Jedete do zahraničí? Co si rozhodně musíte zkontrolovat?

Doba dovolených se pomalu ale jistě blíží, s tím je spojená celá řada věcí. Je třeba se sbalit, zajistit ubytování, zkontrolovat platnost dokladů, zařídit si potřebné léky a také dopravu. Někdo na dovolenou poletí, jiný vsadí na vlak nebo autobus, další se na ni vypraví autem. A tady se zastavíme. Co si před cestou autem určitě musíte zkontrolovat?

Jízda po vlastní ose má své klady i zápory

Dovolená je sice od toho, abychom si odpočinuli a načerpali ztracené síly, na druhou stranu je třeba si ji užít a co nejméně se stresovat. Kdo dává přednost pohodlí a tomu, že kolem dopravy nemusí řešit nic víc než to, že si koupíte lístek, ten využije veřejnou dopravu nebo letadlo, kdo se ale nechce ničím svazovat, ten vsadí na vlastní auto.

Po cestě si může zastavit pokaždé, kdy se mu zachce, může se kochat okolní krajinou, a klidně se na nějakém místě, které ho zaujme, i zdržet. Na druhou stranu je fér si říct, že bude muset řídit, cesta nejspíš potrvá déle, a navíc si musí nastudovat předpisy všech zemí, přes které pojede.

Na cestu se připravte s předstihem

Cesta na dovolenou vlastním vozidlem bude mnohem náročnější, než když se tam necháte odvézt, na druhou stranu vám poskytne jistou svobodu. Aby proběhla v klidu a bez zbytečných starostí, musíte se dopředu postarat o několik věcí. Jakých?

Zkontrolujte si včas všechny doklady

Ať už cestujete po Čechách, nebo se vydáváte do zahraničí, musíte mít platné doklady. A to nejen ty svoje, tedy řidičský a občanský průkaz, případně cestovní pas, ale i ty od vozidla. S sebou byste měli mít registrační doklady, doklady o technické kontrole (taková propadlá STK může způsobit velké problémy) a doklady o pojištění, pokud si auto na cestu pronajmete, tak i potvrzení o pronájmu vozidla.

Víte, že nejen v ČR, ale i v zahraničí, je povinné mít uzavřené zákonné pojištění vozidla, tedy povinné ručení? Dokladem o jeho platnosti je tzv. zelená karta, která má v dnešní době už bílou barvu, takže se jí někdy říká i bílá karta. Ověřte si nejen platnost pojištění, ale také jeho rozsah a pojistné limity. Kdo chce být dobře chráněný, ten by měl zvážit i sjednání havarijního pojištění, protože povinné ručení kryje jen škody, které způsobíte vozidlem někomu jinému. Když dojde ke škodě na vašem vozidle, máte smůlu. Zaplatíte si to sami. Leda byste měli právě havarijní pojištění.

Zavezte auto do servisu

Pokud se vydáváte jen po Čechách, pak si nejspíš vystačíte s tím, že sami zkontrolujete hladinu oleje, vody v ostřikovačích i chladící kapaliny, podíváte se na stav a nahuštění pneumatik, případně ověříte, jak vám fungují brzdy. Kdo ale míří do zahraničí, ten potřebuje mít jistotu, že se na auto může po celou dobu 100 % spolehnout, takže doporučujeme kontrolu v autoservise.

Zkontrolujte bezpečnostní výbavu

I na našich silnicích je dáno, co ve voze nesmí chybět, v zahraničí je to podobné. Než se vydáte na cestu, překontrolujte si, zda vám nechybí lékárnička, reflexní vesty, záchranný trojúhelník nebo hasicí přístroj.

Sjednejte si cestovní pojištění

Moudrým základem každé cesty, ať už je jakkoli dlouhá, je cestovní pojištění. Může pokrýt léčebné výlohy, náklady spojené se ztrátou zavazadel, úrazové pojištění i další nečekané události, které mohou během cesty nastat. Pojištění do zahraničí stojí pár korun, ušetřit vám ale může i miliony.

Zjistěte si vše potřebné o cestě, kudy pojedete

Určitě jste si nastudovali mapu a zvolili trasu, která vám nejvíc vyhovuje. Zjistili jste si ale také, kde jsou úseky nebo mosty zpoplatněné? Nákup a kontrolu dálničních známek nepodceňujte, vyhnete se pokutám a dalším nepříjemnostem.

Nastudujte si celní předpisy

Jakmile překročíte hranice, musíte dodržovat celní předpisy. Co to znamená? Měli byste u sebe mít doklady a informace spojené se zbožím, které převážíte, zrovna si musíte dát pozor na to, co převážet můžete a co ne. Některé potraviny, alkohol i další zboží a věci mohou být zakázané zcela, u některých může být stanovené maximální množství.

Myslete i na zabezpečení vozidla

Krádeže jsou běžné po celém světě, když se na cestu vydáte autem, také se nejspíš stejným způsobem chcete dostat domů. Proto si s sebou pořiďte i nějaké to zabezpečení vozidla, např. alarm nebo zámek na volant.

 

19.3.2024 8:56| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist