Právní poradna

V naší specializované právní auto poradně na dotazy čtenářů odpovídá právník JUDr. Tomáš Beran, který se dlouhodobě specializuje na vztah řidičů ke státní správě i ke konkrétním úřadům.

Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Kdo má platit případnou pokutu

  Přijdu k vozidlu které někdo jiný zaparkoval na místě kde je to zakázáno ( já vím kdo to byl ) předal mi klíče a doklady od vozidla, ale policie mě bude vidět odjíždět a bude při silniční kontrole požadovat příslušnou pokutu.
  Kdo tu pokutu by měl zaplatit ?

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  20.8.2018 11:30

 • Dotaz: Obec

  Kdy poznám, že jsem přijel do obce ?
  Jen podle značky IS12a ( obec ) a pokud není tam kde má být a nebo je něčím zakrytá a z mé pozice ji nemohu vidět a já to místo přejedu, tak jsem nebo nejsem v obci ?

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  20.8.2018 11:26

 • Dotaz: Může toto policie ?

  O víkenku jsem jel po dálnici (D1) bylo brzy ráno, nebyl téměř žádný provoz. V protisměru v odstavném pruhu stálo policejní auto ( dodávka ) a mělo zapnué majáky. V okolí nic nebylo - nehoda a ani v blízkosti nebyl sjezd nebo nájezd a ani parkoviště. Okolo tohoto auta se pohybovali dva policisté a jeden z nich dokonce přecházel přes oba pruhy až ke středovým svodidlům a nějaký předmět držel v ruce. ( jestli kontrolovali na dálnici dodržování předpisů, telefonování za jízdy, připoutání se a pod ? ).
  Zajímá mě jestli policie si může na dálnici zastavit "kde se jí zlíbí" a takto kontrolovat např.dodržování dopravních předpisů ?

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  20.8.2018 8:56

 • Dotaz: zadržovacie pravo autoservisu za neodvedenu pracu

  Dobry den,dekuji za odpoved,... mail je :minarik07@gmail.com,

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  18.8.2018 12:05

 • Dotaz: Přestupek

  Dobrý den včera jsem byla hlídkou obviněna z požití návykových látek (amfetamin a metanfetamin) ty to látky jsem nepozila a byli mi nalezeny v potu.
  Podrobila jsem se tedy testu z moči a krve test z moči ukázal vše negativní a přesto mi byl zadržen řidičský průkaz.
  Je možné že budu mít nějaké problémy nebo se mi řidičák vrátí a vše bude jak předtím??

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  17.8.2018 14:21

 • Dotaz: Odbočení vpravo do garáži a nehoda

  Dobrý den, měla jsem nehodu, u které nevím, kdo ji zavinil = kdo bude platit škodu. Jela jsem po hlavní silnici přes světelnou křižovatku s levým odbočením. Vedle pruhu pro vozidla jsou uprosřed koleje pro tramvaj. Křižovatka tak nemá levý odbočovací pruh. Vozidlo přede mnou začalo vyhýbat doleva, jakoby chtělo odbočot a nemělo blinkr. Najelo si mírně do kolejiště, já pokračovala na zelenou a chtěla ho jakoby objet zprava, jenže vozidlo změnilo směr a odbočilo doprava a pozdě začalo blikat blinkrem vpravo. Z křižovatky je totiž možný vjezd do krytých garáží administrativní budovy. Jakmile jsem pochopila, že si řidič nadjíždí pro odbočení vpravo na odbočku do garáží, začala jsem brzdit, dobrzdila jsem však o jeho pravý nárazník v místě téměř u pravých tadních dveří a to svým levým nárazníkem, jak jsem chtěla vozidlo doměle vlevo odbočující objet. Řidič vyskočil ven, já bohužel mírně couvla a začal mi nadávat, že prý jsem neviděla blinkr!? Viděla jsem jej, ale při samotném odbočení vozidla náhle zleva doprava. Cítila jsem se provinile, ale blinkr vpravo dal na poslední chvíli až při natočení vozidla do vjezdu do garáží. Jak je to s vinou? Na mém náraznîku není téměř nic poznat, na jeho vozidle jsou mírné malé odřeniny. Na místě jsme si ofotili technické průkazy a odřeniny, ale situaci s auty přesně celou nemáme. Předpokládám, že u vjezdu do garáží, na administračce nebo na křižovatce by mohla být kamera, která by přesný průběh doložila či vysvětlila. Kdo je vinen a kdo má zaplatit škodu? Sepsali protokol o nehodě tak, že je vina jednoznačně na mé straně. Můžete mi, prosím, poradit, co s tím? Moc děkuji, M. Hrůšová

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  17.8.2018 3:08

 • Dotaz: Proplacení 2 sad disků a pneu pojišťovnou

  Dobrý den, byli jsme účastníky nehody, kterou způsobil jiný řidič. U našeho auta byla určena totální škoda, vrak šel do aukce. Naše auto bylo pojištěno na GAP, tak nám pojišťovna vyplatila cenu dle faktury sníženou o výnos z aukce a spoluúčast . Ve věci spoluúčasti a věcné škody nás odkázala na pojišťovnu viníka. Ta nám vyplatila spoluúčast. Potaď je to v pořádku. V době nehody byly na autě zimní disky a pneumatiky tak, jak nám to ukládá zákon. Auto bylo i s poškozenými disky a pneu prodáno v aukci. V garáži nám zůstaly letní disky a pneu. Uplatňovali jsme u pojišťovny viníka proplacení také sady, pro kterou nemáme další využití, když už nemáme auto, pro které byly pořízeny. Zajímal by mě Váš názor na to, že když jsme auto koupili na letní sadě, dokupovali jsme zimní sadu, zákon nám ukládá mít letní a zimní obutí, je pojišťovna povinna uhradit také nám vzniklou škodu tím, že máme teď zbytečnou sadu. My jsme nehodu nezpůsobili, proč tedy máme doplácet na to, že nám pojišťovna viníka odmítá uznat tuto majetkovou pohledávku?

  Děkujeme.

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  16.8.2018 11:24

 • Dotaz: Nehoda, oba účastníci odvzeni do nemocnice před příjezdem policie.

  Dobrý den pane doktore, mám na Vás dva dotazy:
  1/ Měl jsem autonehodu, při které jsem byl já i druhý účastník zraněni a odvezeni do nemocnice ještě před příjezdem policie - nehodovky. Jakmile jsem toho byl schopen (z nemocnice mne pustili ještě té noci do domácího léčení), sepsal jsem ještě v noci záznam o nehodě (samozřejmě bez podpisu druhého účastníka, ten byl odvezen okamžitě do nemocnice a nebyl schopen záznam vyplnit a podepsat za sebe.).
  Po dvou dnech domácího léčení jsem se snažil zjistit, jaký je stav všetřování nehody, ale jediné, čeho jsem se na policii telefonicky dopátral je "potvrzení o účasti na dopravní nehodě" a informaci, že o zavinění není rozhodnuto. Vzhledem k tomu, že jsem naprosto přesvědčen, že jsem nehodu nezavinil, rád bych policii popsal průběh nehody, případně předal záznam o nehodě. Nabízel jsem, svoji výpověď, ale policie mne odbyla, že probíhá vyšetřování, a že se mi případně ozvou. Mám nějakou možnost, jak třeba nahlédnout do spisu nehody, případně se k němu vyjádřit?
  2/ Auto, kterým jsem jel bylo služební. Zaměstnavatel ho chce dát (pokud to bude vůbec rentabilní) opravit co nejdříve. Já se ale domnívám, že je poškozené auto jedním ze stěžejních důkazů v případě této nehody, protože míra a rozsah jeho poškození vypovídá o značně nepřiměřené rychlosti druhého vozidla. Nebylo by lepší počkat s opravou až po ukončení vyšetřování nehody? Nebo postačí zhotovit podrobniu fotodokumentaci poškození vozidla?

  Předem děkuji za odpověď.

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  13.8.2018 11:48

 • Dotaz: Jak zajistit dodržování povolené rychlosti?

  Dobrý den. Bydlím v malé obci poblíž města a za naší obcí je několik ubytoven pro vesměs zahraniční dělníky. Tito dělníci (zejména oni, ale nejen oni) jezdí ráno do práce a z naší obce se stává závodní dráha. Jejich rychlost v obci odhaduji kolem 100km/h a vzhledem k tomu že jich není málo, tak se mezi 6. a 7. hodinou ranní nedá bezpečně vyjet ze vrat ani za pomoci poučené osoby. Problém byl předán obci a ta nám sdělila, že jednak policie nemá kapacity na měření rychlosti a jednak stejně mezi 6. a 7. hodinou ranní střídaj služby a zajistit bezpečnost v naší obci nemohou. Umístění poměrového měření nebo dopravní úpravy pro zpomalení provozu je prý rovněž neprůchodné. Co jako občan mohu udělat pro zajištění dodržování zákonů v naší obci?

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  13.8.2018 9:46

 • Dotaz: Zastavení před přechodem pro chodce

  Přijíždím k přechodu pro chodce na který již vstoupil chodec. Ale vzhledem k šíři vozovky, rychlosti chodce a rychlosti mojí ( a vzdálenosti obou od místa setkání - tam kde se naše cesty kříží ) bych před přechodem dokázal bezpečně zastavit. ale pokud projedu, tak chodce ani neohrozím, ani neomezím. Zajímá mě zda v tomto případě musím před přechodem zastavit nebo ne.

  Odpověď:

  Dotaz ještě nebyl zodpovězen. Zkuste to prosím později.

  13.8.2018 7:25

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist