakující se závady.Tyto byly vždy uznány jako záruční a bezplatně odstraněny.Nyní se projevila další závada jenž jsem opět reklamoval a čeká se na dodání náhradního dílu.Tedy opět uznaná záruční oprava.Vzhledem k počtu reklamací kdy je tento počet neadekvátní k najetým 30 000 km bych rád vozidlo vrátil a odstoupil od kupní smlouvy.Jaké jsou mé možnosti ? Předem děkuji za radu a přeji pěkný den Petr Z

  Odpověď:

  Dobrý den,

  zde velmi záleží na tom, zda se některé poruchy opakují a nebo spolu i nějak souvisí, pokud by tomu tak bylo, tak by se závada dala považovat za neodstranitelnou a zde by šlo žádat o vrácení peněz a odstoupit od smlouvy. Pokud máte zájem, tak nás kontaktujte pře níže uvedený odkaz a můžeme se domluvit konkrétněji, co ve Vašem případě podniknout.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  6.2.2020 23:12

 • Dotaz: Reklamace ojetého auta

  Koupila jsem ojeté auto, do smlouvy jsme dopsali, že mám 7 denní záruku na vrácení vozu z důvodu skryté vady, Auto je psané na přítelkyni, od které mám od ní plnou moc k přepisu a i smlouva o prodeji je samozřejmě s ní, ale vše za ní řesí její přítel. Den poté jsem dala auto na prohlídku mechanikovi, kde při kontrole praskla spojka, musí se dokoupit spojka a hlavní spojkový válec, ale i tak se poté neví, zda vada je pouze na straně spojky nebo tam bude něco dalšího. Já jsem řekla prodávajícímu, že chci odstoupit od smlouvy, on tvrdí, že toto není skrytí vada, že má na to právníky a zná to a mě chce mechanik natáhnout a podobné řeči. Říkal, že pouze koupí novou spojku a pošle mu ji mechanikovi poštou. Auto si ani nechce prohlédnout a domluvit se na závadách s mechanikem. Co mohu nyní dělat? Auto chci vrátit, dle mého nazoru to, že den od koupě odejde spojka je skrytá vada, při ukázce auta prodávající řekl pouze, že je "Ztuhlá", protože auto stálo několik měsíců na parkovišti. Myslím, že jsem já v právu, ale co můžu dělat, když si auto prostě nevezme, přepisovat ho na sebe samozřejmě nebudu.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  v tomto případě je potřeba kontaktovat rovnou advokáta, který by s Vámi tuto věc začal okamžitě řešit. Pokud máte zájem tak nás kontaktujte přes odkaz pod podpisem a rádi Vám zkusíme pomoci.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  6.2.2020 12:08

 • Dotaz: NEHODA

  Dobrý den
  ve večerních hodinách na kruhovém objezdu mě vybrzdilo vozidlo jedoucí předem mnou při vjíždění na kruhový objezd. Nestihla jsem dobrzdit a došlo ke střetu. Vozidlu přede mnou vzniklo malé proražení na zadním nárazníku , Spolujezdec vyšel z vozidla ( řidič se mnou vůbec nekomunikoval) a řekl si o 1000kč. Na můj podnět jsme si vyměnili telefony. Druhý den mě kontaktoval opět spolujezdec s tím že chtějí nehodu nahlásit s tím že já jsem viník. Mohou toto. zpětně požadovat pokud došlo k dohodě a převzali si hotovost ? Plynou z toho pro mne nějaké povinnosti či postih pokud tak neučiním ?
  děkuji
  Uhlová

  Odpověď:

  Dobrý den,

  pokud jste si nevypsali nějaké potvrzení na přijetí této částky z Vaší strany, tak se bude jednat o situaci tvrzení proti tvrzení. Podobnou situaci jsme již řešili, kdy naštěstí klient měl sepsaný a podepsaný doklad o uhrazení škody na místě, kdy následně druhý řidič vše hlásil na pojišťovnu klienta, kdy na základě tohoto dokladu vše pojišťovna zastavila. Pokud vše nahlásí tedy na Policii, bylo by dobré určitě jít podat vysvětlení, kdy uvedete tuto verzi příběhu s tím, že vše s Vámi řešil spolujezdec a ne řidič, což je samo o sobě zvláštní, protože by si údaje měli vyměnit řidiči.

  Příště doporučujeme i za cenu pokuty volat PČR, která by mohla věc prošetřit na místě, kdy by si mohlo ve finále zjistit, že druhý řidič je třeba pod vlivem apod., což nám takový postup evokuje.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  5.2.2020 12:16

 • Dotaz: Zn. B28-zákaz zastavení umístěná na levé straně obousměrné ulice

  Dobrý den, jedná se o parkování v ulici kde na levé straně je umístěna značka B28. Ulice je dlouhá asi 35m a končí zúžením asi na dva metry. Toto zúžení je dlouhé cca 15m a navazuje na další ulici. Je to sídliště. Ulice by se dala pokládat za slepou. Značena tak ovšem není (ani neprůjezdná oblast). Značka je umístěna tedy na levé straně. Značka není souběžně s komunikací, nejedná se tedy o pokračování zákazu zastavení. Po levé straně komunikace jsou bílými pruhy vyznačena místa k parkování. Dotaz tedy zní zda se dá za této situace parkovat a zda značka B28 je platná či ne a proč.
  Předem moc děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  správně by svislé značení mělo být po pravé straně ve směru jízdy, pokud tam není umístěna, je to špatné umístění a značka je neplatná, zvláště pokud jsou na pravé straně vyznačená parkovací místa.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  31.1.2020 9:34

 • Dotaz: Nehoda v zahraničí

  Dobrý den,
  Měl jsem nehodu na parkovišti v Německu. Naboural jsem do jiného místního auta. Byla zavolaná policie a sepsán protokol. Následně jeden díl mé zelené karty dostal poškozený a domluvilo se řešení přes moje povinné ručení. Po návratu domů jsem ihned ohlásil u své pojišťovny nehodu a dodal všechny doklady. Uběhlo pár měsíců a teď mě majitel auta uhání, že stále nemá zaplacený servis a že to dá právníkům, jestli nezaplatím "ihned". Moje pojišťovna tvrdí, že má sice fakturu za servis, ale nemá "vyúčtování zahraničního partnera". Nemohu s tím nic dělat a marně vysvětluji, že věc řeší moje pojišťovna a čeká se na jeho pojišťovnu. Říká, že mu vše zařídil servis a já musím zaplatit. Je vůbec možné, že by se nechtěl přihlásit pojišťovně a kvůli tomu se nedaří dokončit proplacení opravy z POV? Znamená to, že pokud se on nepřihlásí u pojišťovny (své/mojí), tak budu muset nějak získat fakturu servisu a zaplatit ji ze svého i když mám povinné ručení, které tohle má pokrývat? Děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  často se stává, že si pojišťovny při těchto řešeních škod dají dost na čas. Zde bychom na Vašem místě kontaktovali Vaší pojišťovnu s dotazem, kdo má pro ně být smluvní partner pro Německo. Bude se jistě jednat o nějakou jinou pojišťovnu, případně stejnou jen s pobočkou v jiném státě, kdy zde je potřeba, aby jejich technik odsouhlasil opravu na základě již asi provedené prohlídky vozidla po nehodě.

  Pokud by po Vás chtěl někdo něco vymáhat, jsme k dispozici s kolegy pro řešení právní cestou i s Vaší pojišťovnou.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  30.1.2020 1:08

 • Dotaz: Jízda s připojnim vozidlem vyřazenym z evidence vozidel

  Dobrý den chtěl bych se optat když zaměstnavatel po nás jakož to řídíčich vyžaduje jízdy z připojnymi vozidli které nemaj platné doklady nebo mají propadlou stk co mě může čekat pokud mě a mé kolegy zastaví policie nebo se stane dopravní nehoda a jaká míra viny padá na zaměstnavatele. Děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dobrý den,

  v těchto případech se vy jako řidič dopouštíte přestupku podle § 125c / 1a) 3. zákona 361/2000Sb., hrozí Vám tedy 5 trestných bodů, pokuta 5 až 10 000,-CZK a zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců. A to jste vlastně jen s takovým vozidlem/přívěsem vyjel na silnici. Pokud by se něco stalo, tak samozřejmě nesete odpovědnost vy jako řidiči i zaměstnavatel.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  29.1.2020 21:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist