Dálniční známky 2024: Jak budou zdražovat a co udělat, abyste i v květnu 2024 měli známku za 1500 Kč

Ceny dálničních známek se od 1. března 2024 mění. Za některé zaplatíme více, za jiné zase méně. Platnost nových cen skončí 1. ledna 2025, protože MDČR zavedlo také mechanismus, díky kterému se nově budou ceny známek měnit každým rokem.
dalnice2-1100x618.jpg Zdroj: Tiskový servis MDČR

Aktualizováno 6.6. 2023: Ministerstvo dopravy oficiálně potvrdilo, že od prvního ledna zkrátí možnost pro odložení platnosti dálniční známky ze stávajících až 90 dnů na 30 dnů. Jako oficiální důvod je uváděno jen minimální využívání odkladu platnosti dálničních známek u současných zákazníků. Zkrácení lhůty pro odložení platnosti se bude týkat všech dostupných známek, tedy jak té roční, tak měsíční, desetidenní i nové jednodenní.


Celých dvanáct let u nás platily stejné poplatky za dálniční známky, ale to se od 1. března 2024 mění. Ministerstvo dopravy před časem oznámilo menší revoluci, která zahrnuje podstatné zdražení roční známky, ale na druhou stranu také menší snížení cen u deseti a třicetidenní známky. Spolu s těmito novinkami pak přichází i nová jednodenní známka. Tu si vyžádala přímo Evropská unie.

Tímto ovšem novinky nekončí, ministerstvo také zavádí mechanismus, na základě kterého se budou ceny známek měnit pravidelně, a to od roku 2025. Jinak řečeno, doba, kdy řidiči řadu let v kuse platili stejné poplatky, je pryč. Nově se budou ceny zvyšovat každým rokem.

Videoreportáž: Cesta do Chorvatska 2023

Platit budou i plug-in hybridy

Nově platné sazby najdete níže v tabulce. Stejně jako dosud se konkrétní výše poplatku liší podle toho, do jaké skupiny daný automobil spadá. Slevu mají automobily provozované na zemní plyn nebo biometan, nově se ale objevuje další kategorie, do které spadají elektrifikovaná auta s produkcí emisí CO2 do 50 g/km. Tyto vozy dnes jezdí po dálnicích zdarma, protože mohou mít EL značky, od příštího roku budou moci jezdit po dálnicích zcela zdarma už pouze elektromobily. Sazba pro plug-in hybridy je ale symbolická.

Ceny známek platné od 1. března 2024

Typ známkyZákladní sazba (Kč)Zemní plyn/biometan (Kč)Do 50 g CO2/km (Kč)Elektromobily (Kč)
Roční230011505700
Měsíční4302101000
Desetidenní270130600
Denní200100500

Zatímco roční dálniční známka podraží o 800 Kč, ta měsíční a desetidenní naopak od března příštího roku trochu zlevní. V prvním případě budou řidiči platit o 10 Kč méně, v tom druhém cena klesne o 40 Kč.

V roce 2025 za 2500 Kč

Nastavený systém průběžné změny cen dálničních známek bude převeden do praxe od prvního ledna 2025. Ceny se budou měnit na základě dvou hlavních faktorů. Jedním z nich je rozsah dálniční sítě. Čím více nových dálnic bude zprovozněno, tím větší bude příplatek. Sluší se doplnit, že příští rok by se měla síť tuzemských dálnic rozrůst o nadprůměrných 150 km. Druhým klíčovým faktorem je pak vývoj spotřebitelských cen podle Českého statistického úřadu.

Nové sazby na další rok budou stanoveny vždy do konce listopadu. Pokud jde o nově zprovozněné úseky dálnic, do ceny známek budou zahrnuty úseky nově otevřené v první polovině roku. Protože k první takovéto změně cen má dojít 1. ledna 2025, MDČR oznámí nové sazby do konce listopadu 2024. Podle současných odhadů by se měla cena roční známky zvednout maximálně o 200 Kč.

Takto navržený systém automaticky nabádá k nákupu na poslední chvíli, byť je otázkou, zda to vzhledem k plánovaným změnám na úrovni spíše desítek korun má cenu řešit. Dálnice totiž zas tak rychle neporostou a v případě faktoru změny spotřebitelských cen ministerstvo zastropovalo maximální nárůst na 10 %, aby nedošlo k dalšímu skokovému zdražení.

Nezapomeňte, že můžete při nákupu odložit platnost

Zajímavá by ale mohla být snaha ušetřit na jaře příštího roku. Systém nákupu dálničních známek totiž umožňuje odložit začátek platnosti až o 90 dnů. Ještě před půlnocí 29. února 2024 tak bude možné pořídit za 1500 Kč roční kupon, který začne platit třeba až na konci dubna, tedy v době, kdy už bude v platnosti sazba o 800 Kč vyšší. Ministerstvo dopravy o této možnosti ví a připomíná, že finance vybrané na známkách míří do rozvoje komunikací. Snahou je tedy vybrat co nejvíce peněz, protože více prostředků by mělo znamenat kvalitnější služby pro řidiče.

 

 

5.6.2023 7:46| autor: Lukáš Dittrich | zdroj: Ministerstvo dopravy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist