Co potřebujete vědět a nezanedbat, měníte-li kola svépomocí

Výměna pneumatik na autě patří mezi úkony, které zvládnout řidiči sami doma. Je ale zapotřebí vědět, jak na to.
shutterstock_429761875-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Jak se vyvíjejí auta a společnost, většina servisních úkonů spojenými s auty se nutně přesunula z domácích garáží do servisních míst. Tak třeba žárovku už mění jen málokdo, rozhodně se světly nezaobírá ten, kdo má třeba ledky.

Doba, kdy v garážích a před domy stála auta a majitelé „se v nich vrtali,“ už je pryč. Jedním z posledních „servisních“ úkonů, které ještě zvládne běžný motorista, je výměna pneumatik. Ano, je to celkem jednoduché, ale pár detailů nesmíte podcenit.

Vybavte se

Prvním úkolem je mít po ruce odpovídajíc nářadí a vybavení, není nic horšího, než „hodit auto na špalky“ a zjistit, že je na kole bezpečnostní matice a vy nemáte odpovídají nástavec. Čili co budete potřebovat, je hever, klíč na kola, máte-li bezpečnostní šrouby, tak nástavec k nim, WD40, rukavice, kus křídy na označení.

Zvolte si správné místo

Je zásadní zvolit správné místo na výměnu, z vlastní zkušenosti víme, že rozměklá plocha na zahradě takovým místem není. Ne když se s uvolněným kolem auto lehce propadne do bahna a ačkoli je na heveru, kolo zpět díky poklesu nenasadíte. Takže ne na měkkém, ideálně na rovině. I v mírném kopci se dá zvednout na heveru, ale zbytečně riskujete. Najeďte nejlépe na asfalt, beton nebo dlažbu.

Čtěte dál:

Pět rad, jak reklamovat pneumatiky koupené po internetu

Důležitá je kontrola stavu

Připravte si pod sebe nějaký kartón, starou karimatku, na kterou si kleknete. Zkontrolujte stav kol a to ještě, než začnete auto přezouvat, gumy být zpuchřelé, zkontrolujte vzorek a měrkou zjistěte, jestli se sjíždějí rovnoměrně. Nerovnoměrné sjíždění svědčí zpravidla o neseřízené geometrii podvozku. Stejně tak prověřte právě sundané pneumatiky, změřte hloubku vzorku a kola omyjte.

Směr otáčení nepodceňte

Sundaná kola označte na bočnici křídou, ať víte, kde na autě byla. Při nasazování kol vnímejte pečlivě směr otáčení u směrových pneumatik. Jde o anglický výraz ROTATION a symbol šipky, který musí směřovat po směru jízdy. Dále je zapotřebí zvednout auto ne heveru, zkontrolovat stav brzdového obložení, dílů podvozku, na které je vidět, tlumiče – chcete-li.

Pak nasaďte kola a na autě je utahujte vždy křížem. Dokud je auto na heveru, utáhněte šrouby tak, aby se kolo neviklalo, poté, co auto pustíte na zem, šrouby dotáhněte, ideálně momentovým klíčem, pokud jej nemáte, tak „citlivě.“

 

7.2.2023 10:38| autor: Redakce | zdroj: Tým redaktorů Autowebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist