Rakovan: Honička na D1. Kdyby neuhořel, měli ho zastřelit!

Na začátku hloupá klukovina, na konci smrt, těžké zranění, ohrožení řady nevinných lidí a obrovské škody na majetku. Policie zase jednou pomohla a chránila.

Vlastně jsem se ani k tomuto tématu nechtěl vyjadřovat, neboť „chytrých“ názorů jsem od včera slyšel k danému případu dost a ten můj by nebyl o nic fundovanější. Ale nedá mi to, jak jsem teď zaslechl z televize, že Policie nechybovala, tak to mne zvedlo ze židle. Samozřejmě mluvím o tom, jak sedmnáctiletý kluk vzal doma otci auto a jeho vyjížďka skončila nedobrovolným grilováním na D1.
Když si vezmu holá fakta (jen podle toho, co jsem zaslechl v médiích – samozřejmě jsem tam nebyl, nemám ani k ruce žádné oficiální spisy a protokoly), tak vím, že sedmnáctiletý kluk vzal doma Audi svého otce a vyjel si s ním. Otec toto nahlásil, předpokládám že v dobré víře, aby se nikomu nic nestalo, a Policie zakročila. Výsledkem pak bylo ohrožení životů (nic netušících řidičů na dálnici), jeden mrtvý (kluk v Audi), jeden těžce zraněný (byl ve špatný čas na špatném místě) a šest až osm zdemolovaných aut.Jak jsem pochopil situaci, tak Policie „chtěla řidiče, který nereagoval na výzvu“ (no, umím si představit, že byl vyděšený a vlastně ani nechápal co udělal a co má dělat) svézt z dálnice. To nejinteligentnější, co ji napadlo bylo, že u sjezdu zastavila auta, která přijížděla a čekala, až se přižene kluk v Audi s rozzuřeným über-passatem v zádech.


Ten na sebe nenechal dlouho čekat, překvapivě ale podle naivního očekávání Policie nezastavil, pokusil se vše objet odstavným pruhem a přitom vlétl (údajně až dvoustovkou) do zaparkovaných aut. Několik jich zničil, jednoho člověka těžce zranil a sám v autě uhořel. Nevím, jestli přesně tohle otec/majitel auta čekal, že se stane, když na svého syna volal Policii. Já vím, že od teď, ať už někdy můj kluk udělá cokoli, to poslední co udělám je, že vytočím 158.

Každopádně mě zaráží to, jakým způsobem se Policie rozhodla situaci řešit. Ještě zarážející je tedy skutečnost, že vyšetřování pak ukázalo, že Policie při svém zásahu nepochybila, ale to nechme teď být – zpátky k „zásahu.“

Jsem policista, mám echo od otce, že kluk vzal auto (tedy vím, že nejedu za drogovým dealerem ozbrojeným samopalem). Že je klukovi sedmnáct a nemá řidičák (tedy také zkušenosti s řízením auta). Co udělám? Chytrolíni z české Kobry jedenáct ukázali jeden způsob, mě napadá jiný.Je tady policejní vrtulník – znáte ho z televize, z něj jsou pořizovány záběry motorkářů a řidičů aut, kteří předjíždějí na rovných úsecích ploužící se kamiony. Tak tenhle vrtulník mohl v klidu letět vysoko nad Audi, a jeho řidič by o něm ani nevěděl. V dostatečné vzdálenosti za ním pak mohl jet Passat, čekajíce na pokyn z vrtulníku, že řidič Audi zastavil na pumpě/sjel z dálnice/odbočil na odpočívadlo/atd. V tu chvíli by pak už jen stačilo dojet ho a zpacifikovat, a tím nemyslím na místě zmlátit na hromadu a přidusit slzným plynem. Tak nějak tuším, že by se kluk sám zhroutil a sesypal, jen by viděl modré majáky.

 

Takže ještě jednou. Na začátku byl kluk, který se už předem na Facebooku radoval z toho, že je doma sám, ukazoval se na fotkách, jak startuje tátovo auto, a dělal, no, prostě klukoviny. A na konci mrtvý sedmnáctiletý mladík, jeden těžce zraněný člověk, řada dalších nevinných lidí v ohrožení života a škoda za stovky tisíc korun.

Nebojím se říct, že za to může Policie. A to navzdory výsledku šetření GIBSu, nebo kdo že to celé Policii zpětně posvětil. Kdyby kluka nechali jet, mohl žít, neohrozil by tolik lidí a pravděpodobně by nezemřel. Tím, že se ale chytráci v modrých montérkách rozhodli ukázat, že mají větší koule než sedmnáctiletý kluk, dopadlo to tak, jak to dopadlo. Místo aby mladík dostal na zadek, že by si týden nesedl a táta „koupil“ pokutu za to, že kluka málo řezal, když si dovolil sednout mu do auta a odjet, stala se tragédie.

DOPORUČUJEME: Velký test Audi A6 Avant 3.0 TDI

Táta si bude do konce života vyčítat, že Policii zavolal, Policie se může plácat po zádech, jak vysoce nebezpečného řidiče zpacifikovala pouze s důsledkem jednoho mrtvého, jednoho zraněného a materiální škody. A my všichni, a tím myslím nás řidiče, se musíme začít bát, až se Policie zase někdy rozhodne někoho na dálnici zastavit, klidně nás použije jako živý zátaras.

Filip Rakovan

PS: Vidím tady aspoň jeden pozitivní aspekt celé věci. Pokud je Policie schopna vyhodnotit situaci, ve které syn vezme otci auto jako extrémně nebezpečnou a ohrožující, mohla by se stejným nasazením přistupovat i k jiným, skutečně „rizikovým“ činům. Napadají mne drobné krádeže v supermarketu. Co takhle začít zlodějíčky a bezdomovce, kteří v obchodech kradou rohlíky a při útěku nereagují na výzvu a nezastavují, začít bez milosti střílet?

 

 

2.3.2013 9:20| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist