Škoda Felicia na střeše a další ocenění pro hrdiny

Dva odvážní muži pomohli řidiči ze zdemolované Felicie, která zůstala ležet na střeše v potoce. Patří jim titul, a velká poklona.

Asi víte, že jde o společný projekt České pojišťovny a Policie ČR. Nás záležitost zajímá také, oceňujeme, jak se k sobě na silnici lidé chovají a že jsou schopni si navzájem pomáhat. Navzdory tomu, jak nás senzacechtivá médie „krmí“ informacemi o dálničních pirátech.

Teď tedy proběhlo další udílení. Jiří Ryšálek a Jan Bursa byli v Jilemnici na Liberecku oceněni tituly Gentleman silnic, jako 86. a 87. v pořadí. Ocenění se uděluje už od roku 2004.

Za co pánové titul získali? Vážná dopravní nehoda se odehrála na začátku letošního roku. Poklidný večer v obci Čistá u Horek na Jilemnicku rozčísla dutá rána. „Seděli jsme
u televize a najednou jsme uslyšeli hluk. Manželka se běžela podívat z okna a hned na mě volala, že v potoce leží na střeše auto, a tak jsme vyběhli ven,“ vysvětluje první okamžiky bezprostředně po nehodě Jiří Ryšálek.K havarované škodovce přiběhl na pomoc také Jan Bursa. Kvůli špatnému veřejnému osvětlení bylo těžké rozpoznat, kolik osob se ve zdemolovaném voze nachází. „Bylo ticho, nikde nic, nikdo se neozýval, nebylo téměř nic vidět. Rozeznali jsme auto obrácené střechou k zemi, jejíž část byla navíc ponořena v potoce. V tu chvíli bylo velmi obtížné se k Felicii dostat. Zhruba jednu minutu jsme jen chodili kolem a snažili se vymyslet, jak zraněnému pomoci,“ upřesňuje detaily Jiří Ryšálek, jehož žena volala záchrannou službu.

Jediným možným způsobem, jak se ke zraněnému kvůli deformaci automobilu dostat, bylo skrze rozbité okno pátých dveří. Na zadním sedadle byla umístěna dětská sedačka, která však byla naštěstí v době autohavárie prázdná. Jakmile se podařilo dvojici mužů proniknout do vozu, uviděli, že zraněný řidič má zapnutý bezpečnostní pás a jeho hlava je zčásti ponořená ve vodě.

Jednali tedy bez sebemenšího zaváhání a následně se vše dle slov Jiřího Ryšálka seběhlo velmi rychle. Řidiče vozidla vytáhli společně s Janem Bursou zadními dveřmi ven. Kvůli chladnému počasí ho ihned zabalili do teplých dek a snažili se zraněného do příjezdu záchranné služby udržovat při vědomí, což se i přes jeho vážná poranění hlavy podařilo.

DOPORUČUJEME: Policie mne přinutila používat antiradar

A jaké pocity při tom zažívala dvojice mužů, kteří svým nasazením přímo přispěli k záchraně lidského života? „Když nad tím uvažuji, vlastně si místy ani nepamatuji, co se odehrálo. Člověk v takové situaci vůbec nepřemýšlí, že leze do ledové vody. To vše mi došlo až zpětně, když jsem mokrý přišel domů a začal si plně uvědomovat, co se vlastně stalo,“ komentuje zásah Jiří Ryšálek. My za redakci Autowebu gratulujeme a děkujeme.

Autoweb.cz, foto: Policie ČR

26.7.2013 10:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist