Jezdíte správně na silnici? Tyhle chyby dělá skoro každý

Když mladý řidič vyleze z autoškoly, málokdy si o sobě myslí, že je mistrem světa za volantem. Jak ale léta s řadící pákou v ruce přibývají, naše suverenita roste a mnohdy se mění v nadměrnou aroganci spojenou se zapomnětlivostí detailů silničního provozu. Nabízí se tedy otázka, zda vlastně víte, jak se na silnici máte v mnoha klíčových situacích chovat.
ridici-main-1100x618.jpg Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Dodržování bezpečné vzdálenosti

Všichni to známe. Jedete po silnici a najednou se za vámi objeví rychle jedoucí vůz, který vás sice nemůže kvůli plné čáře předjet, o to víc však doráží na záď vozidla, aby vás „přátelsky popohnal“. Nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty je jedním z nejčastějších neduhů na komunikacích a v řadě zahraničních zemí jde o přestupek s největší sazbou pokuty. Ještě aby ne, když kvůli malé vzdálenosti mezi stroji často dochází k hrozivým nehodám. Vyhnutí se potížím je přitom snadné, když dodržíme pravidlo dvou vteřin. To znamená, že pokud vozidlo před vámi projede určitým bodem, měli byste se k němu propracovat právě za tento časový úsek.

Předjíždění vozidel

Řidič se vám lepí během plné čáry na záda a když se konečně dostane k přerušované, není schopný kolem vás po levé straně rychle projet? Na českých silnicích nejde o nic neobvyklého. Jako by i ten nejrychlejší řidič při předjíždění náhle nebyl o nic rychlejší než vaše vozidlo. V takovém případě je nejlepší zvolnění a přibrždění vašeho vozidla, čímž vás předjížděcí řidič snadněji předjede. Hlavně se nestaňte závodníky ze série Rychle a zběsile a neříkejte si pro sebe, že předjíždějícího pozlobíte menší výzvou. V nepřehledných úsecích jde o nesmyslné a nebezpečné riziko.

Předjíždění cyklistů

V případě předjíždění cyklisty dodržujte hned několik pravidel. Jednak platí, že vzdálenost mezi vozem a jezdcem na kole je minimálně 1,5 metru a jednak vždycky používejte blinkr. Právě druhé pravidlo řidiči především v letních měsících nedodržují, protože cyklisty potkávají často a považují je za „otravný hmyz“. Blinkr však dává potenciálním vozidlům za vámi jasný signál, že je potřeba se překážce v podobě dalšího účastníka silničního provozu vyhnout. Chráníte tak sebe, cyklistu i řidiče za vámi.

(Ne)přiměřená rychlost

V Česku se dlouhodobě řeší navyšování povolené rychlosti na některých úsecích tuzemských dálnic. Řada řidičů i odborníků se obává, že změna přinese více dopravních nehod. Potenciálním problémem však není samotný rychlostní limit, ale nesoudnost mnoha řidičů, kteří volí nepřiměřenou rychlost v neadekvátních úsecích. Jednou z největších chyb řidičů je, že se příliš fixují na maximální povolenou rychlost a tu „drtí“ do posledního zákonného kilometru. Přitom bychom vždy měli vnímat, jaké je zrovna počasí, jaký je stav vozovky, jaká je hustota provozu a samozřejmě také, jaký je technický stav našeho vozidla. Neřiďte se striktně tím, co ukazuje značka, používejte také rozum.

Zipování a plynulost provozu

Snad žádné pravidlo na českých silnicích nenaráží na limity tuzemských řidičů jako zipování. Přitom se jedná o snadný úkon, k němuž dochází při zužování silnice a vozidla střídavě zajíždí z končícího pruhu do pruhu otevřeného. Zdánlivě banální, gentlemanský akt se v případě českých silnic často porušuje. Důvodem je skutečnost, že řidiči z jedoucího pruhu své kolegy z pruhu končícího nepouští před sebe. Přitom jde o jeden z nejefektivnějších nástrojů pro zajištění plynulé dopravy při omezení jízdy po silnici.

Pruhy na dálnici a kruhový objezd

Práce s pruhy dělá řidičům (nejen) v Česku obecně problémy. Na trojproudové dálnici se setkáte se situací, kdy pomalejší vozidla zůstávají v prostředním pruhu přesto, že je pravý pruh zcela volný. Vždy však platí, že pokud pravý pruh není „zasekaný“ jinými vozidly, měli bychom ho aktivně využívat. Zbylé pruhy patří vozidlům, která kolegy z pravého pruhu předjíždí.

Na silnicích se rovněž setkáme s tím, že řidiči neví, jak se správně najíždí a sjíždí z kruhového objezdu. Pravidla jsou přitom prostá. Pakliže na objezd najíždíme, nikdy neblikáme. Blinkr použijeme až ve chvíli, kdy se rozhodneme ke sjezdu.

8.7.2024 7:00| autor: Petr Semecký | zdroj: Besip, Essox, https://besip.cz/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist