Čas dovolených se blíží. Správné pojištění vás zachrání od pohromy

S nástupem teplých měsíců vyrážíme čím dál častěji na výlety a samozřejmě se také blíží doba dovolených. Ačkoli klidnější povahy volí cestu leteckou dopravou, řada rodin či dobrodružnější nátury vyráží do okolních zemí nebo do nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů – Chorvatska – v osobních automobilech. Aby vaše odpočinkové období neskončilo jako fiasko, je vhodné zamyslet se nad adekvátním autopojištěním s dostatečnou asistencí a také havarijním pojištěním.
skoda-chorvatsko-main-1100x618.jpg Zdroj: Škoda Auto

Každý řidič ví, že povinné ručení je dané zákonem a bez jeho sjednání se na silnici nevyrážíme. Chrání nás totiž v případě, že někomu cizímu způsobíme škodu. Moudřejší uživatelé pojízdného miláčka si pak raději pořídí i havarijní pojištění, které pro změnu chrání jejich vlastní vozidlo. Ať už škody vzniknou za účasti majitele, či nikoliv.

Pojištění dnes hravě přizpůsobíte potřebám

Při sjednávání autopojištění je vždy důležité vyhodnocování jednotlivých parametrů, neuškodí však používaní také selského rozumu. Tj. dobré zvážení, jak často, kam a na jak dlouho jezdím. Pakliže ani v letních měsících nevyrážím za hranici svého města a vozidlo je pro mně spíše nákupní taškou, dává dokonalý smysl základní povinné ručení s minimálním plněním, základní asistencí a bez doplňkových připojištění. Jakmile se ale chystám přes léto za hranice, ať už k chorvatským plážím, do hor nebo na odvážnější trek s popojížděním v drsnějším terénu, neuškodí pojištění a připojištění navýšit.

I proto nyní přitahuje zájem motoristů nabídka Slavia pojišťovny, která láká na vyšší limity plnění, krytí většího množství rizik a velkorysejší asistence. Pět základních balíčků v nabídce si majitelé vozidel mohou doplnit podle vlastního uvážení o další připojištění. Konečnou variantu autopojištění si tak motoristé sestaví podle toho, čeho se obávají a jak často a kde jezdí nebo parkují.

VIP asistence zajistí komfort

Není totiž nic horšího, než když se stane neštěstí, škoda přesáhne sjednaný limit a vy jako řidič doplácíte nemalý rozdíl. Současným minimem je 50 milionů Kč, existují však situace, kdy se hodí i plnění ve čtyřnásobné výši. V takovém případě už vás samozřejmě u Slavia pojišťovny čekají i výjimečné VIP asistenční služby, které řidičům nabízí největší komfort a jistotu během cestování. „VIP varianta v rámci Česka zahrnuje zcela bezlimitní odtah a stejnou službu v zahraničí do vzdálenosti 400 km. Není-li možné v cizině auto opravit, má v rámci této varianty jeho majitel zajištěnou repatriaci do České republiky. Její součástí je i bezlimitní vyproštění vozidla nebo zapůjčení náhradního automobilu až na devět dní,“ přibližuje detaily VIP asistence ředitel tvorby a správy produktu Slavia pojišťovny Jiří Běťák.

Zkrátka a dobře, můžete si být jistí, že se dostanete k automechanikovi, i když jste zrovna v nepříliš obydlené oblasti. Že se vaše vozidlo v případě nákladnějšího problému hravě dostane domů. A hlavně, že vaše dovolená bude moci pokračovat a neskončí navzdory neočekávanému karambolu naprostým fiaskem. Náhradní vůz si dnes lze skrze pojišťovnu pronajmout i na delší dobu. „U osobních vozidel si můžete koupit pronájem náhradního auta na tři, pět nebo deset dní a tyto limity se pak s rozsahem sjednané asistence sčítají,“ upřesňuje Běťák.

Nastavte si adekvátní spoluúčast

Čím riskantnější výpravu se chystáte podniknout, tím více byste se měli zamýšlet nad skutečně dobrým havarijním pojištěním. Pomůže vám nejen v případě neočekávaného střetu s jiným vozidlem, nýbrž i při hůře předvídatelných situacích. Těmi může být na Balkáně například vandalismus, kdekoliv doma i v Evropě nepředvídatelný střet se zvířetem či se současnými klimatickými podmínkami čím dál pravděpodobnější živelná pohroma.

Vyplatí se také adekvátní výše spoluúčasti. Ta bývá mnohdy pofidérně udávaná procentuálně (například 5 či 10 procent), Slavia však volí přehlednější variantu s fixní částkou. Ta pracuje s rozmezím 5 000 až 15 000 korun, jehož překročení již hradí pojišťovna. Jako řidiči pak rovnou víte, na čem jste. „Klienti se pojišťují především proti velkým škodám, nikoliv kvůli drobným šrámům. Proč by je tedy měla pojišťovna „trestat“ u vysokých škod odečtením vyšší procentuální spoluúčasti? Bude-li klientova škoda statisícová nebo milionová, žádný jiný výpočet mu u nás výplatu peněz snižovat nebude,“ přibližuje nový přístup Běťák.

Jasná pravidla a přehlednost

Obecně platí, že byste se měli poohlížet po autopojištění u někoho s přehlednými,  jasně definovanými pravidly. Vyhnete se pozdějšímu zklamání, že pojišťovna odmítne nenadálou situaci hradit s odůvodněním, že se nevejdete do stanovených pravidel a podmínek pod čarou. Slavia pojišťovna šla právě tímto směrem a nabízí pět jasných balíčků s novinkami v asistenci.

Případně lze volit nižší variantu pojištění s tím, že se vozidlo připojistí pro určitou situaci. „Naše novinky v asistenci se týkají nejenom nehod a poruch. Týkají se také odcizení, vandalismu, živlů nebo řidičských chyb. Zároveň je v nich co nejvíce rizik sloučeno pod jeden limit. Řekněme, že budete mít limit ve výši 100 tisíc korun, přičemž se tato částka týká oprav, odtahu, vyproštění, přeložení nákladu či uložení vozidla. V takovém případě pak máte lepší přehled o tom, jakou částku už jste v rámci asistence vyčerpal a jakou máte stále ještě k dispozici,“ popisuje blíže úpravu nabídky ředitel Běťák.

Starší nebo luxusní vůz? Žádný problém!

Výběr vhodné pojišťovny rovněž závisí i na stáří vašeho vozidla. Průměrné stáří vozového parku v České republice je v současnosti téměř 16 let. Řada pojišťoven má však nastavenou hranici 12 let. Slavia pojišťovna nicméně pojistí i vozidla okolo 15 let věku. Dříve se na ni kvůli tomu nahlíželo movitějšími motoristy skrze prsty jako na společnost pro „škodovkáře“, to už dnes ovšem neplatí. „Našimi klienty jsou majitelé všech značek, které potkáváte na českých silnicích, včetně škodovek. Ale nepojišťujeme jenom škodovkáře. Naše autopojištění zdaleka nemíří výhradně na levné vozy, ale i na majitele dražších automobilů, jejichž ceny začínají šestimístnými ciframi na sazebníku,“ vyvrací zažitý mýtus Jiří Běťák.

Věříme, že pokud dobře zvážíte své potřeby včas, užijete si svou letní dovolenou doma či v zahraničí nejlépe, jak to jen jde. Šťastnou cestu!

22.5.2024 1:07| autor: Redakce | zdroj: Slavia pojišťovna

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist