Děti v autosedačce: Jaká platí pravidla a co říká zákon?

Často se v Právní poradně ptáte na téma umisťování dětí v autosedačkách a protože původní článek na toto téma je poměrně zastaralý (z roku 2006), pojďme si společně v dnešním článku tuto problematiku opětovně připomenout.
titulka2-1-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: Škoda

Níže budou popsány jednotlivé varianty:

1. Dítě vyšší než 150 cm nebo těžší než 36 kg v autě s pásy

Dítě, které je vyšší než 150 cm nebo je těžší než 36 kg už nemusí do autosedačky a může/musí být normálně připoutáno pásem. Sedět může na kterémkoli sedadle (kromě sedadla řidiče, samozřejmě), tj. i vpředu vedle řidiče.

2. Dítě menší než 150 cm a lehčí než 36 kg v autě s pásy

Dítě menší než 150 cm a lehčí než 36 kg musí sedět v autosedačce. Sedět může na kterémkoli sedadle (kromě sedadla řidiče, samozřejmě), tj. i vpředu vedle řidiče. Pokud sedí vpředu proti směru jízdy, pak jedině v případě, že je z činnosti vyřazený airbag (pokud tam je).

3. Děti v autě, které nemá pásy nebo autosedačku

V autě, které nemá vůbec pásy nebo do něj není možné ukotvit autosedačku, se nesmí vůbec přepravovat děti mladší tří let a vedle řidiče děti menší než 150 cm. V takovém autě tedy mohou být jen děti starší tří let a pokud jsou menší než 150 cm, tak musí sedět vzadu.

4. Tři děti na zadních sedadlech

Pokud se dozadu tři autosedačky nevejdou, může jedno z dětí, které je starší tří let a menší než 150 cm, být připoutáno jen pásem a nikoli mít autosedačku.

5. Autosedačka vs. tzv. podsedák

Za autosedačku je považován i tzv. podsedák, pokud je odpovídajícím způsobem schválen pro bezpečnou přepravu dětí. V takové případě je dítě připoutáno bezpečnostním pásem.

6. Výjimka pro taxíky

Ve vozidle taxislužby při provozu v obci stačí připoutání bezpečnostním pásem (není nutná autosedačka) a nesmí sedět vedle řidiče.

20.12.2018 12:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist