Český závodník vyměnil Škodovku za Toyotu. Teď jede svůj první závod v Maďarsku. Jak dopadl?

Talentovaný rallye jezdec Filip Mareš odstartoval sezónu se zbrusu novou Toyotou GR Yaris. Získal ji jako první v Česku a má ambice ovládnout evropský šampionát.
ob1_0163-enhanced-nr-1100x618.jpgCelá galerie 5 Zdroj: Tiskový servis Toyota

Někdy je čas na změnu, a přesně tohle si řekl i český rallye závodník Filip Mareš. Ten společně s Plzeňským dealerstvím Toyota Dolák vstupuje do mistrovství Evropy FIA ERC 2024 se zbrusu novým závodním speciálem Toyota GR Yaris Rally2. Japonský vůz vyměnil za Škodovku, se kterou jezdil dlouhá léta. Proč se Filip k tak zásadní změně uchýlil a byl tento krok dobrou volbou?

Recenze modernizované Toyoty Yaris

Mareš je juniorský mistr Evropy

Rodák z Mladé Boleslavi se narodil v roce 1991 (32 let) a svou kariéru odstartoval v roce 2008. Původně závodil jako amatér a postupně se vypracoval až do Volného Poháru ČR, kde startoval s vozem Škoda Favorit. V roce 2015 povýšil na Mistrovství České republiky, kde vybojoval solidní úspěchy se Škodou Fabia R2 a později s Fabií R5 týmu Kresta Racing. Mareš posléze vyhrál juniorské mistrovství České republiky v letech 2016 a 2017, kdy také získal titul v Peugeot Total Rally Cupu. V roce 2017 porazil veškerou konkurenci v ERC-3 a dosáhl na třetí příčku v ERC Junior U-27. Jeho největší kariérní úspěch je pak titul v soutěži ERC Juniorů v roce 2019. Teď se snaží na své úspěchy z posledních let navázat, a s novým vozem a týmem bude usilovat o vylepšení loňské sedmé příčky v šampionátu Mistrovství Evropy.

Toyota GR Yaris poprvé v Česku

Zatímco s rallyovým speciálem Škoda Fabia RS Rally2 jezdí v podstatě celá Evropa a skoro celý svět, za volant závodní Toyoty GR Yaris Rally2 si zatím jen tak nikdo nesedne. Nicméně Filipu Marešovi a týmu Dolák Motorsport se to povedlo a nový vůz ukázali odborné veřejnosti přímo v plzeňském showroomu. „Jsme moc rádi, že se nám nový GR Yaris podařilo koupit. Tím spíš, že jsme první v Česku a mezi prvními v Evropě,“ řekl Milan Dolák ml.

My jsme si unikátní závodní vůz Toyota GR Yaris, vyvinutým týmem Toyota Gazoo Racing WRT, mohli prohlédnout na živo a přišlo nám, že oproti českému modelu Fabia má kompaktnější rozměry a propracovanější aerodynamiku. Podle papírových hodnot jeho délka dosahuje 3 995 mm a šířka 1 820 mm, přičemž váha v závodní konfiguraci je 1 230 kg. Pod kapotou se skrývá 1,6litrový tříválcový přeplňovaný motor, který je v souladu s pravidly FIA vybaven restriktorem o průměru 32 mm, což umožňuje výkon až 290 koní a maximální rychlost 200 km/h.

„S GR Yarisem jsem se svezl na podzim při asfaltových testech továrního týmu, avšak na šotolině nás ale první kilometry teprve čekají. Věřím, že se na novou techniku dokážeme já i náš tým rychle adaptovat a od startu sezony budeme pro naše soupeře nesnadnou konkurencí,“ uvedl závodník Filip Mareš na tiskové konferenci, která proběhla pár dní před začátkem úvodního podniku ERC.

První závod nedopadl podle představ

Teď už má Filip a jeho spolujezdec po prvním závodě v Maďarsku, kde GR Yaris krotil na náročných šotolinových erzetách. Celkově skončil desátý a svůj předchozí vůz Škoda Fabia v rukou nabité evropské konkurence nedokázal pokořit. Před ním skončilo sedm mladoboleslavských modelů, Hyundai a dokonce Ford. Nicméně český závodník byl nejrychlejším jezdcem s Toyotou, takže s výsledkem může být spokojený.

„Auto se mi řídí skvěle a postupně si zvykám na charakter tříválcového motoru,“ uvedl Filip na svých sociálních sítích. Nicméně také přiznal, že ztrácí více času, než by chtěl. Vylepšit reputaci GR Yarisu bude moct rodák z Boleslavi už za týden, a to na domácím podniku Rallye Šumava Klatovy. Tak uvidíme, jestli se mu podaří dostat na stupně vítězů.

27.4.2024 7:35| autor: Robin Běhal | zdroj: Tiskový servis Toyota