V Česku přibývají složité turbookružní křižovatky. Řidiči často nevědí, jak je správně projet

Na území Česka se začaly stavět nové typy křižovatek. Připomínají kruhový objezd, ale jsou mnohem efektivnější a bezpečnější. Problém je, že řidiče občas matou.
turbokřižovatka-1100x618.jpg Zdroj: Creative Commons Wikipedia

Turbookružní křižovatky představují inovaci v silniční dopravě v České republice. S jejich speciálním uspořádáním dvou a více jízdních pruhů nabízejí vyšší bezpečnost a kapacitu ve srovnání s klasickými kruhovými objezdy. Ty nejstarší a zároveň nejfrekventovanější najdeme například v Brně, Prostějově, Olomouci, Českých Budějovicích nebo v okolí Prahy. Jenže tento nový typ křižovatek má kromě svých výhod i nevýhody.

Reportáž o dopravních nehodách

Výhody turbookružní křižovatky

Začněme tím pozitivním. Zatímco klasické „kruháče“ se dvěma jízdními pruhy často představují riziko nehod, turbookružní křižovatky přicházejí s řešením, umožňujícím autům řadit se do příslušných odbočovacích pruhů ještě před křížením. Tím se minimalizují průplety mezi pruhy na samotném okružním páse.

Díky tomu je provoz na rozcestí nejen bezpečnější, ale také efektivnější. Zatímco přechod z jednopruhových kruhových objezdů na dvouproudé varianty nepřinesl očekávané výsledky, turbookružní křižovatka se skutečně ukázala jako velmi dobré řešení, které dokáže rychle odbavovat velké množství vozidel.

Řidiče mate složité a nejednotné značení

Nicméně i nový typ křižovatky má své stinné stránky. Zejména ze začátku silničáři bojovali s jednotným a srozumitelným dopravním značením a řidiči nevěděli, jak tento netradičně vypadající kruhový objezd projet. Stejně problematické bylo fyzické oddělení jízdních pruhů. Stále se diskutuje o tom, zda je to dobrý nápad. Problémem je, že vodící obrubníky mohou být nebezpečnou překážkou pro motorkáře. Na druhou stranu absence této fyzické zábrany umožňuje přímý průjezd „kruháčem“, což při zneužití může mít ještě fatálnější následky. Někde tak obrubníky najdeme a jinde zase ne.

Návod na průjezd křižovatkou

Dilema s obrubníky bohužel nevyřešíme, ale můžeme našim čtenářům poradit, jak správně turbookružní křižovatkou projet. Hned na začátku je důležité zvolit správný jízdní pruh, který si vyberete podle dopravního značení. Na samotné okružní křižovatce pak platí v podstatě stejné přednosti, jako na běžném kruhovém objezdu. Řidič tedy musí dát přednost v jízdě všem vozidlům, která se na něm už pohybují. Největší rozdíl je v tom, že měnění jízdních pruhů je na turbokřižovatkách velmi omezené a je proto opravdu nutné, aby řidič najel do správného pruhu a už ho neměnil. 

Sjezd z kruhového objezdu je pak spíše individuální a záleží na rozložení dané turbookružní křižovatky. Nicméně obecně platí, že při opouštění „kruháče“ nikomu přednost nedáváte (pokud tam není přechod pro chodce) a při odbočování pouze musíte myslet na to, abyste včas dali blinkr. Pro lepší pochopení fungování turbookružní křižovatky si můžete pustit přiložené video.

5.2.2024 7:19| autor: Robin Běhal | zdroj: Centrum dopravního výzkumu, dopravní podnik, město přerov, Wikipedia

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist