Právní poradna


Pro psaní dotazu do poradny musíte být přihlášen/a.

Přihlaste se zde


Dotazy

 • Dotaz: Vymáhání pokut Itálie

  Dobrý den.
  Prosím o info k následujícímu problému.
  Obdržel jsem od společnosti UAI Česká s.r.o. upozornění na povinnost uhradit nezaplacenou pokutu, která měla vzniknout na základě přestupku, který jsem „spáchal“ vozidlem z půjčovny v Nuoru na Sardinii. Přestupek vznikl dne 14.6.2016 ve 12:42, aniž bych si byl přestupku vědom. Od městské policie v Nuoru jsem následně dostal poštou výzvu k zaplacení pokuty datovanou 4.10.2016. Pokutu v příslušné výši jsem obratem uhradil bankovním převodem.
  UAI jsem v tomto smyslu informoval a obdržel mailem info, že moje podklady - výzvu k úhradě od městské policie v Nuoru z roku 2016 a podklady k provedené platbě byly předány italské straně k ověření s tím, že o dalším mne bude UAI ihned po obdržení stanoviska italské strany informovat. Aniž bych jakoukoli další relevantní informaci v tomto smyslu obdržel, dostal jsem další shodnou výzvu. Po telefonním rozhovoru s odpovědným pracovníkem UAI mi bylo sděleno, že druhou výzvu mám považovat do prošetření celé žádosti za bezpředmětnou a že se jedná o chybu UAI. Závěr jednání jsem zrekapituloval v mailu zaslaném UAI a obdržel automatickou odpověď, že obsah mailu evidují jako dotaz pod určitým číslem a že zde není odkladný účinek. Věřím, že se mi příslušný pracovník ozve telefonicky nebo mailem , což mi na závěr našeho jednání přislíbil.
  Celá věc je pro mne přinejmenším překvapivá. Jaké postavení vlastně UAI má. Jedná se o nějakou oficiální organizaci k vymáhání pokut v rámci EU nebo je to pouhé s.r.o. bez jakékoliv opory v systému EU ?
  Také se domnívám, že došlo již k promlčení příslušného přestupku.
  Děkuji předem za odpověď a omluvám se za příliš obsáhlý dotaz. Popsat celou problematiku jednání s UAI skutečně není jednoduché.
  S pozdravem Ing. Jiří Rauner

  Odpověď:

  Dobrý den,

  aktuálně máme v řešení případ klienta, kdy UAI se přihlásila s pokutou 204 000,-CZK za zákaz vjezdu z roku 2017. Pokud byste chtěl s řešením této situace pomoci, můžete se na nás obrátit a rádi Vám pomůžeme. Obecně máte pravdu i s promlčením atd...

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  18.3.2020 8:38

 • Dotaz: jízda bez registrační značky

  Dobrý den, prosím Vás, zajímá mě, jestli ještě platí, že za jízdu bez registrační značky nebo s nečitelnou značkou je možné uložit zákaz řízení. Děkuji za odpověd'. Honza

  Odpověď:

  Dobrý den,

  ano za tento přestupek hrozí zákaz řízení v délce 6 až 12 měsíců, pokuta 5 až 10 000,-CZK. Trestné body za tento přestupek nejsou.

  Tomáš Blecha
  Právní ochrana řidičů

  28.2.2020 12:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist