Nissan vytvořil netradiční koncept pro horskou službu. Místo kol má sněžné pásy

Zatímco u nás na Moravě potkáte na sjezdovkách specializovaný oddíl policie na lyžích, který tu dohlíží na pořádek a případně pomůže horské službě s ošetřením a převozem zraněného na čtyřkolce, v Itálii je k vidění jiná rarita. V lyžařském středisku Cervinia tu totiž stojí pod ochranným sklem automobil od značky Nissan, který je speciálně modifikovaný na službu v terénu.
rsz_nissanx-trailmountainrescueexterior43-1100x618.jpg Zdroj: Nissan

Přepracovaný, to důležité ale zůstalo

Automobilka Nissan se rozhodla pro netradiční představení svého konceptu, který si bere to nejlepší ze silniční verze modelu X-Trail e-4ORCE s pohonem všech kol. Zkušeným tým totiž toto vozidlo přetvořil na koncept, který by hravě mohl vyrazit hned do terénu zasněžených vrcholků italských Alp. X-Trail Mountain Rescue má místo obvyklých kol sněžné pásy, což mu umožňuje lepší pohyb po zasněžených a zamrznutých plochách.

Uvnitř kompletní zdravotnické vybavení

Jedná se o koncept pro horskou službu, a tak lze očekávat, že nějaké změny nastaly i v kabině. Prostor je celý přeorganizovaný. Co zůstalo na svém místě, je palubní deska a sedadlo řidiče, zbytek se musel vyndat, aby zde vznikl prostor na lůžko pro zraněného lyžaře. Druhý zdravotník však nemusí jít pěšky, protože na něj zbylo místo za sedadlem řidiče, sedět musí ale v protisměru, aby se mohl případně postarat o zraněného. Vzadu je ještě malý boxík pro defibrilátor a prostor na jiné nástroje a léky. Vpředu pak odkládací prostor na vysílačky, displej s monitoringem počasí a další věci.

Zvenku na střeše se nachází ještě nosič vyrobený na míru, který pojme evakuační nosítka a sadu sněžných lopat. Součástí konceptu je také siréna, blikající světelná lišta a výkonná světla, aby případně mohlo vozidlo zasahovat i v noci. To ale není jediné.

Místo kol sněžné pásy

Tento koncept byl zkonstruován, aby sloužil v drsných podmínkách, a tak u něj nenajdete kola, nýbrž sněžné pásy, kterým musely ustoupit blatníky. Ty se pro potřeby nasazení pásů rozšířily. Zvedla se tím světelná výška, která je oproti běžné silniční verzi o 23 centimetrů vyšší. Pro snadnější nastupování se tedy přidaly stoupačky. Poslední a neméně důležitou úpravou je změněný přední nárazník, na kterém je nejen zesílený tažný hák, ale také je upravený tak, aby zvládl nést naviják.

X-Trail Mountain Rescue byl navržen tak, aby se v drsných podmínkách případného provozu zdůraznilo využití elektrifikovaného dvoumotorového systému pohonu všech kol, kterým je vybaven model X-Trail. Zmíněná technologie dokáže reagovat na měnící se úroveň přilnavosti tisíckrát rychleji než tradiční systém pohonu všech kol, tím umí individuálně upravit rozdělení výkonu na kola podle aktuálně přilnavosti. Když to shrneme, auto umí zajistit trakci za jakýchkoli podmínek. Není potřeba se tedy příliš bát ledu, ani mokrých vozovek.

Takto upravený Nissan se stává tváří kampaně „Jezdi zodpovědně“, která probíhá na pěti evropských lyžařských střediscích ve spolupráci s tamní horskou službou. Lyžaři tak mohou obdivovat koncept vozu, který naleznou v středisku Cervinia, ale také se při lyžování setkat s novými digitálními cedulemi.

Jak by speciálně upravené vozidlo mohlo fungovat v praxi, lze vidět na následujícím videu

24.2.2024 7:00| autor: Michaela Rubešová | zdroj: Nissan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist