Jak snížit opotřebovávání pneumatik a prodloužit jejich životnost?

Jaká slova byste použili, pokud by vás někdo požádal, ať popíšete styl své jízdy? Jste opatrní řidiči a jezdíte přesně podle předpisů? Nebo máte naopak rádi rychlost a často musíte brzdit? Váš styl jízdy o vás hodně prozradí, stejně tak i o stavu pneumatik vašeho vozu. Jak jezdit tak, abyste snížili jejich opotřebovávání a prodloužili životnost?
1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách

Prvním doporučením, na kterém se shodnou všichni automechanici i profesionální řidiči, je pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. Tlak kontrolujte alespoň jednou měsíčně. Pneumatiky, ve kterých je správných tlak, mohou také snížit spotřebu paliva. Zároveň tím docílíte i toho, že se budou opotřebovávat rovnoměrně. Požadované hodnoty zjistíte na hraně dveří od auta, na víčku od nádrže či v návodu k obsluze vašeho automobilu.

Jezděte opatrně, pomalu a nebuďte za volantem agresivní

Agresivní styl jízdy je nejenom nepříjemný pro ostatní účastníky provozu, ale neprospívá ani vašim pneumatikám. Pokud si za volantem připadáte jako jezdci F1 a také se podle toho chováte, počítejte s tím, že životnost vašich pneumatik tím razantně snižujete. Raději jezděte pomalu, opatrně a vyhněte se řezání zatáček ve vysokých rychlostech. Jinak budete potřebovat nejenom neustálé sady nových gum, ale možná i náhradní autodíly.

Nezapomeňte na výměnu kol

Jestliže nepatříte k lidem, kteří jezdí na celoročních pneumatikách, nezapomínejte a nepodceňujte výměny letních a zimních pneumatik. Správné načasování výměny kol je nezbytné pro bezpečnou jízdu. Zimní pneumatiky jsou určeny do podmínek, kdy venkovní teploty nepřesáhnou 7 °C, naopak ty letní fungují lépe při teplotách nad 7 °C.

Myslete na správné skladování pneumatik

Abyste měli jistotu, že náhradní pneumatiky přečkají čekání na aktivní službu v pořádku, zaměřte se na jejich správné skladování. K jejich uložení můžete využít k tomu určené stojany na pneumatiky, případně je vyskládat na sebe či vedle sebe. To záleží na tom, zda je skladujete s disky či bez. Pneumatiky na discích se doporučuje skladovat na sobě, resp. zavěšené. Ty bez disků skladujte vedle sebe ve vertikální poloze. Ohledně podmínek v místnosti, kde pneu skladujete, platí, že prostor by měl být tmavý, suchý a teplota v něm by neměla přesáhnout 15 °C.

Závěr

Přemýšlejte nad tím, jak jezdíte a zda nedáváte pneumatikám zbytečně zabrat. Čím opatrněji budete jezdit, tím lépe na tom budou i vaše gumy. Zapomeňte na rychlé řezání zatáček a agresivní styl jízdy. Raději buďte pohodoví řidiči, kteří nemusí šlapat střídavě na brzdu a na plyn, ale řídí plynule a užívají si to, že jejich pneumatiky jsou v perfektním stavu a vydrží tak několik let.

 

2.11.2023 12:17| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist