Řidičský průkaz: Řízení bez něj a jaké hrozí pokuty

Jízda bez řidičského průkazu je přestupek. Tedy, bez oprávnění jezdit nesmíte, bez řidičského průkazu vyjet můžete, ale (možná) vás to bude stát něco na pokutách. Vyznáte se v dané problematice?
shutterstock_1788625982-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Nejprve krátké rozlišení dvou věcí tak, aby se nám v další diskusi nepletly – řidičské oprávnění a řidičský průkaz. Tyto dva pojmy se někdy nesprávně zaměňují, takže jen pro přesnost: to, na základě čeho jsme oprávněni řídit, se jmenuje řidičské oprávnění. To, čím se prokazujeme při silniční kontrole, je řidičský průkaz.

Je jasné, že to, že někdo má v ruce řidičský průkaz, ještě neznamená, že může řídit, protože o oprávnění mohl z mnoha důvodů přijít. A naopak – to, že u sebe nemáte řidičský průkaz, neznamená, že nejste oprávněni řídit.

Čtěte také: V Česku legální, v zahraničí ne. Za jaké přestupky v cizině může přijít nečekaná pokuta?

V moderní digitální době ztrácí řidičský průkaz poněkud smysl, protože při každé silniční kontrole si policisté stejně řidiče lustrují v registru řidičů, takže to, jestli řidič má nebo nemá u sebe řidičský průkaz, je z hlediska výsledku kontroly stejně jedno, protože policisté mají přístup přímo ke zdroji informací.

Předkládání řidičského průkazu tak může mít dnes smysl jen tam, kde ten, kdo to chce kontrolovat, takový přístup nemá (např. autopůjčovna nebo jakýkoliv jiný privátní provozovatel vozidla, který jej řidiči svěřuje).

Je přestupkem, když řidič u sebe řidičský průkaz nemá a nepředloží jej ke kontrole?

Nepředložení řidičského průkazu

Vzdor výše uvedeným skutečnostem v zákoně o provozu na pozemních komunikacích stále existuje povinnost předložit řidičský průkaz ke kontrole (a mít jej tedy u sebe). Předložit jej řidič musí policistovi, vojenskému policistovi, celníkovi a strážníkovi obecní policie. Nesplnění této povinnosti je přestupkem.

Samozřejmě se nabízí otázka, proč je takový delikt sankcionován, když si policista stejně na místě přes registr řidičů může ověřit (a bude ověřovat) oprávnění kontrolovaného řidiče řídit motorové vozidlo. V tomto ohledu má takový řidič možnost „přemluvit“ policistu např. na domluvu, protože společenská nebezpečnost takového jednání je skutečně zanedbatelná.

Zadržení řidičského průkazu

Nebudeme nyní do detailu rozebírat zadržení řidičského průkazu. Lze ovšem zadržet řidičský průkaz, když ho řidič vůbec nepředloží, ať už z důvodu, že ho u sebe skutečně nemá nebo jako součást určité procesní taktiky?

Jen krátce připomenu, že důvody zadržení ŘP jsou v zásadě dvě: účast na dopravní nehodě (nebo ujetí od ní) a jízda pod vlivem návykových látek, což jsou porušení, která mají zpravidla vysokou společenskou nebezpečnost a za podmínek uvedených v §118a zákona č. 361/2000 Sb. je policista oprávněn řidičský průkaz zadržet.

Pokud se nicméně podíváme do výše uvedeného ustanovení, lze přisvědčit závěru, že toto ustanovení předpokládá fyzické odebrání řidičského průkazu a bez tohoto odebrání jej nelze vyslovit. Nicméně, policista totiž může ze stejných důvodů zakázat další jízdu a znehybnit i příslušné vozidlo, takže řidič stejně nikam hned neodjede, i když mu řidičský průkaz nebyl zadržen.

Výhoda takového postupu pak snad může být jen v tom, že když by řidič sednul následně do taxíku a v garáži měl další auto a s ním dál jezdil, tak v danou chvíli nic neporušuje, protože řidičský průkaz zadržený nemá, nicméně si dovedu představit, že policista danou skutečnost bude obdobným způsobem tlumočit příslušnému obecnímu úřadu, který může postupem dle ust. §61 správního řádu jako předběžným opatřením jízdu jako takovou zakázat, a to i před pravomocným rozhodnutím ve věci, nicméně je pravda, že nějaký čas by si tím řidič „koupit“ může.

Může tedy řidič záměrně nepředložit řidičský průkaz, aby mu nemohl být zadržen? Zatím jsem se ale s podobným případem nesetkal, a protože většina řidičů asi od nehod neujíždí a pod vlivem alkoholu taky nejezdí, tak praktické využití tohoto nepředložení má dost limitovaný rozsah.

5.5.2023 7:15| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist