Jsou obyčejní a zachraňují nezištně ostatní. Titul Gentleman silnic letos získala žena, která zachránila manžela

Každý rok se na našich silnicích stane několik desítek tisíc dopravních nehod. Řada z nich skončí tragicky. Jen za prvních jedenáct měsíců letošního roku se jednalo o 359 nehod, při kterých vyhasl něčí život. Někdy ale u řidičů stojí „anděl strážný“ v podobě člověka, který pomocnou ruchu při záchraně života podá.

Štěstí je někdy víc než náhoda

Někdy při dopravních nehodách hraje velkou roli štěstí. Například, kdo s vámi ve voze jede, jaký je provoz a zda se nacházíte na cestě mimo civilizaci nebo ne. První pomoc a správné vyhodnocení situace je v mnoha situacích klíčové. Když vedle sebe máte ještě člověka, který místo zmatkování převezme věc pevně do svých rukou, pak máte na půl vyhráno.


Nehoda na přechodu v Brně


Jedno takové štěstí-neštěstí měl 71letý řidič, který dostal při jízdě infarkt a upadl do bezvědomí. Jeho pohotová žena předešla rychlou reakcí další tragédii, když za něj přebrala volant a auto zastavila. Sice neotřelým způsobem, a to tak, že najela do jiného vozidla, protože z pozice spolujezdce nedosáhla na brzdový pedál, ale i to se počítá. Vnučka, která jela v té době s nimi, okamžitě na místo přivolala záchrannou službu. Pohotové řešení ženě vysloužilo titul Gentleman silnic, který se každoročně předává lidem, kterým nebyl při dopravní nehodě život někoho jiné lhostejný.

 „Paní Hádková svým duchapřítomným zásahem pravděpodobně zabránila velkému neštěstí. Touto cestou bychom jí chtěli vyjádřit upřímný respekt a ukázat i ostatním účastníkům silničního provozu, že podobné krizové situace se dají zvládnout. Děkujeme paní Hádkové a přejeme jí i jejímu manželovi pevné zdraví,“ řekl Jan Marek, ředitel projektu Gentleman silnic.

Paní Hádková však není jediným andělem, který za záchranu života druhého dostal toto ocenění. V minulosti si ho vysloužil například pan David, který zachránil svou kamarádku před utopením. Auto totiž při nehodě skončilo v řece. Záchrana nebyla jednoduchá, mladík se musel několikrát potopit, aby zaklíněnou dívku vysvobodil. Vše na konec dopadlo dobře. Za zmínku stojí i příběh pana Martina, který společně s dalšími řidiči zachránil život, poté co začal hořet po nehodě automobil. Trojice mužů neváhala a muže z plamenů vysvobodila.

Pomoc může každý, stačí nebýt lhostejný

Denně se na našich silnicích stanou drobné i větší dopravní nehody. Možná kolem nich jen projíždíte, možná ale právě v tu chvíli potřebuje někdo vaši pomoct. Ostatně to je poselstvím titulu Gentleman silnic, aby se lidé naučili si zase více pomáhat.

S titulem nebo bez něj by mělo být pro každého člověka přirozené někomu pomoct, bez ohledu na to, zda někam spěchá, je naštvaný na celý svět anebo je prostě mrzout. Nikdy totiž nevíte, kdy tu pomoc budete potřebovat pro změnu vy. Ve světě se děje už tolik neštěstí, že víc ho není potřeba. Nezapomeňte na to, že nemusíte být

18.11.2023 7:10| autor: Michaela Rubešová | zdroj: Generali, Gentleman silnic, Policie ČR
Více o tématu: auto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist