Odškodnění po dopravní nehodě: Na co máte právo při zranění

Stali jste se účastníkem dopravní nehody, při které došlo ke zranění? Utrpěli jste nějaké zranění a nevíte si rady, jak postupovat? S právním expertem na odškodnění dopravních nehod Zbyňkem Drobišem jsme připravili článek, ve kterém se dozvíte, na co všechno máte nárok a kudy vede cesta k úspěšnému odškodnění.
accident-g830c6b7a3_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Nezaviněná dopravní nehoda a odškodnění

Odškodnění po dopravní nehodě může žádat zpravidla každý, kdo při autonehodě utrpěl újmu na zdraví. Důležité je, aby nebyl určen jako výlučný viník autonehody. Obvykle zmíněné právo vzniká řidiči vozidla, spolujezdci, cyklistovi, chodci a dalším účastníkům dopravní nehody, kteří autonehodu výlučně nezavinili. Vyplývá ze zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a občanského zákoníku. Na odškodnění dopravní nehody se zraněním má právo také zraněný, který utrpěl pouze lehká poranění (pohmožděniny, poranění krční páteře apod.), kdy rozsáhlost zranění nehraje roli z hlediska práva na odškodnění, ale má význam pro výši odškodnění.

Kde žádat odškodnění

„Odškodnění po dopravní nehodě lze uplatnit u pojišťovny vozidla viníka nehody z tzv. povinného ručení nebo přímo u viníka nehody. Právo obrátit se rovnou na pojišťovnu je taktéž zakotveno v zákoně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Z odškodňovací praxe vyplývá, že rychlejším řešením získání finanční kompenzace je obracet se přímo na pojišťovnu vozidla viníka nehody než přímo na viníka nehody, který dokumentaci a požadavky přeposílá svojí pojišťovně,“ popisuje postup Zbyněk Drobiš.

Odškodnění po dopravní nehodě: Přehled náhrad

Odškodnění po dopravní nehodě představuje obvykle řešení řady náhrad za poškozené zdraví, ke kterému dojde následkem autonehody.

Nejčastěji jsou řešeny tyto náhrady:

  • Bolestné představuje náhradu nemajetkové újmy, která bývá zpravidla uplatňována jako první. Lze ji uplatnit již po prvním lékařském ošetření po dopravní nehodě. K řešení odškodnění bolestného není nutné vyčkávat na ukončení pracovní neschopnosti. Výše bolestného se odvíjí od závažnosti a rozsahu poranění.
  • Náklady léčení lze žádat po jejich vynaložení. Zraněný má právo na proplacení účelně vynaložených nákladů, které mu vznikly v souvislosti s léčbou (účtenky za léky, zdravotnické pomůcky, fyzioterapii atd.).
  • Náklady cestovného do zdravotnických zařízení. 
  • Ušlý výdělek. Pokud je zraněný v pracovní neschopnosti dlouhodobě, může žádat zálohu. Odškodnění je oprávněn žádat zaměstnanec i OSVČ. V rámci odškodnění ušlého výdělku OSVČ není nutné, aby měla OSVČ vystavenou formální neschopenku a byla plátcem nemocenského pojištění.
  • Náklady péče o nesoběstačnou osobu.
  • Ztížení společenského uplatnění je možné žádat v případě, kdy má poškozený dlouhodobé zdravotní problémy, které jsou v příčinné souvislosti s dopravní nehodou. Ve většině případů je možné o odškodnění požádat už po roce od dopravní nehodě, kdy dojde k relativnímu ustálení zdravotního stavu. Odškodnění ztížení společenského bývá často nejvyšší vymoženou částkou.

Někdy oběti dopravní nehody nemají právo na odškodnění všech finančních náhrad a někdy lze žádat ještě další náhrady. Každý případ je nezbytné individuálně posoudit a uplatnit ty náhrady, na které má poškozený skutečně právo.

Pozor na odškodnění bolestného

Jak bylo zmíněno výše, odškodnění bolestného představuje první možnou náhradu, kterou může žádat takřka každý zraněný nezaviněnou autonehodou.

„Výpočet bolestného je upraven v Metodice Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví, která stanovuje každému zranění určitý počet bodů podle závažnosti poranění. Pokud poškozený utrpí více zranění, body se sčítají. Další body lze získat za operační zákroky. Bolestné může být zvýšeno, pokud nastanou nečekané komplikace při léčbě zranění. Hodnota jednoho bodu se každý rok mění a odvozuje se od jednoho procenta průměrné hrubé mzdy za kalendářní rok, který předcházel roku, v němž vznikla bolest. Pro rok 2023 je hodnota jednoho bohu stanovena na 403,53 Kč,“ doplňuje Drobiš.

Pro představu uvádíme několik příkladů úrazů a ohodnocení bolestného pro autonehodu v roce 2023:

  • zhmoždění kolena – 10 bodů = 4.035,- Kč;
  • těžký otřes mozku – 60 bodů = 24.212,- Kč;
  • zlomenina klíční kosti úplná, s dislokací, tříštivá – 80 bodů = 32.282,- Kč.

Odškodnění bolestného bývá řešeno na základě formuláře, který pojišťovna zašle poškozenému a ten jej má předat jeho ošetřujícímu lékaři k vyplnění, kdy určí výši bolestného. Vyplněný formulář následně zraněný zašle pojišťovně, která mu vyplatí odškodnění. Tento postup je však často chybový. Výpočet bolestného je totiž relativně komplikovanou záležitostí a ošetřující lékaři nebývají dostatečně vyškoleni k této problematice.

Nechte si vystavit posudek –  je zásadní pro odškodnění

K získání co nejvyššího odškodnění za bolestné a ztížení společenského uplatnění (trvalé následky) je zásadní znalecký posudek na hodnocení těchto náhrad. Především při řešení odškodnění trvalých následků po autonehodě je pro poškozeného velmi složité řešit odškodnění bez tohoto posudku.

Dejte si pozor na „lovce nehod“

„Nešvar, se kterým se v rámci naší praxe setkáváme, jsou takzvaní lovci nehod. Jedná se o subjekty, které nabízejí právní pomoc při řešení odškodnění bezprostředně po nehodě. Zastoupení realizují za velmi vysoké podílové odměny a na poškozené vyvíjí nátlak. Činí tak běžně po nehodě, dokonce jsme se setkali s praktikou, kdy k takovému jednání dochází už v nemocnici. Pokud se poškozený rozhodne pro změnu zastoupení, hrozí lovci nehod vysokými pokutami při výpovědi zastoupení. Jako u jiných služeb, tak platí poučka, že právní pomoc je vhodné vyhledat v klidu a po rešerši na vhodné subjekty, ať již na doporučení nebo vyhledáním na internetu,“ dodává Drobiš.

Rady a tipy od právníka

  • Nepodceňujte trestní řízení proti viníkovi

Buďte jako poškozený aktivní a zajímejte se o stav trestního řízení, protože jakékoliv stanovení spoluodpovědnosti poškozeného za nehodový děj v trestním řízení obvykle znamená krácení odškodnění od pojišťovny viníka nehody.

  • Nezapomínejte na ostatní náhrady

Poškozený obvykle řeší pouze bolestné, ušlý výdělek a náklady léčení. Často lze k odškodnění dopravní nehody uplatnit také náklady péče o nesoběstačného poškozeného a cestovné. Rok od autonehody lze také posoudit možnost odškodnění ztížení společenského uplatnění, což je obvykle nejvyšší odškodnění nemajetkové újmy.

22.5.2023 7:59| autor: Simona Svátková | zdroj: JUDr. Zbyněk Drobiš, www.odskodneninehody.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist