Toto jsou nejlepší sportovní auta za posledních pětadvacet let. Souhlasíte?

A nejlepším sportovním autem za uplynulé čtvrtstoletí se stává: Lotus Elise S1. Britská motokára ve finále porazila BMW M5 E39, Porsche Carrera GT, Porsche 911, Alfu Romeo Giulia QV a spoustu jiných moc zajímavých jmen.

Anket hledajících nějaké nejlepší auto existuje velké množství a řada z nich je také docela zajímavých. Jednu takovou aktuálně vyhlásili v Británii, kde kolegové z PistonHeads hledali nejlepší sportovní automobil za posledních 25 let. Absolutním vítězem se stal celkem po právu Lotus Elise S1, který dokázal porazit množství jiných zvučných jmen včetně supersportů, ostrých sedanů nebo okruhových automobilů. O výsledcích této ankety informoval magazín PistonHeads prostřednictvím oficiální tiskové zprávy publikované na webu Newspress.

Tahle anketa je zajímavá kromě jiného také proto, že se jí zúčastnilo velké množství lidí. Do hlasování se zapojilo celkem 34 000 tisíc fanoušků sportovních aut a celý projekt běžel od začátku letošního roku. Oficiální vyhlášení proběhlo v polovině srpna.

Redakce PistonHeads nejprve v pěti kategoriích vybrala dvanáct finalistů, veřejnost následně v každé kategorii stanovila pořadí a tím i dílčí vítěze. Kolegové si následně pětici vítězných aut zapůjčili (a my jim to vůbec nezávidíme), aby dva dny zjišťovali, který z nich je opravdu tím nejlepším. Jako vítěz byl tedy označen Lotus Elise S1.

„Jsme potěšeni, že můžeme Lotus Elise S1 vyhlásit nejlepším automobilem za posledních 25 let. V éře stále výkonnějších vozů, které lze plně docenit pouze na závodním okruhu, je Lotus Elise auto, které si lze naopak užít prakticky kdekoliv. Jeho schopnost nabízet zábavu na jakékoliv silnici, při jakékoliv rychlosti a za relativně dostupnou cenu je sama o sobě důvodem k tomu, aby se stal důstojným vítězem,“ vysvětluje v tiskové zprávě zástupce šéfredaktora PistonHeads Matt Bird, proč si absolutní vítězství odnesl právě Lotus.

Videotest: Toyota GR Yaris

Nejlepší auta v dílčích kategoriích

V dílčích kategoriích uspěly další zajímavé vozy, které ale tentokrát už vzešly z hlasování veřejnosti. Mezi supersporty zvítězilo Porsche Carrera GT, pro které hlasovala téměř třetina respondentů. V kategorii sedanů vyhrálo BMW M5 generace E39 těsně následované Alfou Romeo Giulia QV.

Jako nejlepší okruhový vůz byl zvolen Caterham 620R a za nejlepší hot-hatch byla označena Toyota GR Yaris. Ta se tak stala suverénně nejmladším vítězem v jednotlivých kategoriích, což pouze dokládá to, jak vřelého přijetí se malý naštvaný hatchback u fanoušků dočkal. A to i přes fakt, že má pod kapotou pouze tříválec. GR Yaris za sebou nechal takové ikony této kategorie, jako je třeba Civic Type R, Clio RS, Mégane RS nebo Golf GTI.

Lotus Elise S1 pak zvítězil v kategorii „nejlepších sportovních vozů“, když s drtivým náskokem porazil Porsche 911 generace 997 a Hondu S2000. Sluší se doplnit, že hlasování probíhalo v Británii. Kdyby podobná anketa probíhala třeba v Německu, Lotus by si dost možná ani neškrtnul.

Redakce PistonHeads neuspořádala tuto anketu jen tak náhodou. Nejlepší auto za posledních pětadvacet let bylo vybíráno v rámci připomínky spuštění těchto britských stránek, ke kterému došlu v roce 1998.