Rakovan: Řidiči se po 25 letech vzdali sexu a dali se na víru

Tohle není žádné hlubokomyslné zamyšlení, spíše jen uvědomění si rozdílu mezi "tehdy" a "dnes" s přihlédnutím k tomu, co že je to dnes za speciální den.

Společenská konvence počítá v ohledu k dnešnímu datu s odlehčeným tématem a tak, abych začal pomalu odhalovat svou myšlenku, tak zmiňované „tehdy“ se váže k mému dětství. Tedy přesněji řečeno pozdnímu dětství tak nějak před pubertou, kdy jsem už chápal svou příslušnost k mužskému pohlaví, a začínal (v teoretické rovině) objevovat druhou stranu pomyslné mince.
Mluvím o době před pádem komunismu, o době, kdy téměř vše bylo tabu a mezi zapovězené věci patřila například nahota. K prvnímu vydání NeiReportu či Lea bylo ještě daleko a chlapec toužící po poznání neznámého musel mnohdy skutečně velmi improvizovat. Jednou z možností, jak odhalit zatím nepoznané krásy a taje ženského těla (o spolužačkách stále plochých jak motor od Subaru nemohla být ještě řeč) byly voňavé přívěsky do auta. Stromečky byly a možná i dnes jsou klasikou, ovšem svého času bylo módní mít na zpětném zrcátku pověšenou kartu brutálně načichlou broskvovou esencí, s fotografií Sabriny či jiné z pěti dalších tehdejších modelek.Dodnes si pamatuji, jak jsme si s partou kamarádů dali na sídlišti úkol obejít všechna zaparkovaná auta v našem rajónu a najít všechna, do kterých si řidič podobnou výzdobu pořídil. Nahatice byla asi v každém třetím autě, do kterého jsme nakoukli.

Dnes, po více než čtvrt století jsem se v rámci aprílu rozhodl udělat stejný výzkum. Nechodil jsem samozřejmě s partou kdysi dávno malých kluků kolem zaparkovaných aut – patrně bychom se nedostali daleko, někdo by na nás zavolal policii s podezřením na tipaře či zloděje. Ale tak nenápadně jak to jen šlo jsem si dal kolečko a podíval se na to, co visí dnešním řidičům na zpětných zrcátkách současných aut.

Akty to nejsou … vlastně jsem přišel na to, že si dnes řidiči nevěší na zrcátka téměř nic. Občas nějaký plyšák, ale to minimálně, dvě hrací kostky v jednom či dvou případech. Obligátní kostra na šňůrce, kterou jste mohli v osmdesátých letech vystřelit na pouti, už se zcela vytratila.Dnes si řidiči „nezdobí“ zpětná zrcátka ničím. Až na jednu výjimku a tou je růženec. Dovolím si zapřemýšlet nahlas proč tomu tak je a má teorie je prostá. Není to určitě odklonem od světa erotiky k víře či náboženství, růženec má být nadstavbou řidičských schopností. Jak to myslím? No tak, že růženec symbolizuje víru v to, že i když neumím řídit a jedu jako blázen, ono to dobře dopadne, „ten nahoře“ se o mne postará. Pokud tedy čtu mezi řádky, tak spíše než oddanost bohu to vidím jako víru v talisman, který odvrátí katastrofu, pokud to někdo přežene s nájezdovou rychlostí do zatáčky.

DOPORUČUJEME: Velká fotogalerie – modelky z Ženevy

Těm několika věřícím, kteří mají k dané u relikvii větší a silnější vztah než řidič, který místo aby investoval do nějaké školy jízdy zaplatil pár korun za náboženský přívěšek, se omlouvám…. A ty ostatní prosím, aby namísto důvěry v to, že je pár korálků s křížkem ochrání před vším zlým, raději sundali nohu z plynu.

Pro všechny řidiče pak mám poděkování, že se v rámci dnes populární vlny retro nevracejí k voňavým kartičkám s nahotinkami. „Studijního materiálu“ pro dospívající je dost na internetu a tenhle návrat do minulosti by, na rozdíl od znovuzrození Fiatu 500 či Mini, neměl styl a postrádal by vkus. Tedy pokud neřídíte starou Avii.

Filip Rakovan

1.4.2013 10:59| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist