Když auto přestane startovat: Jak správně vybrat a zapojit startovací kabely?

Aby některá studená rána nebyla před cestou do práce ještě mrazivější, je třeba mít v záloze opravdu kvalitního pomocníka v případě nouze. A jak vlastně startovací kabely vybírat?
stazeny-soubor-6-1-1100x618.jpgCelá galerie 2 Zdroj: ProfiAuto

Kupovat startovací kabely na váhu je trochu zjednodušené doporučení, ale když se proberete nabídkami v některých obchodech, tak tam najdete spoustu produktů, které rozhodně bezproblémové nastartování nezaručí. Takové kabely jsou sice zabalené v hezkých krabičkách a za skvělou cenu, ale na to, aby v zimě zachránily řidičům „kůži“ už bohužel nestačí.

Skutečně spolehlivý startovací pomocník je vyrobený z potřebného množství měděného kabelu, který se samozřejmě pak vyznačuje odpovídající hmotností. U benzínového auta by měly stačit kabely s průřezem 16 mm2 a s délkou 3 metry. Každý další metr navíc představuje zbytečný odpor, a proto je při nákupu dobré se zaměřit také na správný poměr mezi délkou a průřezem. Pro dieselová auta a silnější motory pak bude dostačovat průřez 25 mm2 s délkou 5 metrů pro bezproblémový přenos proudu.

„Dejte si pozor na některé levné napodobeniny, které sice například deklarují průřez 25 mm2, ale pod silnou vrstvou izolace nakonec najdete měděný vodič jen o průřezu 5 mm2. Proto i v našich servisech ProfiAuto řidičům doporučujeme si za startovací kabely připlatit a mít jistotu, že nám v zimních měsících opravdu pomohou,“ dodává Jindřich Krejčí z ProfiAuto.

Jak správně zapojit kabely? Postup je jednoduchý. Nejprve zpravidla červený kabel připojit na kladný pól vybité baterie. Druhý konec červeného kabelu poté připojit na kladný pól nabité baterie. Dále černý kabel připojit na záporný pól nabité baterie a nakonec druhý konec černého kabelu připojit na kostru vozidla s vybitou baterií.

20.3.2023 8:00| autor: Autoweb.cz | zdroj: ProfiAuto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist