Jaké dieselové motory vládly trhu v minulosti? Znáte je všechny?

Na trhu s ojetými vozy jste vždy mohli najít problémové i spolehlivé motorizace. Několik těch skutečně vydařených vznětových přinášíme v následujícím přehledu.
oc_076-tdi-1920x1440-1100x618.jpg Zdroj: Škoda

O problematických motorech jsme už psali, ale možná není od věci kouknout se i na agregáty, se kterými běžně potíže nejsou. Víte, jaké vznětové motory skutečně zdobí spolehlivost? Vybrali jsme několik dieselů s dobrou pověstí z různých časových období. Zájemci o ojetinu se vznětovým motorem pod kapotou tak možná získají pár tipů pro dobrou koupi. Ostatní si třeba zavzpomínají na vozy, které jim v minulosti dobře sloužily.

Začneme hodně v minulosti, ale naprostou legendou mezi vznětovými motory. Pak se postupně budeme sunout v čase do současnosti. Zmíníme jen několik vznětových jednotek, které i dnes považujeme za dobrou investici.

Na vrcholku sedí Mercedes

A náš první TOP diesel? Rozhodně atmosférický řadový šestiválec s kódovým označením OM 603.912 montovaný do Mercedesu 124 pod značením motorizace 300 D. Tento třílitr se stal legendou díky své nesmrtelnosti. I dnes pracuje spolehlivě a je schopný s velkou „stodvacetčtyřkou“ jezdit se spotřebou 7 l/100 km v kombinovaném provozu.

Jistě, stáří si vybírá svou daň, a tak i tuto legendu občas trápí nějaké ty drobné nemoci. Patří sem zejména únik oleje. Občas se můžete setkat i se zaseknutým vstřikovačem. Oprava ale není drahá. Větší problémy se tomuto agregátu ale vyhýbají a nic na tom nemění fakt, že v řadě vozů urazil už stovky tisíc kilometrů. Další vydařené diesely nabízí francouzská produkce. Agregáty 1.9 D/51 nebo 55 kW a 1.9 SRDT nebo DT/66 či 68 kW se montovaly třeba do vozidel Peugeot 306 a 406. Nesou označení XUD9, DHV (XUD9BSD), DHW (XUD9SD), DHX (XUD9TE) či DHY (XUD9TE). Ani nejsilnější z nich, tedy turbodiesel o výkonu 68 kW není žádný trhač asfaltu, natož atmosférický diesel o objemu 1,9 l.


Když měření emisí nedopadne dobře:


Navíc se jedná o hlučné motory s poměrně hrubým během. Avšak z hlediska spolehlivosti jde o dobrou volbu. Kromě úniků motorového oleje se občas objevují potíže se startováním. Někdy nese vinu samotný startér, někdy jde o vadný kabel přivádějící elektrický proud na čerpadlo.

Zapomenout nesmíme ani na koncernové vznětové jednotky 1.9 SDI a 1.9 TDI. „Es-dé-íčka“ jsou líná, ale velice úsporná a většinou bezproblémová. Turbodiesely jsou znatelně čilejší a taktéž platí za velice úsporné a spolehlivé.

Zřídka u nich odejde turbo, které lze pořídit repasované i za méně než 12 000 korun. Koncernové vznětové motory ale častěji trápí vadné váhy vzduchu. Zde se taktéž provádí oprava výměnou za repasovaný díl. Některé motorizace používají dvouhmotový setrvačník, který je náchylnější k opotřebení. Cena se pohybuje dle výrobce a konkrétní motorizace.

Jasně, ta Škodovka

Za nejlepší z „té-dé-íček“ je považována velice živá jednotka 1.9 TDI/81 kW. Jedná se o klasický motor s klasickým rotačním čerpadlem a variabilní geometrií turba, který přežije takřka vše. Má příjemně plynulý zátah a bezkonkurenční spotřebu paliva, která se u klidných řidičů dá udržet do 5 litrů nafty. Dodnes je mezi ojetými vozy nejvyhledávanější motorizací – zejména u Škody Octavia.

K velice povedeným turbodieselům patří také třílitrové řadové šestiválce BMW, a to ve všech verzích. Jedná se o moderní motory se vstřikováním common rail, vynikající kultivovaným projevem, velkým výkonem a nízkou spotřebou. Přeplňované agregáty 3.0d občas zlobí vstřikovače. Jejich cena se liší podle konkrétního motoru.

„U vozů s vyšším kilometrovým proběhem můžete narazit na opotřebený dvouhmotový setrvačník, který používají všechny verze. U BMW vydrží hodně, většinou přes 200 000 kilometrů,“ upozorňuje na možný problém automechanik.

Také zmíníme agregát 1.8 TDCi (nesoucí označení KKDA, KKDB) z produkce automobilky Ford, která jej montovala do druhé generace modelu Focus nebo první řady C-Maxu: Jde o celolitinový agregát o výkonu 85 kW, osazený vstřikováním common-rail. Potěší silným, ale ne zrovna lineárním zátahem. Zabírá až od 2 000 otáček. Vyniká vysokou spolehlivostí, nízkou spotřebou, když se lze se vejít do 6 litrů paliva, a absencí filtru pevných částic. Špatnou stránkou motoru je jeho pomalejší prohřívání a vyšší hlučnost.Nesmíme zapomenout ani na japonskou produkci a první počin Hondy v oblasti vznětových pohonných jednotek – 2.2 i-CTDi. Japonská automobilka si s příchodem naftového motoru vlastní konstrukce dala na čas. Do prodeje se dostal až na začátku roku 2004 v modelu Accord. Tentýž rok dostal světové ocenění Motor roku 2004. Využívá vstřikování common-rail a s výkonem 103 kW a kroutícím momentem 340 Nm má silný zátah takřka v celém spektru otáček, což je u naftových motorů vzácné. Pro pohon rozvodů byl zvolen bezúdržbový řetěz. Pozor, varianta motoru s označením i-DTEC 110 kW má rozvodový řemen. Při koupi dejte pozor na vozy z dovozu, které mohou být vybaveny filtrem pevných částic, jehož výměna může přijít i na více jak stovky tisíc korun.

Na závěr zmiňme ještě jednou Peugeot. Pohonné jednotky 2.0 HDi totiž patří v dané objemové třídě k vůbec nejlepším turbodieselům. I proto je kromě koncernu PSA používala také automobilka Ford. Někteří majitelé mondeí a focusů nad francouzskou produkcí ohrnují nos, a přitom ani netuší, že srdcem jejich vozu je právě jednotka ze země galského kohouta.

22.8.2023 11:37| autor: Redakce Autoweb.cz | zdroj: AAA AUTO, Aures Holding, Auto ESA, Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist