Dá se legálně couvat v jednosměrné ulici? Pokud má řidič relevantní důvod, tak ano

Dopravní značka „jednosměrný provoz“ zakazuje řidičům projet danou silnici v protisměru. Existuje ale trik, díky kterému je možné jednosměrnou pozemní komunikaci beztrestně vycouvat.
20230530_165648-1100x618.jpg Zdroj: Robin Běhal pro Autoweb

Určitě jste se už dostali do situace, že jste z nějakého důvodu potřebovali projet jednosměrnou silnici opačným směrem. Pokud byste jeli v protisměru, jde bezpochyby o přestupek a hrozí vám vysoká pokuta. Jak je to ale s couváním?

Pokud nahlédneme do zákona, zjistíme, že se řidič nesmí otáčet a couvat na pozemní komunikaci s jednosměrným provozem. Nicméně pod tímto neprůstřelným ustanovení stojí i dodatková věta (zákon 361/2000 Sb. § 24): „Smí však couvat, jestliže je to nezbytně nutné, například k zajetí do řady stojících vozidel nebo vyjetí z ní.“


Videoreportáž: Ideální rozestup mezi cyklistou a autem


K couvání musí být důvod

Z toho vyplývá, že vozidlo může jednosměrkou couvat jen v případě, že chce zaparkovat do volného místa. V zákoně ale není jasně dané, jakou vzdálenost může řidič při couvání urazit. Pokud se tedy parkovací místo nachází na opačném konci jednosměrné ulice, teoreticky ji vůz může vycouvat celou.

Je ale potřeba myslet na to, že řidič musí mít k couvání v protisměru důvod. Jakmile by ho policie zastavila a neviděla by žádnou snahu o zaparkování do nějakého volného prostoru, může to vyhodnotit jako běžný přestupek a má právo vozidlu udělit pokutu ve výši od 200 až do 2000 korun.

Pozor na parkování v opačném směru

S tímto tématem souvisí také parkování v opačném směru. Pokud by řidič nechal stát vozidlo v jednosměrné silnici opačným směrem (než je směr jízdy), hrozí mu sankce až 2,5 tisíce korun, botička nebo dokonce odtažení. To pak vyjde na zhruba 1300 Kč (záleží na tom, jak dlouho auto bude stát na záchytném parkovišti).

 

14.6.2023 7:59| autor: Robin Běhal | zdroj: Sbírka zákonů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist