Máte na autě zatmavená skla? A víte, že můžete dostat pokutu?

Existují určitá omezení při aplikaci zatmavovacích fólií, která jsou dána zákonem. Pokud je nedodržíte, levné to mít nebudete.
pexels-sadi-gokpinar-16136247-1100x618.jpg Zdroj: Sadi Gökpınar/ Pexels

Je to jednoduché. Neznalost zákona neomlouvá, a proto je vždy nutné si nejdříve vše nastudovat, než se do aplikace fólie vrhnete. Hlavní pravidlo je stanoveno v §36 odst. odst. 3, písm. b) vyhlášky č. 341/2002 Sb. Ten definuje závady ohrožující bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a které vylučují použití vozidla s takovou závadou v silničním provozu. A do těchto závad patří i ono nepatřičné zatmavení skel.

Jde hlavně o propustnost

Nemusíte se ale bát. Jde totiž primárně o to, jakou fólie mají propustnost. U zatemnění předního skla musíte dodržet minimálně 75% propustnost. U předních bočních skel pak minimálně 70 %.


Jak na výměnu čelního skla?


Žádná omezení podobného druhu ale neplatí na zadní boční skla nebo zadní okno, která mohou být zatmavena i na propustnost nižší než ona uvedená procenta. Případně můžete skla i zcela zaslepit nebo nahradit neprůhlednými výplněmi. U pátých dveří ale nezakrývejte třetí brzdovou svítilnu (pokud ji máte)

Proč je i pro toto zákon?

Hlavním důvodem stanovené propustnosti je oční kontakt řidiče s ostatními účastníky a vice versa. Samozřejmě řidič ven vidí i s tmavší fólií, ale podstatnější je, aby řidiče viděli okolní účastníci silničního provozu. Primárně jde o bezpečnost. V této souvislosti je zajímavé zmínit, že zajištění průhlednosti vozidla v podélném směru (tj. odzadu dopředu) a v příčném směru (na úrovni zadních bočních oken) není povinností řidiče, takže ostatní řidiči nemohou namítat, že skrz toho druhého např. zezadu nevidí (skrz dodávku nebo vyšší SUV není vidět tak jako tak).

Pokud tedy uvažujete, že si na auto fólii aplikujete, respektive necháte aplikovat, nechte si zároveň vystavit potvrzení o úroveni zatmavení. Sice vás to před potenciální pokutou nezachrání, ale lépe se vám bude posléze komunikovat jak s policií, tak s danou společností, která vám zatmavení zaštítila. Protože ony sankce nejsou tak malé.

Mohou vám sebrat i papíry

Pokud zatmavení překročí shora uvedené hodnoty, jedná se o závadu, která ohrožuje bezpečnost silničního provozu a hrozí za takový delikt pokuta 5 až 10 000 Kč (u propustnosti nižší než 20 %) a zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Oslovený právní poradce dodává: „Jak právní předpis výše uvádí, musí se jednat o hodnotu zjevně nižší. Tato zjevnost je a musí být stejně předmětem určitého exaktního zkoumání, tzn. policie by měla být schopna mít zařízení, kterým na místě provede kontrolu propustnosti jako důkaz do dalšího řízení. Pokud hodnoty překročí povolený rámec, policie to nicméně na místě není oprávněna řešit (kvůli možnosti uložit zákaz řízení) a musí věc postoupit do správního řízení, nicméně pro důkazní účely musí zajistit důkazy hned na místě, aby se to později vůbec dalo projednat. Každopádně platí, že by to na místě projednávat neměla, i když je fakt, že pro řidiče je zaplacení pokuty na místě lepší, protože nepřijde o řidičský průkaz. Je pak na policistech, do jaké míry si budou (a to by měli) vědomi, že za tento delikt se ukládá zákaz řízení a na místě to projednat nemohou.“

 

16.6.2023 7:26| autor: Redakce Autoweb.cz | zdroj: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist