Očištění skel a světel auta v zimě, jak moc musíme skla škrábat?

Do jaké míry je či není nutné očistit auto od sněhu? JUDr. Beran vysvětluje rozdíl mezi tím, co říkají logika a slušnost a co nařizuje zákon.
shutterstock_1888204627-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V návaznosti na dotaz jednoho čtenáře bych se dnes podíval krátce na některé povinnosti, které jsou řidičům uloženy v souvislosti se zimním obdobím, zejména se sněhem a námrazou na sklech a světlech vozidel.

Výhled z auta

Obecnou povinností dle ust. §5, odst. 2, písm. i) zákona č. 361/2000 Sb. je řídit jen takové vozidlo, na jehož sklech není špína, sníh nebo námraza, které by bránily výhledu ven z auta. Toto se týká všech směrů pohledu, tj. dopředu, do stran i dozadu. Nestačí tedy očistit jen přední okno nebo přední boční okénka, ale očištěna a oškrábána musí být všechna, aby nebylo nijak bráněno výhledu z auta.

Sníh na střeše

Zákon o provozu na pozemních komunikacích výslovně zakazuje řídit jen takové vozidlo, na němž je led, který by odlétáváním mohl ohrozit bezpečnost silničního provozu.

O sněhu není uvedeno nic, takže pokud máte na střeše pěknou prašanovou „čepici“, která za jízdy odletuje tak, že ti za vámi nic nevidí, tak je to sice neohleduplné, ale není to protizákonné, resp. policista by musel tvrdit, že je to led a bylo by na diskusi, jestli to skutečně je led (zmrzlá voda to je) nebo „jen“ sníh. Jednoznačné to není, ale já bych doporučil tu střechu před jízdou vždy omést.

Sníh a mráz na světlech

Podle ust. §32, odst. 5 zákona č. 361/2000 Sb. nesmí být činná plocha světel zakryta nebo znečištěna. Pokud jsou světla zavátá nebo zamrzlá, výše uvedená podmínka splněna není (světla jsou „zakrytá“) a jedná se o přestupek. Pokud tedy už čistíte auto, vezměte to i se světly.

9.1.2023 7:22| autor: JUDr. Tomáš Beran | zdroj: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist