Toyota odmítá rychlý konec dieselu. Chystá unikátní technologii ke změně barvy karoserie

Zatímco jiné automobilky začaly v panice přecházet na elektrické motory, aby brzy zjistily, že o ně zákazníci nejeví příliš velký zájem, Toyota volí pragmatičtější přístup. Australský šéf obchodu a marketingu japonské společnosti sice vidí příležitost k postupné změně pohonu, rozhodně ale odmítá brzký konec spalovací verze. Toyota chystá inovace jinde.
toyota-2-1100x618.jpg Zdroj: Toyota

„Diesel není mrtvý, i když je populární to říkat,“ prohlásil šéf obchodu a marketingu Toyota Australia Sean Hanley a pořádně rozproudil debatu ohledně svého starosvětského přístupu ke spalovacím motorům. „Zcela jistě jde o palivo, které bude dalších 10 až 20 let detailně přehodnocováno, avšak než se tak stane, rozhodně je zde prostor pro hybridní varianty, které sníží uhlíkovou stopu,“ vysvětlila obšírněji tvář společnosti svůj pohled na tematiku budoucnosti automobilového průmyslu.

Hybridy a možná syntetická náhražka

Hanleyho přesvědčení do velké míry vychází ze zkušenosti řidičů v Austrálii, kteří rádi vyhledávají těžší a silnější vozidla pro náročný terén. Těm slabší elektrické motory nestačí a využití motorové nafty vidí jako ideální pro pohánění svých mazlíčků na čtyřech kolech. I Austrálie se ale musí přizpůsobit snaze o ochranu životního prostředí, a tak dávají hybridní modely jako mezistupeň mezi potenciální elektrifikací světového vozového parku smysl. Hanley se nicméně nevzdává ani představy o alternativním syntetickém palivu.

„Postupně se budeme muset podívat na všechny pohonné hmoty, ale neměli bychom podle mě zavírat oči před možností, že mohou v budoucnu fungovat i syntetická paliva podobná dieselu,“ popsal Hanley potenciální budoucnost, která by zcela nezavrhla nalívání pohonné látky do vozidla. „Diesel je neskutečně zajímavé palivo, které – jak dnes víme – nám všem velmi dobře posloužilo,“ dodal Hanley s tím, že je každopádně nutné zabývat se otázkou, jaká je role nafty do budoucna. Pravdou je, že elektrické motory nemusí být jediným řešením pro pohánění světového vozového parku. Škoda Ireland nedávno rozvířila debatu uvedením své přímé naftové náhrady v podobě Hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO), který má snížit emise až o 90 procent.

Budeme měnit barvu auta bez laku?

Toyota každopádně nové technologie neodmítá, což dokazuje její nový patent, díky němuž by mohli prodejci aut, ale i řidiči měnit barvu karoserie bez nutnosti kompletního přelakování. Jak dokládají informace v patentové přihlášce, úmyslem je přinést dostupné řešení pro majitele vozidel a obchodníky, kteří chtějí následovat trendy, hledají osvěžující změny nebo chtějí vůz snáze prodat.

Toyota v materiálech tvrdí, že vyvinula barvu, která změní tón v reakci na teplo a světlo. V popisu celé technologie je jasně patrné, že by vůz bylo nutné zavézt do garáže, jež by obsahovala ohřívací zařízení, které by auto obklopilo ze všech stran. Následné teplo by ohřálo povrch barvy a zařízení označované za „barevný modulátor“ by přejelo přes povrch a proměnu vozidla dokončilo.

Zmíněný modulátor by mohl ovládat člověk i robot, přičemž Toyota předpokládá, že by přístroj víceméně sloužil jako ekvivalent dálkového ovladače k televizi. Japonská automobilka zároveň přiznává, že není prvním výrobcem, který s podobným nápadem přišel. Obdobný experiment odhalovalo BMW již v roce 2022 na veletrhu CES u svého SUV iX, to však používalo značně rozdílnou technologii. Změna barvy od bílé přes šedou až po černou totiž vznikala pomocí mikrokapsulí ve vnější fólii vozu, do které se pustil elektrický proud.

14.4.2024 7:00| autor: Petr Semecký | zdroj: https://www.drive.com.au/news/diesel-not-going-to-die-off-anytime-soon-says-toyota/?utm_source=pocket_saves, https://www.motorauthority.com/news/1142625_toyota-color-changing-paint-patent

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist