Podvody na STK neberou konce. Alarmující míru korupce prokázaly nové kontroly

O podvodech na technických kontrolách vozidel se mluví dlouhodobě a jedná se v podstatě o veřejné tajemství. Podfuk při měření emisí lze provést různými způsoby a nedílnou součástí je podplácení techniků, kteří kontrolu vozidla provádí. O alarmující situaci s STK jasně vypovídají čerstvé policejní kontroly.
vyfuk-1100x618.jpg Zdroj: Ministerstvo dopravy

Policisté se vydali na začátku června na kontroly do Plzeňského kraje, aby provedli inspekci vybraných vozidel a jejich emisí. Nápomocní byli policistům pracovníci Centra služeb pro silniční dopravu, které se brzy změní na Inspekci silniční dopravy. Výsledky kontrol jsou alarmující, neboť prokazují veřejné tajemství o podvodech na stanicích technické kontroly (STK).

Namátkové kontroly vozidel

Policisté zkontrolovali namátkově 18 vozidel Sedm z nich neprošlo navzdory tomu, že řidiči předložili platný certifikát z STK. Serveru zdopravy.cz informaci potvrdil mluvčí policie Ondřej Hodan. „Zaměřili jsme se na osobní a dodávková vozidla různého typu a stáří. U některých se z výfuku doslova valil černý dým,“ doplnil v rozhovoru. Zkontrolovaných vozů nemůže být bohužel více, neboť jak Hodan vysvětlil, kontroly jsou pro policisty časově velice náročné. Přesto inspekcí přibude.

Ministerstvo dopravy dalo již před časem na vědomí, že praktiky podvodných stanic nehodlá tolerovat a v nejbližší době se na ně výrazně zaměří. Cílem je zachytávání vozidel s platným certifikátem i přes to, že limity emisí neplní. Poté dojde na vytipování stanic a tvrdé potírání dosavadních podfuků. Řidiče a provozovatele aut samozřejmě čekají pokuty, přičemž majitel vozidla dopadne výrazně hůře. „Pokud je řidič zároveň provozovatelem auta, tak mu hrozí pokuta ve správním řízení až 50 000 korun. Pokud jde pouze o řidiče, který má vozidlo například půjčené, tak dostane pouze pokutu 1500 korun za nevyhovující technický stav vozidla,“ dodal Hodan.

Jak zatočit s podvodníky?

Ministerstvo již před časem oznámilo strategii boje s podvodnými STK. „Ministerstvo dopravy nechá zpracovat podrobnou analýzu současné praxe měření emisí a technických kontrol vozidel. Cílem je vyhodnotit stávající rizika české úpravy, srovnat zavedenou praxi v okolních zemích a navrhnout opatření ke snížení případných manipulací při měření emisí nebo technických kontrolách,” vysvětlil v reakci na dosavadní praxi během kontrol mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Právní expert Jan Dupák z Transparency International nicméně mluví o ohromném komplotu, který není snadné řešit. „Jsou tam všechny druhy korupce. Peníze se dávají třeba do popelníku, kde si je technik vyzvedne. Ale pak jsou tu zprostředkovatelé, služba ‚zařídím technickou‘. Jsou motivováni vyhovět velkým zákazníkům a úplatky pak není nutné ani předávat. Auto vždy projde,“ popsal Dupák současné praktiky. Nečinnost ministerstva dlouhodobě kritizuje Asociace emisních techniků a opravářů.

Policisté varovali už loni

Na zoufalou situaci na silnicích policisté upozorňovali už loni, kdy namátkové kontroly odhalily smutný fakt, že skoro dvě třetiny vozidel nesplňovaly platné limity. Mezi časté metody švindlování na STK patří kupříkladu přidušení výfuku hadrem, mělké zasunutí měřící sondy do výfuku vozidla, případně pozvolné sešlápnutí plynu místo co nejrychlejšího vytočení motoru do vysokých otáček. Podle Petra Nováka z ASEM bylo v roce 2021 v České republice 170 stanic, na jejichž měření uspěla všechna auta. Existují přitom stanice, které ročně zkontrolují i deset tisíc aut. Podobná úspěšnost tudíž z logiky věci nedává smysl.

1.7.2024 7:14| autor: Petr Semecký | zdroj: https://zdopravy.cz/policiste-kontroluji-emise-primo-na-silnicich-polovina-aut-neprosla-prestoze-mela-platnou-stk-208650/, Idnes.cz, TN.cz, zdopravy.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist