Autorádia: Jaký musí platit rozhlasový poplatek osoby a firmy?

Zákon mluví jasně. Pokud jezdíte autem a posloucháte při tom rádio, je jen velmi malá šance, že spadáte do skupiny lidí, kteří rozhlasový poplatek platit nemusí. A nehrozí vám za porušení pokuta. Kdo tedy musí a kdo nemusí platit rozhlasový poplatek?
autoradio-1100x618.jpg Zdroj: Porsche

Domácnosti a samostatně žijící jednotlivci mají povinnost platit rozhlasový poplatek ve výši 45 korun měsíčně za jediný rozhlasový přijímač, který vlastní nebo déle než 1 měsíc užívají. Je důležité vědět, jak je rádio definované. Pokud například slyšíte v hlavě hudbu a hlasy, v pořádku to jistě není, povinnosti hradit poplatek pochopitelně nepodléháte.

Za rozhlasový přijímač ve smyslu § 2 odst. 1 Zákona se považuje např. rádio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž, počítač/notebook s FM/DVB-T tunerem, televize se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo televize s příjmem programů kabelové TV, pokud umožňují příjem rozhlasového vysílání. Je rozdíl mezi tím, zda jste součástí domácnosti, anebo podnikatel, firma či organizace.

Mluvíme-li o soukromých osobách, tak při vlastnictví či držení více přijímačů v domácnosti je povinnost hradit pouze 45,- Kč měsíčně, tj. poplatek za jediné rádio. Čili pokud žijete v domácnosti, kde je rádio, pro jasný příklad dejme tomu, že jste součástí domácnosti, kde dědeček hradí měsíční poplatek, tak vy za své druhé a další rádio, které máte vedle v pokoji, platit nemusíte.

Je důležité vědět, že už samotný výskyt rádia v domácnosti zakládá povinnosti platit, to že vám stojí tranzistoráček na skříni a neposloucháte ho, vás z povinnosti hradit rozhlasový poplatek nevyjímá.

Čtěte také:

Povinné ručení: Barva zelené karty se od července změní

Nesouhlasíte s dopravním přestupkem? Poradíme, jaké jsou možnosti obrany

Stav bodového konta nebo počet dopravních přestupků nově zjistíte online

Platíte, jak už bylo řečeno, za jedno rádio v celé domácnosti. Jsou tady ale výjimky – od placení rozhlasových poplatků jsou zcela osvobozeny osoby, které jsou postiženy trvalou slepotou nebo hluchotou a domácnosti nebo jednotlivci s příjmem do 2,15násobku životního minima jsou od placení poplatků osvobozeny na 6 měsíců ode dne, kdy doložili své příjmy.

Nový poplatník je povinen oznámením se přihlásit k placení rozhlasových poplatků do 15 dnů od nabytí přijímače či přijímačů a evidovaný poplatník je povinen oznamovat změny v evidenci do 15 dnů od jejich skutečného vzniku.

Co se stane, když nezaplatíte? Nic do té doby, než se na to přijde, pak při při porušení povinností poplatníka, vymezených zákonem č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, je provozovatel vysílání oprávněn předepisovat přirážky ve výši 1 000 nebo 5 000 korun.

Jinak je tomu ale v podmínkách pro firmy a organizace, právnické a podnikající fyzické osoby mají povinnost platit rozhlasový poplatek také ve výši 45,- Kč měsíčně, ovšem ne za jeden, ale za každý rozhlasový přijímač, který vlastní nebo déle než 1 měsíc užívají. Takže provozujete-li například přepravu a máte flotilu padesáti aut, tedy aut s autorádiem, pak musíte platit 50krát 45,- Kč měsíčně.

Ani tady pak při zjištění stavu jiného než (pohledem Odboru rozhlasových poplatků) správného nevyváznete bez postihu, při porušení povinností poplatníka, vymezených zákonem č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích, je provozovatel vysílání oprávněn předepisovat přirážky ve výši 1 000,- nebo 5 000,- Kč.

2.6.2022 5:15| autor: Autoweb.cz | zdroj: Odbor rozhlasových poplatků

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist