Beran: Hokej a barevné označování aut státními symboly

S probíhajícím mistrovstvím světa v ledním hokeji, které probíhá v Praze a Ostravě, jsem zaznamenal řadu řidičů, kteří si svá auta zkrášlují různými vlaječkami.

Vlaječkami… A dalšími podobami státních symbolů, případně ve skupinách oslavují nebo jinak projevují svou radost nebo starost nad aktuálními výsledky. Možná Vás, podobně jako i mě, napadlo, jestli některé ty postupy přece nejsou rizikem z hlediska postihu za přestupek.

1) Vlaječky na oknech, překrytá zrcátka, vlajky na kapotě
Je naprostou samozřejmostí, že provozovatel daného silničního vozidla je povinen zajistit, že vozidlo, které provozuje, je technické způsobilé a že jeho identifikační znaky odpovídají údajům uvedeným v TP a Registru vozidel. Součástí výše uvedeného je i zákaz provádět změny na vozidle, které nejsou schválené a povolené.


Pokud se podíváme např. ty přilepené vlaječky na A sloupku nebo střeše vozidel, které jsou v malém rozměru, pak jejich samotné umístění, které nemá trvalý charakter a je možné je snadno odinstalovat (odlepit), patrně nelze považovat za porušení žádné povinnosti stanovené právními předpisy upravující technické požadavky na provoz vozidel. Technicky nezpůsobilé kvůli tomu vozidlo není, identifikační znaky změněny nejsou. Sotva si lze tedy představit, že by taková vlaječka ve standardním malém provedení mohla být důvodem pro shledání technické nezpůsobilosti daného vozidla.

Totéž lze prohlásit i o krytkách zpětných zrcátek dočasně „zabalených“ do národní trikolory. Identifikaci vozidla to nebrání a chápat to za změnu barvy vozidla patrně nejde. Jiná situace by byla např. tam, kdy by si někdo nechal auto kompletně přelakovat právě do trikolory, protože to by už změna identifikačních údajů uvedených v TP a bez předchozí změny v TP taková změna postižitelná je.

2) Zpomalování provozu, vyklánění se z aut, troubení apod.
Další folklórem souvisejícím s podobnými sportovními akcemi, a to zejména v případě úspěchu týmu, kterému řidič nebo jeho spolujezdci fandí, jsou projevy nadšení, které však za hranou pravidel již být mohou.

Takovým příkladem je např. hojné troubení, přičemž používat zvukové výstražné znamení lze jen v případě potřeby odvrátit nebezpečí nebo při předjíždění. Nicméně nikdy jsem neslyšel o případu, že by za to někdo dostal pokutu.

Totéž platí pro záměrné zpomalování i skupiny vozidel v konkrétním místě za účelem patřičného slovního odreagování. Řidič samozřejmě nesmí ostatní účastníky zdržovat bezdůvodně pomalou jízdou, přičemž seznámení kolemjdoucích s oslavnými hesly na účet fanděnému týmu takovým důvodem není. Ale opět, neslyšel jsem zatím nikdy o případu, že by to bylo postiženo, jakkoli to není zcela v souladu s pravidly silničního provozu.

Adrenalinovějším projevem je pak různé vyklánění se z bočního okénka nebo střešního okna. Zákon výslovně nestanoví, že se přepravovaná osoba (řidiče by to snad nenapadlo) nesmí vyklánět z bočního okénka nebo střešního okna, ale sotva se asi podaří se takto vyklánět a současně být připoután. Přepravovaná osoba ale má povinnost se připoutat, takže i takové kaskadérské kousky nebudou v souladu s pravidly, protože zpravidla vylučují to být současně připoután. Postih za tedy možné je, na místě pak maximálně do 2000 Kč.

6.5.2015 12:23| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist