Dálniční známky v zahraničí zdražují i zlevňují. Chorvati tasí letní přirážku

Letní dovolené se nezadržitelně blíží a to znamená, že řidiči začínají pokukovat po cenách dálničních známek v zahraničí a po cenách mýtného. Kupříkladu chorvatské mýtné podražilo a rostoucí ceny se dotkly i dalších států. Najdeme rovněž země, u jejichž známek dochází k drobnému snížení ceny.
skoda-chorvatsko-1100x618.jpg Zdroj: Škoda Auto

Rakousko mění ceník kvůli jednodenní známce

V Rakousku se ceny mění každý rok o pár jednotek procent nahoru, letos však země přehodnocuje více kvůli jednodenní známce. Ta je dostupná pouze digitálně a stojí 8,6 eura (zhruba 213 korun). Elektronickou známku na 10 dnů zakoupíte na oficiálním e-shopu za 11,50 eura (zhruba 284 korun), což činí nárůst o zhruba 16 procent. Pakliže byste si však pořídili známku na dva měsíce, oproti loňsku ušetříte. Cena totiž klesla o euro na 28,90 eura (zhruba 714 korun). Roční známka zůstala na stejné hodnotě, tedy 96,40 eura (cca 2 383 korun). Kromě jednodenní známky lze viněty koupit i fyzicky. V Rakousku se rovněž platí extra za některé tunely či Brennerskou dálnici A13.

Maďaři zdražují i zlevňují

I Maďaři mají nově jednodenní známku. vyjde vás na zhruba 320 korun. Změny v cenách jsou u sousedů z Vyšegrádu vskutku zajímavé, protože se někde zdražuje a někde zlevňuje. A to docela výrazně. Desetidenní známku letos koupíte za 398 korun, což je přibližně o 50 korun více než loni. Dražší je i roční známka, ta podražila o 400 korun na 3560 korun. Naopak měsíční známka je skoro o 80 korun levnější, když stojí 644 korun.

Slováci a Slovinci ceny nezvedli

Naopak bratři Slováci letos ceny nemění. Ostatně zvyšovali je loni po 12 letech o 20 procent, takže setrvání na stejné hladině dává smysl. Desetidenní známku koupíte za 12 eur (cca 297 korun), měsíční za 17 eur (cca 420 korun) a roční za 60 eur (necelých 1500 korun).

Nezdražuje se ani ve Slovinsku. Týdenní známka stojí 16 eur (cca 396 korun), měsíční vyjde na 32 eur (cca 792 korun) a roční pořídíte za 117,50 eur (cca 2 909 korun). Připomeňme pak, že od roku 2022 má Slovinsko pouze elektronické dálniční známky.

V Německu zdarma, ale pozor na ekologii

Německo stále zůstává u bezplatných dálnic. Pokud ale míříte do větších měst, zjistěte si, zda nemají ekologické zóny (například Berlín). Kvůli nim si musíte pořídit známky dle ekologičnosti svého vozidla. Pakliže budete v dané zóně přistiženi bez patřičné známky, hrozí pokuty až ve výši v přepočtu 54 000 korun. Zóny přitom najdete i v některých městech Rakouska, Francie či Belgie.

Mýtné brány a poplatky: Chorvatsko na léto zdražuje

V řadě zemí Evropy se dálniční známky nepoužívají, za užívání dálnice se nicméně platí v mýtných branách. Tuto metodu hojně využívají ve Francii, Itálii, Španělsku, Řecku, Polsku i v pro Čechy stále nejoblíbenějším Chorvatsku. Právě Chorvaté mýtné letos zdraží na letní sezónu o 15 procent. Zároveň platí, že se mýtné vybírá i na některých dalších silnicích, tunelech či mostech. Ušetřit se dá nicméně pořízením vysílače (seženete v bankách, na benzinkách či u dálničních společností), s nimiž lze projíždět branami bez nutnosti okamžité platby. Vysílač nainstalujete na přední sklo a ceny s ním jsou nižší o 10 procent. Musíte však mít registraci u chorvatského úřadu pro dálnice. Vysílače pořídíte i v Itálii či Španělsku.

27.6.2024 7:52| autor: Petr Semecký | zdroj: Cebia.cz, ČTK, https://www.cebia.cz/pruvodce/dalnicni-poplatky-chorvatsko, https://zdopravy.cz/prehledne-kolik-zaplatite-za-dalnicni-znamky-v-zahranici-nove-plati-jednodenni-verze-209458/, zdopravy.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist