Chraňte sebe i svůj vůz s havarijním pojištěním

Havarijní pojištění vám kryje záda téměř při každé komplikaci, která vás na cestách potká. Chrání vaše vozidlo v nemilých situacích, jako jsou nehody, krádeže, vandalismus, živelní katastrofy nebo například situace, kdy nehodu nezpůsobíte, a její pachatel ujede z místa činu.

Přestože mít havarijní pojištění není povinné, na rozdíl od povinného ručení, věřte, že jeho sjednání se opravdu vyplatí. Povinné ručení chrání především druhou osobu, zatímco havarijní pojištění je tady pro vás a vašeho plechového miláčka. Podívejte se na naše aktuální srovnání na Top-Pojištění.cz, kde najdete kalkulačku havarijního pojištění.

Je havarijní pojištění povinné?

Havarijní pojištění povinné není, je dobrovolné. Jeho sjednání je čistě na vás, na rozdíl od povinného ručení, které mít musíme. Je mezi nimi ten rozdíl, že povinné ručení pak kryje škody, které jsou způsobené vaším vozidlem ostatním účastníkům provozu, a chrání vás před vysokými poplatky pro druhou, poškozenou stranu.

Vedle toho havarijní pojištění vás kryje především před riziky na vašem vlastním autě. Rizika, před kterými chcete svůj vůz chránit, si určíte v pojistné smlouvě vy sami. Stejně tak výše škody je vždy stanovená v pojistné smlouvě. Přestože je tedy havarijní pojištění dobrovolné, může nás pár tisíc ročně ochránit před placením škody v hodnotě několika milionů.

Co kryje havarijní pojištění?

Na cestách je dobré být opatrní a připravení na všechny situace. Havarijní pojištění zpravidla kryje škody na vlastním vozidle.

Základní jsou čtyři rizika, proti kterým se můžete pojistit:

  • Havárie
  • Odcizení
  • Zničení či poškození živlem
  • Zásah cizí osoby (vandalismus)

Pojišťovny nabízejí různé kombinace uvedených rizik a vy sami se můžete rozhodnout, pro jaké případy se chcete nechat pojistit. Jednotlivá rizika lze uzavírat buď jako komplexní pojištění, tzv. allrisk (havárie, živel, odcizení, vandalismus), anebo v kombinaci (havárie a živel) nebo (odcizení a živel). K dispozici jsou pak také různá připojištění, např. Připojištění čelního skla nebo zavazadel.

8.2.2024 7:32| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist