Nejrychlejší sériové auto světa? Koenigsegg letos překoná sám sebe

Poměřování statistik patří k motorismu odnepaměti a rok 2024 nebude výjimkou. Švédský Koenigsegg si hodlá k 30. výročí založení společnosti nadělit rychlostní rekord sériově vyráběného vozidla. Vtip je v tom, že nebude překonávat nikoho jiného než sebe sama. Ačkoli konkurence v předchozích letech severskou automobilku překonala, nesplnila podmínky pro oficiální uznání rekordu.
1-koenigsegg-jesko-absolut-1100x618.jpg Zdroj: Koenigsegg

O nový rekord v maximální rychlosti produkčního automobilu se má postarat v roce 2020 odhalený supersport Jesko Absolut, který má být pro Koenigsegg vůbec nejrychlejším modelem všech dob a také navždy. Předpokládá se totiž, že rychlejší vozidlo již švédská společnost nikdy nevyrobí. Ostatně využití jeho odhadované maximální rychlosti kolem 531 km/h je v běžné praxi prakticky nulové. Mnohem větší logiku má model Jesko Attack, který Koenigsegg představil v roce 2019 a jenž byl zamýšlen pro závodní okruhy.

Překoná Koenigsegg sám sebe?

Záměr překonat rychlostní rekord představil ředitel společnosti Christian von Koenigsegg. „Doufejme, že rekordu dosáhneme v letošním roce. Aktuálně hledáme vhodnou rovinku, která bude dostatečně dlouhá a půjde na ní zastavit provoz,“ prohlásil zakladatel automobilky pro magazín Carup. Ostatně dosáhnout oficiálního zápisu není v případě rychlostních rekordů nic jednoduchého. Aby byl výkon uznán, je nutné zajet trasu oběma směry, za finální číslo se následně považuje průměr obou jízd. Právě to je důvodem, proč dosud nejvyšší rychlost drží právě Koenigsegg s modelem Agera RS, jenž pře sedmi lety vyvinul průměrnou rychlost 446,97 km/h.

Výše uvedenou rychlost v posledních letech překonala pouze dvě vozidla. Bugatti Chiron Super Sport v srpnu 2019 dosáhl 490,48 km/h a SSC Tuatara v říjnu 2020 překonal bájnou „pětistovku“, když dosáhl na uzavřené jedenátikilometrové silnici v Nevadě maximální rychlosti 508,73 km/h. V obou případech však šlo o rekordy dosažené pouze v jednom směru, jsou tudíž brány jako neoficiální. Koenigsegg má tudíž šanci výrazně posunout svůj vlastní výsledek z období před 7 lety. Nutno uznat, že k tomuto cíli má Jesko Absolut všechny předpoklady.

Vysoký výkon i aerodynamika

Pod kapotou najdeme 5litrový motor twin-turbo V8, který vyprodukuje výkon až 1600 koní s nejvyšším točivým momentem až 1500 Nm. Výkon vůz posílá přes devítistupňovou převodovku na zadní kola, přičemž do nádrže potenciální majitel napumpuje palivo E85. Koenigsegg je rovněž hodně hrdý na aerodynamiku svých vozů a model Jesko Absolut není výjimkou. Koeficient odporu má být pouze okolo 0,278 Cd, Absolut přitom dokáže vytvořit i silný přítlak, jenž se by se měl při rychlosti 250 km/h teoreticky pohybovat okolo 800 kg. Při rychlosti 275 km/ už sahá na 1000 kg a v maximu by se měl dostat až na zhruba 1400 kilogramů.

11.4.2024 7:00| autor: Petr Semecký | zdroj: https://carup.se/koenigsegg-avslojar-nu-ska-vi-sla-fartrekordet/, https://www.carthrottle.com/news/koenigsegg-will-try-break-production-car-speed-record-again, https://www.koenigsegg.com/model/jesko-absolut

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist