Beran: Stání a zastavení, minimální šířka, slepá ulice a jednosměrka

Dost často se mne v Právní poradně ptáte na některá specifika parkování v úzkých ulicích, zejména na to, jakou minimální šířku je nutné zajistit. Jak je to doopravdy?

Dost často se mne v Právní poradně ptáte na některá specifika parkování v úzkých ulicích, zejména na to, jakou minimální šířku je nutné zajistit, aby se nejednalo o přestupek, jak je to ve slepé ulici a jak v jednosměrce. V dnešním článku jednotlivé varianty popíšu.

1) Obecné pravidlo
Při zastavení a stání platí obecné pravidlo minimální šířky podle ust. §25 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb. takto:

„Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy; při zastavení musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro oba směry jízdy.“

Pokud tedy vozidlo parkujete, tzn. zůstanete stát, musí zůstat volno nejméně 6 metrů, tzn. 3 metry pro každý směr jízdy.

Pokud pouze zastavujete, tj. stojíte jen krátce tak, abyste rychle něco nebo někoho naložili či vyložili, postačí 3m pro oba směry.

U zastavení je to celkem jasné, protože nikdo asi nebude blokovat úzkou silnici, při stání se na to naopak často vůbec nehledí a řidiči parkují tak, že zbude sotva jeden pruh, a ani ten mnohdy nemá 3 metry. Při parkování (stání) tedy nemůže řidič zastavit tak, aby nezůstaly dva pruhy volné, resp. aby nezůstalo volno nejméně 6 metrů.

Často se v této souvislosti ptáte, jak máte reagovat na to, když vám Policie ČR nebo MP chce uložit pokutu nebo auto odtáhnout, ale když jste parkovali, tak tam bylo místa dost a zúžil to až další řidič. V takovém případě je pochopitelně na místě obrana s tím, že v době zaparkování vozidla tam místa bylo dost. Důkazní břemeno samozřejmě tíží policistu nebo strážníka a pokud vám tvrdí, že jste výše uvedenou povinnost porušili, musí to dokázat. Samotný výsledný stav o tom, kdo tam kdy zastavil, nic nevypovídá.

2) Jednosměrka
Jak z výše uvedeného pravidla plyne, v jednosměrce vždy postačí jen pruh volný 3 metry, protože v jednosměrce je pouze jeden směr, tudíž bez ohledu na to, zda stojíte nebo jste jen zastavili, vždy postačí pouze jeden pruh o šířce nejméně 3 metry.3) Směr zastavení
Dalším častým dotazem je, na které straně a jak lze parkovat. Obecně samozřejmě platí, že se parkuje vpravo ve směru jízdy. Pokud zaparkujete vlevo ve směru jízdy, tak je to (kromě jednosměrky) špatně. Tím není dotčena možnost se otočit a zaparkovat pak už „v protisměru“, ale po otočení se to již protisměr není.

Tímto způsobem samozřejmě může dojít k tomu, že minete některé značky, které jsou ve skutečnosti na začátku dané ulice a v takovém případě pro vás takové značky pochopitelně nemohou platit (pokud jste je neminuli, protože jste se v půlce ulice otočili, nemůžete se jimi řídit a nelze je ani porušit). V této souvislosti připomenu, že řidič nemá povinnost jít se „podívat“ na začátek ulice, jaké značky tam jsou, pokud je při jízdě neminul. Pokud byste se takto otočili a strážník nebo policista vás chtěli pokutovat za porušení značek, které jste nemohli vidět, lze se s poukazem na to, že jste se otočili (rozhodně nenabádám ke zneužívání této argumentace), legitimně bránit.

4) Slepá ulice
Často se rovněž opakuje dotaz, jaká pravidla vlastně platí ve slepé ulici. Slepá ulice se ve vztahu ke shora uvedenému neliší od jakékoliv jiné ulice. Je obousměrná (to ostatně ze své povahy být musí) a parkovat tam tedy lze jen stejným způsobem, jako je popsáno shora. Tzn. ani ve slepé ulici nelze parkovat vlevo, ale pouze vpravo a i tam je nutné dodržovat tří a šestimetrové odstupy.

Pokud vás napadnou další varianty, napište je do diskuse.

1.7.2013 6:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist