Daně a poplatky za provoz firemního vozidla: Máte vše pod kontrolou?

Blíží se termín splatnosti zálohy na silniční daň za první čtvrtletí roku 2019. Víte o kolik procent si ji můžete u svého vozidla snížit a kdy ji nemusíte platit vůbec? Nezapomínáte odvádět rozhlasový poplatek za autorádia ve služebních vozech? A co pokuty za dopravní přestupky?
pojmenuj-noveho-wings-team-mini-1100x618.jpg Zdroj: Red Bull

Pokud jste si v letošním roce už stihli pořídit nový firemní automobil a použili jste ho pro podnikatelské účely, přihlášku k registraci k silniční dani musíte podat ve lhůtě splatnosti nejbližší zálohy. Termín za období leden až březen připadá na 15. duben.

Splatnosti záloh na další tři čtvrtletí spolu se základními informacemi k silniční dani uvádí Finanční správa na svých webových stránkách. Silniční daň hradí provozovatel vozidla, tedy ten, kdo je uveden v technickém průkazu.

Roční sazba daně závisí u osobního vozu na objemu motoru, u nákladních automobilů je vypočítávána podle počtu náprav a součtu maximálních povolených hmotností na nápravy. Nezanedbatelnou proměnnou je též stáří vozu.

V případě, že od první registrace vozidla k silničnímu provozu neuplynulo devět let, daň se vám sníží o 48 % v období 36 měsíců od první registrace, o 40 % po dobu následujících 36 měsíců a o 25 % v období dalších 36 měsíců. Naopak pozor u automobilů prvně registrovaných před rokem 1990. V tomto případě se vám daňová sazba o 25 % zvýší.

Od silniční daně jsou osvobozena vozidla do 12 tun mající alternativní pohon, tedy elektrický, hybridní, CNG, LPG a další. Tuto skutečnost upravuje § 3 zákona o silniční dani. Daňové přiznání je třeba však i u těchto automobilů každoročně do 31. ledna vyplnit a podat.

Další zákonnou povinností pro podnikatele využívající vozidla pro samostatnou činnost je odvádět poplatek za autorádia. Ten činí 45 korun měsíčně. Starosti se silniční daní i rozhlasovým poplatkem můžete hodit za hlavu, pokud si vozový park zřídíte na operativní leasing.

3.4.2019 6:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: ARVAL

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist