10 tipů na pronájem auta v Řecku

Chystáte se na dovolenou do Řecka a plánujete půjčit si zde auto, abyste mohli poznat víc než bezprostřední okolí vašeho hotelu? Přinášíme vám deset tipů, jak postupovat a na co si dát pozor.
autoweb.cz-10-tipů-na-pronájem-auta-v-řecku-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Pokud chcete během své dovolené poznat co nejvíce krás Řecka a jeho ostrovů, je ideální volbou půjčit si aspoň na pár dní auto, neboť mnoho pěkných míst je jinak těžko dosažitelných nebo příliš rozptýlených. Navíc pronajatý vůz vám dá určitou svobodu a vy si tak můžete užít dovolenou ve vámi zvoleném tempu.

Auto si rezervujte s dostatečným předstihem

U půjčování aut platí podobná pravidla jako u nákupu letenek. Čím dříve si auto rezervujete, tím většinou bude cena nižší. Pokud tedy máte ve svých plánech jasno, nebojte se zamluvit si vůz klidně půl roku dopředu. Navíc mnoho půjčoven nabízí zrušení rezervace zdarma až 48 hodin předem.

Cenu ovšem určuje i termín vaší dovolené, protože v hlavních sezónách jsou částky samozřejmě vyšší a navíc hrozí, že většina aut už bude rozpůjčovaných. Počítat můžete často také s tím, že na čím delší dobu si auto půjčíte, tím míň zaplatíte.

Při rezervaci máte samozřejmě možnost vybrat si z různých typů aut, pamatujte však, že to neznamená, že opravdu dostanete vybranou značku a model, většinou jde jen o zaručení dané třídy.

Srovnejte ceny

K rezervaci je vhodné využít některých srovnávačů (např. Rentalcars.com nebo Billiger-mietwagen.de), kde lze výsledky seřadit podle vašich požadavků a preferencí. Rezervace přes vyhledávače bývá navíc často cenově výhodnější, není to však vždy pravidlem, proto se nebojte srovnat ceny s těmi uvedenými přímo na webu autopůjčovny.

Auto si vyberte raději v prověřené autopůjčovně

Malé a lokální autopůjčovny většinou lákají na nízké ceny a výhodnější podmínky, ne všechny jsou však seriózní, proto je jistější rezervovat si auto v prověřené, klidně i nadnárodní autopůjčovně.

Zjistěte si, kde lze auto půjčit a vrátit

Předem se podívejte, kde má daná autopůjčovna pobočky. Většinou se nacházejí na letišti a ve větších městech, nemusí tomu tak být ale vždy. Některé autopůjčovny navíc nabízejí přistavení auta kamkoliv. Zároveň zkontrolujte, jestli se neliší ceny zapůjčení na letišti a na jiné pobočce, někdy se vám totiž víc vyplatí cesta hromadnou dopravou do půjčovny někam do města, než si vůz přebírat rovnou na letišti. Před půjčením auta se také domluvte, zda ho budete vracet na stejném místě, nebo ne, a jestli jsou za vrácení na jiné pobočce účtovány poplatky.

Přečtěte si pozorně podmínky

Před platbou, respektive před podepsáním smlouvy si pečlivě a v klidu přečtěte podmínky půjčení, a to klidně opakovaně. Při rezervaci na internetu se vám totiž může stát, že se po výběru konkrétní nabídky aktualizují. Také se ujistěte, že domluvená cena zahrnuje všechny poplatky a nebude třeba již nic doplácet.

Zjistěte, co potřebujete k zapůjčení auta

K půjčení auta v Řecku potřebujete řidičský průkaz (není nutný mezinárodní), občanku nebo cestovní pas a kreditní kartu. Ve většině autopůjčoven si totiž nelze půjčit vůz pouze s debetní kartou a v těch, ve kterých to lze, si za to často účtují vysoký depozit nebo poplatek.

Zvažte varianty pojištění

Pojištění si lze sjednat přes třetí stranu (např. při rezervaci přes srovnávač), přímo u autopůjčovny nebo nezávisle u jiné společnosti. Třetí varianta je většinou nejlevnější, avšak papírování v případě nehody může být pak o to komplikovanější. Pokud se pojistíte přes třetí stranu, autopůjčovna si v případě nehody strhne peníze z vaší karty, ale vy pak škodu uplatňuje u společnosti, kde jste se pojistili. Poslední varianta, tedy pojištění u autopůjčovny, bývá nejdražší, ale na druhou stranu veškerou dokumentaci v případě poškození vozu za vás řeší právě autopůjčovna.

V základní ceně při rezervaci auta je téměř vždy obsaženo pojištění CWD, které kryje škody na karoserii do určité výše. Většinou však nezahrnuje interiér, skla, podvozek a podobně. Jednotlivé komponenty si lze připojistit, nebo si můžete prostě zvolit kompletní pojištění vozu s nulovou spoluúčastí (LWD nebo FDW) a při poškození či krádeži auta nebudete nic platit.

Ujistěte se ohledně dalších podmínek

Už při rezervaci byste měli mít ideálně jasno ohledně množství paliva v nádrži při předávání auta. Nejběžnější variantou je tzv. „Full – Full“, tedy „Plná – Plná“, kdy si auto půjčíte s plnou nádrží a zase ho s plnou vrátíte. Za benzín zaplatíte tedy přesně to, co projedete. V některých případech nemusí jít o úplně plnou nádrž, prostě vrátíte auto s takovým množstvím paliva, s jakým jste si ho půjčili. Nezapomeňte to však připsat do smlouvy při přebírání vozu. Variantám „Full – Empty“, tedy „Plná – Prázdná“, kdy si půjčíte auto s plnou nádrží a vrátíte s prázdnou, se raději vyhněte. Plnou nádrž vám autopůjčovna totiž přičte k ceně a za palivo si navíc naúčtuje nejvyšší možnou sazbu.

Při rezervaci nezapomeňte vyplnit, jestli chcete přidat dalšího řidiče. Některé půjčovny s tím nemají problém a nabízejí službu zdarma, většinou je však účtován nějaký poplatek. Pokud by řídil někdo jiný, než člověk zapsaný ve smlouvě, a došlo by k nehodě nebo poškození auta, nevztahuje se na situaci žádné pojištění.

Ujasněte si také čas vyzvednutí a vrácení. Sazby se totiž počítají za každý započatý den, tedy 24 hodin. Když si auto půjčíte první den v 10:00 a vrátíte ho druhý den také do 10:00, platíte za jeden den, pokud ho však vrátíte později (třeba i v 10:30), budou vám už účtovány dny dva. Každá autopůjčovna to však může mít trochu jinak, proto je dobré se předem domluvit.

 Seznamte se s dopravními předpisy

Vždy, když plánujete v zahraničí řídit auto, seznamte se nejdřív pečlivě s místními dopravními předpisy, ale i se zvyky a zkušenostmi jiných řidičů. Předpisy v Řecku jsou podobné těm českým, ač lze najít několik rozdílů. Zvyklosti se však liší mnohem více, Řekové například příliš nepoužívají blinkry, nezastavují nutně na stopce, u širších silnic jezdí pomalejší auta často za krajnicí, aby umožnila průjezd rychlejším vozům, nelze se stoprocentně spoléhat na přednost v jízdě danou značkami nebo pravidlem přednosti zprava a tak dále. Dopravní značky jsou tu spíš informativní, vy se jimi však řiďte, ale nebuďte překvapeni, že místní je nedodržují.

Pozor si dejte zejména na parkování. To, že někde parkují místní, neznamená, že zde můžete bezplatně parkovat i vy, neboť k turistům bývají strážníci většinou méně tolerantní. Nejjistější variantou tak je zaparkovat na oficiálně značených parkovištích, která jsou buďto zdarma nebo za malý poplatek. Když už se vám stane, že za stěračem najdete bloček s pokutou, ideálně ji zaplaťte co nejdříve (pokud nemáte s autopůjčovnou jinou domluvu), při prodlení několika dnů totiž pokuta stoupá.

Před převzetím auto zkontrolujte a vracejte ho čisté

Při přebírání auta byste měli dostat šablonu, do které buď vy sami nebo zaměstnanec půjčovny před vámi označí a popíše jakékoliv poškození. Kontrolu určitě nepodceňujte, sami si auto pečlivě prohlédněte a trvejte na zaznamení například i malých škrábanců. Rozhodně nevynechejte také skla, světla, interiér, klimatizaci či topení, rádio a tak dále. Jednotlivá poškození si můžete také vyfotit nebo natočit.

Než vyrazíte na cestu, v klidu se s autem seznamte a nastavte si sedačku, zrcátka i další příslušenství podle svých potřeb tak, abyste se cítili pohodlně a jistě. Je zbytečné připlácet si za GPS, raději si ještě doma stáhněte mapy do telefonu.

Auto odevzdávejte pokud možno čisté, a to zvenku i zevnitř. Vyjde vás to levněji než poplatek za úklid naúčtovaný autopůjčovnou. Také můžete při předání opět zdokumentovat, že je auto v pořádku.

Půjčení auta v zahraničí se zbytečně neobávejte, rozšíří vaši cestu o nové možnosti a zážitky. Stačí se držet výše zmíněných tipů a pravidel, především si dobře prostudovat podmínky půjčení a nepodcenit pojištění.

20.1.2023 10:45| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist