Blíží se sanitka, hasiči nebo policie: Víte, jak se správně zachovat?

Plno lidí se neumí před blížícím se autem s právem přednostní jízdy chovat. Svými neuváženými a nepředvídatelnými manévry pak způsobí mnohem víc problémů.
shuttestock-sanitka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Všimli jste si, jak se spousta lidí neumí správně zachovat, když se blíží vozidlo s právem přednostní jízdy? Nejhorší je situace se sanitkou, protože tam skutečně může jít o život. Ale není radno znepříjemňovat život ani policistům, protože ne vždy jen pospíchají na oběd a ne vždy se jim jen nechce stát v koloně, za kterou si pak majáček zase vypnou…

Zákon hovoří jasně. Vozidlům se zapnutými modrými majáčky musíte umožnit jízdu, ale důležité je používat také rozum a ne se vrhat s autem do škarpy jen proto, že si myslíte, že je to tak správně. Řidiči často reagují špatně a příliš zbrkle. Pojďme se proto podívat, jak správně vyhodnotit různé situace.

Chyba č. 1: Zastavit na místě

Představte si modelový případ, kdy jedete po čtyřproudové komunikaci a někde v dálce za vámi houká sanitka. Plno lidí ihned začne brzdit a skoro zastaví, ale to je ta největší chyba! Protože mezi vámi a sanitkou je ještě dalších třeba třicet nebo padesát aut. Vy svým zpomalením vytvoříte špunt a sanitce zatarasíte cestu.

Pokračujte dál v jízdě, nejlépe ustálenou (nebo klidně i lehce vyšší) rychlostí. Jeďte ke kraji a snažte se udělat vedle sebe vlevo co nejvíce místa. Nepanikařte, nikdo po vás střílet nebude – není to černý Mercedes GL se značkou 0A0 0001 a nejste v Bosně…

Chyba č. 2: Uhýbání na špatnou stranu

Další častou situací je, že se sanitka prokousává kolonou. Snažte se s autem zajet co nejvíc ke kraji vlevo nebo vpravo, podle toho, v jakém pruhu stojíte.

Pokud jsou na silnici tři pruhy nebo více, vpravo uhýbají řidiči jedoucí v pravých pruzích, nejrychlejší pruh se snaží uhnout doleva. Měl by tak vzniknout jeden volný pruh pro vozidlo s právem přednostní jízdy.

Chyba č. 3: Strach z projetí červené

Jindy se zas sanitka musí probojovat k semaforu. Například v Praze je teď v módě likvidovat střední vybetonovaný pás s tramvajovými kolejemi, takže sanitka nemůže pohodlně použít této cesty a musí jet po silnici. Pokud stojíte na semaforu a přijíždí sanitka, nestůjte a prostě vjeďte opatrně do křižovatky, jako byste chtěli odbočit. Prostě se nacpěte pod semafor ke straně, ať může projet.

Pokutu za to nedostanete. V téhle situaci je pak potřeba trocha tolerance od ostatních řidičů, protože vy pak zpravidla nevidíte na samafor a nemůžete tak dobře reagovat na zelenou. Pokud vy stojíte za řidičem, který ohleduplně sanitce uhnul do křižovatky, dejte mu signál, že může jet a netrubte na něj vzteky. On ten semafor skutečně nevidí a dělal, co mohl.

Chyba č. 4: Pouštění příliš brzy

Vozidlu s právém přednostní jízdy uškodíte hlavně tím, že začnete ihned zastavovat a blokovat provoz, proto se snažte jet konstantní rychlostí a teprve v momentě, kdy mezi vámi a ním není skoro žádné auto, zpomalte a uhněte.

Snažte se také chovat co nejpředvídatelněji a situaci pomůže, když třeba blinkrem na tu či onu stranu dáte najevo své úmysly. Sanitka si vedle vás najde cestu a stačí, když jen uberete plyn, až pojede vedle vás. Nemusíte zastavovat, uhýbat na chodník, prostě jeďte dál, pokud je vedle vás místo. Když jedete v levém pruhu, předjeďte ostatní auta a zařaďte se.

Chyba č. 5: Využití situace

A co rozhodně nedělat? Tohle není ani tak chyba jako spíš bezohlednost. Nesnažte se za sanitkou nebo hasiči vyvézt. Nejen, že tím prudíte všechny okolo, ale koledujete si o průšvih, kdyby vás zpozorovala hlídka policie. Trochu jiná je situace na dálnici, kterou sanitky také často využívají.

Správně byste neměli sanitku předjíždět, jenže některé stroje jsou rády, že v kopci udrží i rychlost 120 km/h, takže pokud máte našlápnuto, asi se za ní nebudete chtít táhnout. Buď to zkuste vydržet, nebo jí čitelně a předvídatelně předjeďte. Pak ale skutečně odjeďte a ne, že vás pak sanitka dojede za pár minut, kdy pojedete stovkou v levém pruhu a budete telefonovat… Jsou takoví experti.

Chyba č. 6: Zmatkování v protisměru

Když potkáte sanitku na obyčejné silnici, jak jede proti vám, dělejte, jako by nic. Prostě jeďte dál. Pokud sanitka někoho předjíždí, udělejte jí místo, ale pokud jede ve svém pruhu proti vám, nebrzděte, nezpomalujte a pokračujte v jízdě. Nesmyslným brzděním akorát štvete všechny za sebou a někdo, kdo třeba špatně kouká a o sanitce neví, by se mohl rozhodnout začít předjíždět.

12.5.2023 12:37| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist