Právní poradna

V naší specializované právní auto poradně na dotazy čtenářů odpovídá právník JUDr. Tomáš Beran, který se dlouhodobě specializuje na vztah řidičů ke státní správě i ke konkrétním úřadům.

Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Zadržení ŘP a řízení v zahraničí-EU.

  Dobrý den!V dubnu mi byla PČR naměřena rychlost 130 km/h,a to již podruhé v průběhu 1 roku,a MěÚ mi v červenci odebere ŘP na 1 měsíc s možností požádání o jeho vrácení po uplynutí poloviny trestu.Podle slov úředníka bude toto rozhodnutí platit pouze pro území ČR.
  Dotaz:mohu si nyní vyřídit mezinárodní ŘP a po odevzdání "českého" ŘP se nechat dovézt na/za hranice ČR a odřídit odvolenou v rámci EU(Rakousko,Maďarsko,Rumunsko) a stejným způsobem se vrátit zpět-bez řízení na území ČR-nebo se policejní orgány ve výše zmíněných zemích o zadržení mého "českého" ŘP "díky" propojení systémů v rámci EU dozví a bude se to počítat jako porušení trestu?Díky za odpověď.
  Ing.Petr Nemrava,Tábor.

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  9.5.2019 9:50

 • Dotaz: Parkování mimo vozovku, kde je jinak zákaz zastavení

  Dobrý den,
  jak je prosím upraveno parování za bílou (případně žlutou ) plnou čarou na vozovce.
  Je případ, že u silnice je dop. značka zákaz zastavení a stání. Okraj vozovky je bíle označen a za touto čarou je mezi vozovkou a chodníkem prostor pro parkování. Je takové parkování možné nebo zákaz zastavení a stání platí i za bílou čarou.
  Děkuji za radu

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  5.5.2019 23:53

 • Dotaz: Prepis vozu

  Dobry den, koupil jsem si auto od prodavajiciho ktery ale neni majitelem vozu majitel vozu podle TP je majitelem firma od ktere to pan predemnou kupovala neprepsal to na sebe a ve smlouve je co jsme oba podepsaly ja i prodavajici je jasne napsano ze prodavajici je majitelem vozu coz pri prodeji nebyl kdyz neni napsany v TP a jeste mi zatajil ze na auto jsou udelane rychlostní prestupky auto vlastnim 4 mesice a auto stale neni prepsane a ja bych se chtel zeptat jak to mam resit.
  Dekuji za odpověď
  Kolín

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  29.4.2019 21:18

 • Dotaz: parkování před vjezdem do garáže

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, jestli je nějakým zákonem ošetřeno parkování před vjezdem do garáže.
  Mezi silnicí a vjezdem do garáže je chodník.
  Na ulici není zákaz parkování, ani stání.
  Může mi někdo před vjezdem zastavit?
  Mohu auto nechat případně odtáhnout, když mi brání ve vyjetí.
  Stačí dát na vrata ceduli zákaz zastavení, nebo to k ničemu po právní stránce není?
  Děkuji za radu. Mirka

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  26.4.2019 13:16

 • Dotaz: Kdo může byt majitelem vozidla?

  Dobrý den je možné aby majitelem vozidla byl syn ve věku 15 let a já psaný jako provozovatel a pojistitel? Jak to v tomto případě z řídit přřepis stejnou cestou? jako u dospělého a co na to příslušný uřad přimeto to nebo stím budou nějaké potíže? Děkuji za odpověd. Pavel

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  17.4.2019 16:26

 • Dotaz: Haloooooó!!!!…

  ...žije tady ještě nějaký beran nebo je to mrtvý web?

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  12.4.2019 22:02

 • Dotaz: Zadržení auta

  Dobrý den. Servis mi zadržuje auto. Jsem poškozený a bude to placeno z pojistky viníka, resp. povinného ručení. Servis čeká na krycí dopis od pojišťovny nebo mám škodu zaplatit já a pak se rovnat s pojišťovnou. Jedná se o 125 tisíc. Předpokládám, že ne každý z nás má takovou částku volnou. Dal mi fakturu vystavenou 8.4. a splatnou 22.4. Má právo mi auto zadržovat?

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  10.4.2019 16:05

 • Dotaz: Stacionární radary a požadavky na ně

  Dobrý den pane doktore, měl bych k Vám dotaz a to v tom smyslu, jak a čím je řešeno osazování stacionárních radarů a jaké podmínky musí splňovat. V naší obci je z jedné strany takový radar osazen a to zhruba 30 m za dopravní značkou začátek obce. Není zde nikde označení ani informace o radaru jako například, že je prováděno úsekové měření rychlosti. Naopak z druhé strany příjezdu do obce informace o úsekovém měření je. Zdá se mi, že neoznačení o úsekovém měření a krátká vzdálenost radaru od začátku obce je spíše represivní opatření na řidiče. Děkuji za odpověď. Ivan

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  31.3.2019 15:01

 • Dotaz: Překročení rychlosti v úsekovém měření

  Dobrý den,
  mám trochu podobnou otázku této: https://www.autoweb.cz/autoporadna-dotaz-usekove-mereni-tunely-na-r1/. Přišla mi pokuta za překročení rychlosti v tunelu Prackovice na D8 (rychlost 78 km/h na povolené 60 km/h). Jezdím tam poměrně pravidelně a v tom tunelu je standardně povolená rychlost 80 km/h. Možná proto, že tam jezdím pravidelně, jsem mohl přehlédnout mimořádnou změnu, ale ten den tam nebylo nic mimořádného (havárie či podobně). Chtěl jsem, aby mi poslali něco průkazného, že tam byla v době, kdy jsem projížděl cedule s omezením 60 km/h, ale poslali mi jen fotku z kamery kde vjíždím a fotku kde vyjíždím z tunelu a spočítanou rychlost a informace o maximální povolené rychlosti . Fotky Vám klidně zašlu. Já nezpochybňuji, že jsem tam jel, ani to, kolik jsem tam jel, ale toto mě nepřesvědčilo o tom, že jsem si nevšiml mimořádného omezení. Kdybych to přehnal, tak takto by mohlo být tvrzeno, že tam bylo omezení třeba na 40 km/h. Chtěl bych se zeptat, jak by mi mělo být doloženo, že v době, kdy jsem tam jel, bylo na světelných omezeních rychlosti nastavena hodnota 60 km/h, kterou jsem přehlédl? Nejde mi o tu pokutu 700 Kč, ale o důkaz, že jsem skutečně značku přehlédl.
  Děkuji mnohokrát za odpověď,
  S pozdravem,
  Richard Němeček

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  29.3.2019 10:19

 • Dotaz: Kontakt JUDr. Beran

  Dobrý den,
  vyrábíme elektrické koloběžky a chceme se pustit do výroby dalších elektrických vozítek zejména pro invalidy nebo handicapované. Měla bych na Vás několik dotazů zejména ohledně legislativy. Můžete mi na sebe poslat email nebo telefon, prosím? Případně bych si s Vámi ráda domluvila schůzku. Moc děkuji. Petra Žilová, ELPOW s.r.o.

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  18.3.2019 17:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist