Podle českých motoristů by ke snížení nehodovosti mohly přispět pravidelné zdravotní prohlídky. O snížení povolené rychlosti ale nechce slyšet nikdo

Problém dnešních motoristů je, jak vnímají okolní svět. Mnohdy si myslí, že jejich chování na silnici vůči ostatním je bezproblémové, opak je ale pravdou. Podle průzkumu České asociace pojišťoven se většina lidí necítí vůči ostatním řidičům na silnicích bezpečně.
accident-2161956_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 000 lidí (z toho 790 řidičů), by se 91 % z nich rádo přizpůsobilo změnám, které by vedly ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Často pro ně totiž bývá stresová i situace, kdy se potřebují dopravit do práce a zpět. Někteří motoristé se totiž na silnicích chovají bezohledně a agresivně. Ohrožování ostatních účastníků silničního provozu jim přijde zcela normální.

Více školení, méně pravidel

Téměř všichni lidé by souhlasili se změnami, které by vedly k bezpečnějšímu pobytu za volantem. Více jak polovina z nich, ale nedokázala určit, o jaké změny by se přesně mělo jednat.

Když se opatření v dotazníku specifikovala, tak podle průzkumu ČAP bylo nejvíce motoristů pro pravidelné zdravotní prohlídky, zejména pak vyšetření zraku dále to byla dodatečná školení pro řidiče, se kterým souhlasila rovněž početná skupina. V případě dalších opatření to byly už spíše negativní přístupy. Například pro snížení maximální rychlosti mimo obec z 90 na 80 km/h bylo pouze 31 procent lidí.


Jak vypadá hromadná dopravní nehoda


Většina motoristů by nezaváděla nová silniční pravidla. Někteří si dokonce myslí, že těch pravidel máme v Česku až příliš, zatímco 3 % motoristů by regulace ještě navýšila. Otázka je, zda by se situace zlepšila a jak by se čeští řidiči chovali, kdyby pravidel, a tedy i zodpovědnosti ubylo.

Řidiče neděsí pokuty, ale body

Lidé se v průzkumu také přiznali, že je od porušování silničních pravidel neodrazují vysoké pokuty. Co je však zaručeně vystraší, je stav bodového konta. To k dodržování motivuje 83 procent z dotazovaných. Nikdo z nich totiž nechce přijít o možnost řídit. Podle novely silničního zákona, která by měla začít platit od nového roku, by totiž řidičům stačilo spáchat pouze dva přestupky za šest bodů (jízda pod vlivem alkoholu nebo drog, jízda na červenou, vysoké překročení rychlosti) a s řízením by se mohli rozloučit na nějakou dobu definitivně.

Obětí za nepřiměřenou rychlost přibývá

Jen od začátku letošního roku do konce července se na českých silnicích stalo 52 098 dopravních nehod. Nepřiměřená rychlost se týkala 6 227 případů. Ta také připravila o život 75 lidí, oproti stejnému období v loňském roce je to nárůst o 30 osob. V případě nesprávného způsobu jízdy se od ledna do července 2023 stalo 29 599 dopravních nehod. Představit si pod tím lze například nevěnování se jízdě, nesprávné otáčení nebo couvání, nedodržení bezpečné vzdálenosti, přejetí do protisměru a další.

Přitom čeští řidiči považují za nejzbytečnější silniční pravidlo právě rychlostní omezení na přehledných úsecích. „Rychlost často řidiči vědomě překračují. Domnívají se, že mají vůz pod kontrolou, věří vlastnímu vyhodnocení situace na silnici,“ vysvětluje Jan Matoušek z České asociace pojišťoven. Ne vždy tomu tak ale opravdu je.

28.9.2023 7:39| autor: Michaela Rubešová | zdroj: Besip, Česká asociace pojišťoven

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist