Chystáte se na letní dovolenou autem? Nezapomeňte ho překontrolovat

Ruku na srdce, kdy jste si naposledy kontrolovali stav vašeho čtyřkolového miláčka? Nevíte? Nyní je ten pravý moment, kdy byste tak měli učinit. Letní dovolené jsou za rohem.
pexels-uriel-mont-6271676-1100x618.jpg Zdroj: Pexels

Důležité jsou hlavně pneumatiky

Jasně, pneumatiky jste kontrolovali při jarním přezouváním, ale opakování je matka moudrosti. V té souvislosti zkontrolujte tedy: hloubku dezénu, celkový stav pneu (popraskané teplem nejsem v pohodě), doporučený tlak a nahuštění. Doporučené hodnoty tlaku, naleznete v návodu k obsluze vozidla, na vnitřní straně střešních sloupků B nebo na vnitřní straně víčka palivové nádrže a platí pro studené pneumatiky. Proto tlak kontrolujte před jízdou, nebo po jízdě dopřejte pneumatikám dostatečný čas k vychladnutí. U zahřátých pneumatik bývají naměřené hodnoty kvůli tepelné roztažnosti vzduchu vyšší. Před jízdou na letní dovolenou s naloženým vozem nezapomeňte tlak zvýšit podle doporučení výrobce. Všechno na silnici, kor té rozpálené, kde jste schopni mít na dálnici dalekosáhle přes 40 stupňů celsia, hraje roli.

Vnitřní systémy

Před jakoukoliv delší cestou v takových vedrech je potřeba mít v pořádku hlavně klimatizaci a chlazení. Pokud by tomu tak nebylo, vedra by vám mohla ublížit. Ostatně není nic horšího na pozornost, než když se potíte, je vám dusno, máte žízeň a nemůžete s tím v tu chvíli nic dělat.  A též špatně fungující chladicí systém může způsobit i přehřívání motoru, což by mohlo vést k nákladným opravám a nečekaným poruchám.

Nezapomínejte na provozní kapaliny

Nezapomeňte zkontrolovat i všechny náplně. Jestli máte ideální množství motorového oleje a chladicí kapaliny. Dále pak kapalinu do ostřikovačů (hlavně tu, která odstraní kvanta rozmázlého hmyzu – tip pro vás, nemáte-li doma vhodnou náplň, rozmíchejte vodu s tabletou do myčky a vznikne vám ideální kapalina do ostřikovačů). Neméně důležitý je stav samotných stíracích lišt, které by měly okno dokonale zbavovat vrstvy vody a nečistot v celé stírané ploše bez proužků a šmouh. Opotřebované stěrače před odjezdem na prázdninové cesty vyměňte za nové.

Bude se vám hodit pohotovostní sada

Nezapomínejte zkontrolovat tu nejzákladnější povinnou výbavu, včetně dalších věcí, které se vám budou možná hodit. Jde hlavně o výstražný trojúhelník, lékárničku a reflexní vesty v dostatečném počtu, nejlépe pro všechny cestující. Neměli byste zapomínat ani na svítilnu, startovací kabely, měřič tlaku v pneumatikách, ale i náhradní kolo.

S přípravou vozidla na prázdninové cestování nečekejte až na poslední chvíli a pusťte se do ní s dostatečným předstihem. Získáte tak časové rezervy pro řešení případných nedostatků, ať se jedná o servisní zásahy s nutností objednávat náhradní díly, nebo o výměnu pneumatik. Za volant budete díky těmto drobným kontrolám usedat s pocitem jistoty, že jste udělali maximum pro to, abyste do cíle dojeli bez zbytečného stresu a poruch, a mohli si tak naplno užívat vytouženého dobrodružství a odpočinku se svými blízkými.

 

2.7.2023 8:35| autor: Tomáš Malík | zdroj: Bridgestone, carVertical, Eurobarometer, Vlastní zkušenost
Více o tématu: pneumatikystěrače

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist