Beran: Přednost zprava opravdu platí!

Přednost zprava stále platí! I když by se mohlo podle chování některých řidičů zdát, že opak je pravdou.

Dneska bych si rád postěžoval nad tím, jak řada řidičů z nějakého pro mne nepochopitelného důvodu jezdí tak, jako kdyby došlo nějakou novelou ke zrušení přednosti zprava a jezdí stylem „jedu rovně, tak mám přednost.“ Každý den projíždím v centru Prahy jednou křižovatkou, která má tvar „T“, přičemž na ní odbočuju z „nožičky“ doprava, což je tvar „hlavní“ silnice. Zatáčka je to poměrně úzká, naopak zleva z „vedlejší“ je komunikace velmi otevřená, přehledná a široká. Samozřejmě jezdci z vedlejší jsou rozjetí a neobtěžují se přibrzdit, aby se přesvědčili, jestli náhodou jim něco nejede zprava. Inu, jedou rovně, tak jsou přece na “hlavní.“

S tímtéž se velmi často setkávám na parkovištích obchodních domů, kde zpravidla přednost není rozlišena dopravními značkami a platí rovněž přednost zprava. Ono to sice svádí jet rovně a neohlížet se doleva nebo doprava, ale když bych na té „hlavní“ kolikrát nepřibrzdil, ošklivě bych to schytal přímo na řidiče od jezdce zleva, která se neobtěžuje přibrzdit a dát přednost. Setkávám se s tím až příliš často, až se domnívám, jako kdyby se v hlavách řidičů přednost zprava úplně vykořenila nebo jako kdyby se řidiče domnívali, že už neplatí.

Tedy pro osvěžení: § 22 zákona č. 361/2000 Sb. „Jízda křižovatkou
(1) Řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Stůj, dej přednost v jízdě!“ musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím po hlavní pozemní komunikaci.

(2) Nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava nebo organizované skupině chodců nebo průvodcům hnaných zvířat se zvířaty přicházejícím zprava.

Milí řidiči, přednost zprava tedy nejen platí, ale např. zrušení hlavních a vedlejších silnic je jedním z principů používaných ke zklidnění dopravy tak, aby to jezdci, co jedou rovně, tolik „nešvihali“, ale dávali přednost vozidlům zprava.

Přijde mi jako automatické vždy na křižovatce otáčet hlavu doprava (samozřejmě na vedlejší nejen tam), protože je to takové klasické pravidlo dát přednost vozidlům jedoucím zprava. Je proto s podivem kolik řidičů se neobtěžuje zjistit si, jestli mají přednost a pokud nevidí, že jsou na vedlejší nebo nemají STOPku, jaksi automaticky předpokládají, že kdo jede rovně, má přednost.

Úvaha je to ovšem nesprávná a hlavně nebezpečná. Řidič, který nedává přednost, totiž míří přímo na řidiče, který přednost má a při nehodě tak může dojít ke zranění toho, kdo je v tom nevinně. Být to obráceně, řeknu si, dobře Vám tak, že to schytáte, když nedáváte přednost, ale v případě pravidla přednosti zprava to „odnese“ řidič na přednosti.

Pravidlo přednosti zprava tedy i nadále platí, je to základní, klasické a tradiční pravidlo přednosti v jízdě, takže prosím řidiče, kterých se to týká, to, že jedete rovně, ještě neznamená, že nemusíte dát přednost!

27.11.2013 11:20| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist