Co dělat, když srdce vašeho auta trápí usazeniny

Motor auta je srdeční záležitost. Doslova. Pokud není v kondici a zanáší se usazeninami, dříve nebo později se odporoučí do automobilového nebe. Jak ho ošetřit a vrátit mu výkon?
shell_01-1100x618.jpg Zdroj: Shell

O problémech, jaké v motoru způsobují usazeniny, neví téměř polovina českých řidičů. Průzkum agentury Median zpracovaný pro společnost Shell ukazuje, že řidiči, kteří o tomto negativním fenoménu slyšeli, vědí, jaké ohrožení pro funkci motoru znamenají.

Nahlédneme-li do výroby aut, zjistíme, že počátek problému je v přizpůsobování se emisním normám a s nimi související potřebou snižování spotřeby. Součásti motoru se zmenšují, palivo je pod vyšším tlakem i teplotami a spalování nafty a benzínu ztrácí na dokonalosti. Palivový trakt, písty válců, vstřikovače. Pokud se začnou zanášet, nepomohou ani regenerační cykly motoru.

První pomoc čeká už na čerpací stanici. Dekarbonizovat motor totiž dokážou paliva s obsahem čisticích aditiv, která se u jednotlivých značek liší. Základ benzínu a nafty tvoří palivo z rafinerie, které musí splňovat mnoho kritérií. Ta ale řeší jen to, aby motor správně fungoval. Právě aditivovaná paliva s čisticím účinkem odstraňují usazeniny a zamezují jejich další tvorbě, tím pádem zlepšují kondici motoru.

Proces vývoje

Než se aditiva dostanou z laboratoří do vozů zákazníků, uběhnou léta vývoje a testování v různých typech motorů. Například společnost Shell svá paliva vyvíjí v hamburském technologickém centru a jako jediná v Česku nabízí aditiva vygenerovaná na základě vlastního výzkumu a vývoje. Ta procházejí prověrkami v různě náročných podmínkách včetně závodů Formule 1. Výsledkem tohoto vývoje a testování je, že aditivované palivo Shell účinkuje stejně v různých typech motorů, a to v nových i starších.

Jak pečovat o srdce vozu, radí experti na webu www.stopusazeninam.cz. Jak udržet motor čistý, vysvětlují i odborníci na vývoj paliv ze společnosti Shell a experti ze společnosti SGS, kteří stojí za komplexním hodnocením kvality paliv Pečeť kvality a portálem www.dobrapumpa.cz.

 

 

 

 

 

8.9.2023 2:17| autor: Komerční prezentace
Více o tématu: aditivaautapalivo

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist