Pokuty pořádně zdražily. Průjezd na oranžovou si teď rozmyslíte, odmítnutí testu na alkohol jakbysmet

S novým rokem přichází velká předsevzetí a také vstupují v platnost nové vyhlášky a předpisy. Od ledna 2024 to platí i v dopravě a mnoho řidičů o tom stále nemá ani tušení. O to větší je následný šok při zastavení policisty a vypisování nepopulárních pokutových bločků. Dřívější mírné sazby i bodové tresty jsou totiž minulostí a přísnější dopravní předpisy nyní udělají neposlušným osobám za volantem pořádnou díru do kapsy.
25aa8310c50a92da9f255bcb46051416.svetelnou-signalizaci-obsahujici-pouze-cervene-a-zlute-svetlo-muzeme-potkat-na-prazskych.20240108115034-1100x618.jpg Zdroj: Robin Běhal

Pakliže patříte mezi méně poctivé řidiče, kteří příliš nedbají na dopravní přestupky, případně se ženou obcemi závratnou rychlostí, měli byste zbystřit. Právě na vás totiž cílí nové dopravní předpisy, které určují mnohem větší pokuty a rovněž změny v bodovém systému. K proměně dopravních předpisů došlo s nástupem ledna 2024 a navýšení penalizačních sazeb jasně prokazují policejní statistiky.

Ačkoli policisté v průběhu ledna pokutovali prakticky stejný počet řidičů jako v roce 2023, vybraná částka na přestupcích činí nově bezprecedentních 49,3 milionů korun. Tedy téměř dvojnásobnou částku oproti loňsku. Nejvíce policisté v lednu „utržili“ na špatném předjíždění, jen za něj přiteklo do pomyslné kasičky 4,3 milionu korun. Loni přitom řidiči zaplatili za totožný přestupek 129 tisíc korun.

Špatné předjíždění za 5 tisíc

Přehlednou tabulku změn v bodovém systému a sankcích nabízí například server Besip. Za porušení zákazu předjíždění dnes hrozí pokuta až ve výši 5 000 korun. Ve správním řízení dokonce až 25 000 korun. Jízda na červenou už by se nevešla do 2 500 korun, ale na místě by sahala až do 5 500 korun. Za otáčení, couvání či jízdu v protisměru na dálnici si pak připravte minimálně 4 500 korun.

Samozřejmostí je příslušné udělování bodů, které se také podstatně mění a aktuálně nejvyšší příděl bodů za jeden přečin sahá k číslovce 6. Za středně závažné přestupky dostanete 4 body, za méně závažné 2 body. K odebrání řidičského průkazu nyní dojde na 18 bodech, nastřádané body nicméně platí nově již jen 6 měsíců místo původních dvanácti. Body nově můžete získat také mimo Česko a při opakovaném páchání podobných přestupků může být řidičské oprávnění odebráno i bez naplnění jejich maximálního počtu.

Na druhou stranu lze body rovněž odmazávat, pokud řidič absolvuje dopravně-psychologické školení či zaznamená jízdu bez přestupku po dobu 3 let. „Nový bodový systém jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Závažnější přestupky bude postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu, říká ke změnám ministr dopravy Martin Kupka.

Jízda na oranžovou je rizikem

Najdou se nicméně situace, kdy se změna v nacenění přestupků může zdát možná až příliš přísná. Server iDnes.cz kupříkladu popsal případ řidiče, jenž projel na křižovatku na oranžové světlo, za což byl okolo jedoucí hlídkou pokutován 4 500 korunami a 6 trestnými body. „Čekal jsem, že dostanu tak tisícovku,“ komentoval situaci zaskočený Jiří z Prahy. Ostatně u oranžového světla záleží na dané situaci. Zákon o provozu na pozemních komunikacích uvádí, že průjezd vozidla na oranžový signál je možné, pakliže by vozidlo nemohlo bezpečně zastavit. Bezpečnost zastavení si však mnoho řidičů uzpůsobuje ke svému benefitu, především pak v momentech pracovního či soukromého spěchu.

Na přísnější pokuty se nicméně mohou připravit i milovníci rychlé jízdy a nerespektování rychlostních limitů. V této kategorii se sazby blokových pokut zdvojnásobily, takže zatímco při překročení rychlosti o 10 km/h vás v minulosti čekala maximálně tisícovka, dnes už by to byla částka mezi 1 600 – 2 500 korunami. Omezování  či ohrožování chodců dnes vyjde až na 5 000 korun a při telefonování za volantem si rovnou připravte minimálně 1 500 korun.

Odmítnutý test za 75 tisíc

Nejzávažnějším přestupkem je podle nových pravidel odmítnutí testu na alkohol či jiné návykové látky. Zatímco ve starém správním řízení by vás tento krok mohl stát až 50 000 korun, nyní už je to 75 000 korun. Bodově za celou anabázi získáte 6 trestných bodů, dříve to bylo 7 bodů. Na druhou stranu zákaz řízení se navýšil. Zatímco v loňském roce byste nafasovali 12 až 24 měsíců, podle nynějších pravidel už by to mohlo být i 36 měsíců bez řidičského průkazu.

Ačkoli jsou tresty za odmítnutí testů na alkohol či drogy výrazně vyšší, přesto v lednu 2024 testování odmítlo 76 řidičů. Podle Policie ČR bylo v prvním měsíci nového roku rovněž evidováno na 13 tisíc přestupků, z nichž sto případů vedlo k okamžitému odebrání řidičského průkazu. Rychlostně nejméně ukáznění jsou podle statistik řidiči v Moravskoslezském kraji, kde se policistům podařilo vybrat v lednu na pokutách 2,3 milionu korun. Policisté a ministr dopravy doufají, že zvýšení pokut a změny v bodovém systému přinesou v dlouhodobém horizontu snížení přestupků. Očividně si však budou řidiči nejdříve muset zvyknout, že jim policisté mohou nyní výrazně pošramotit rodinný rozpočet.

18.3.2024 7:10| autor: Petr Semecký | zdroj: Besip, echo24.cz, Elektrickevozy.cz, https://besip.cz/Ucastnici-silnicniho-provozu/Ridici-automobilu/Zasady-bezpecne-jizdy-v-aute/Novy-bodovy-system/Tabulka-prestupku, https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361#cast1, Idnes.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist