Jak správně umýt auto po zimě: Poradíme, jak pečovat o interiér

Vnitřek auta potřebuje po zimních měsících řádnou generálku. Na co se ale zaměřit?
r0a9102-1100x618.jpg Zdroj: clean&style

Péče o interiér je nedílnou součástí údržby vozu. Kromě běžného vysávání, čištění plastových částí, leštění oken tu jsou také kožené a nebo textilní části. Péče o tyto materiály je již trochu složitější a vyžaduje více pozornosti.

Žádné navlhčené ubrousky z benzínky

Primárně musíte vysát hrubé nečistoty v podobě kamínků, a vyčistit chuvalce či jiné žmolky na sedačkách či koberečkách. Domoci si můžete například různými kartáči na psí srst. Dále vás čekají plastové části interiéru a zde vás čekají dva základní úkony. Nejdříve čištění a poté ošetření, aby v budoucnu nedocházko k tak rychlému znečistění. Ačkoliv nabídce různé ubrousky pro údržbu interiéru, těm se prosím vyhněte, a to zejména proto, že byste si mohli spíše uškodit, protože jsou často napuštěné tekutinou, která vám plastové části spíše zamastí nebo vyčistí. Takže nejenže povrch nevyčistíte, ale hlavně se na něm bude jednodušejí usazovat prach. Proto si sežeňte vhodnou chemii pro čištění plastů. Pomožte si jemným kartáčkem a mikrovláknovým hadříkem, kterým vlhkost setřete. Následně použijte impregnaci. Plasty jsou tak budou krásně čisté, matné a hladké.

Skla nepatlejte

Co se týká oken, je to velmi podobné. Opět jsou na trhu různé ubrousky, které mají i funkci zamezení mlžení. Bohužel často na oknech zůstane film, který se velmi špatně z okna dostává. Proto zvolte chemii určeno přímo na sklo, dvě čistá mikrovlákna. První přípravek důkladně rozetřete a druhým drobné šmouhy doleštěte do čista.


Tahle okýnka nebudete chtít upatlat:


Buďte perfekcionisté. Tepujte

Tímto způsobem si takřka každý vyčistí vůz sám. Ale můžete jít ještě dál a ze svého interiéru udělat přímo pokojíček a zaměřit se na tepování sedadel – tedy mokré čištění, především látkových sedaček. V principu jde o vhodné navlhčení textilního potahu, případné kartáčování a následné vytažení vlhkosti, tekutiny ven. K tepování je zapotřebí vhodná chemie, která dokáže rozpustit nečistoty a působí dezinfekčně a antibakteriálně. Tuto chemie, která nečistoty naváže, pak vysajete z textilu ven pomocí vysavače k tomu určenému.

Následně je důležité interiér nechat vyschnout. Není dobré používat teplý, horký vzduch, ani zapínat vyhřívání sedadel. Ideální je použití obyčejných větráků. Takový proces obecně specialisté doporučují jednou ročně. „U koženého interiéru doporučujeme četnější péči. Bežnou údržbu opět zvládne skoro kdokoliv. Není to nijak složité. Je potřeba čistič na kůži, který aplikujeme jemně přímo na sedadlo nebo na mikrovláknovou utěrku. Tou pak jemně sedadlo otřeme. Pokud jsou však sedačky více znečištěné, lesklé, je třeba přistoupit k hloubkové péči. Ta již vyžaduje více pozornosti a profesionální přístup. Zde je třeba vhodná koncetrace čističe a kartáčku na kůži. Jakmile je kůže vyčištěná, je nutné ji vyživit vhodnou impregnací. Abychom zajistili jeji pružnost a barevnou stálost. Zároveň se takto ošetřená sedačka daleko méně špiní,“ říká závěrem specialista Jakub Čech.

Čtěte dál

Jak správně umýt auto: Zapomeňte na kýbl s houbou

 

7.4.2023 8:04| autor: Redakce Autowebu | zdroj: Detailingové centrum clean&style

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist