Lovci nehod jsou jako supové. Nenechte se ulovit!

Klasický scénář - dojde k nehodě a téměř okamžitě je na místě i asistenční služba. Kdo je volal? Vy, další účastník nehody, svěděk, co šel náhodou kolem? A hlavně, kdo to zaplatí?
lovci-nehod-jsou-jako-supove-nenechte-se-ulovit-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pojďme na to pěkně od konce, od otázky, kdo že to celé zaplatí, myšleno kdo uhradí náklady na asistenční službu. Pozor, protože to zaplatíte vy ve chvíli, kdy podepíšete dokumentaci. Jak to tedy je? Samozřejmě, že nikdo nevolal, tyhle „služby“ hledají nehody sami. Tedy pokud zrovna nevykrádají auta – jak se stalo svého času v Praze. Nicméně autonehoda se stala a „pomoc“ od asistence je tady. Kdo ji volal? Nikdo, ani totiž nemusel, asistenční služby monitorují ty správné frekvence a kanály, ať už to je či není legální a ví stejně rychle jako Policie, která ovšem na místo nijak nespěchá, že se se stala nehoda.

Člověk od asistence je tady, účastníci nehody ve stresu a panice už drží v ruce papíry s nabídkou pomoci. Jednání s pojišťovnou, zabezpečení odtahu, oprava vozidel, poskytnutí náhradního a všechno další vyřeší asistence za vás. A hlavně, vše se platí z pojištění, služby jsou přirozeně zdarma. Je to opravdu tak jednoduché? Ehm, ne.

Pokud se stanete součástí dopravní nehody, je třeba zachovat klid a chladnou mysl. Ideální je sebou vozit kontakt na číslo asistence pojišťovny nebo vlastního servisu. Teď už nějakou dobu funguje univerzální linka, která umí spojit vás a „tu vašo“ pojiˇštovnu, takže je to jednodušší a není důvod sedat na lep společnostem, se kterými nic řešit nechcete jen proto, že jejich auto má zelené polepy, oranžové majáky a je na místě dřív než vy vystoupíte z nabouraného auta.

Často se stává, že dříve, než se vzpamatujete, jsou na místě lovci nehod, kteří vám začnou nabízet své „supervýhodné“ služby. Hlavní problém je v tom, že člověk se ocitá pod tlakem emocí a tak si neuvědomí, co v danou chvíli podepisuje. Nevýhodou je zejména to, že vůbec nevíte, co se s autem bude skutečně dělat. Základem je – nic nepodepisovat, pokud má dojít k podpisu, tak oboustranně k vyplněnému protokolu o dopravní nehodě, který si předáte v rámci všech zúčastněných. A k tomu žádnou službu nepotřebujete.

Jakmile totiž „něco podepíšete“ člověku od nikým neobjednané asistence, připojíte svůj podpis s největší pravděpodobností na plnou moc lovci nehod  a dál je už vše v jeho režii. On rozhoduje, kam se vozidlo poveze, jak dlouho potrvá oprava, na jak dlouho budete mít náhradní vozidlo, co bude uplatňovat po pojišťovně, v jaké výši a tak dále.

Na místě nehody můžete být přesvědčováni, že je vše zdarma. Ovšem pozor, ve smlouvě jsou za jednotlivé služby uvedeny velmi vysoké částky a další háčky a to, že zaznělo cosi o tom, že „vše je zdarma“ jednak nedokážete, a za druhé to, co podepíšete, bude černé na bílem.

Mnohem horší situace ale vznikají, pokud dojde ke škodám na zdraví. Lovci nehod už neloví jen u havárií samotných, ale i v nemocnicích, kam byl zraněný převezen. „Jsou známi i případy, kdy obtěžují pozůstalé těsně po smrti jejich příbuzného. Nabízejí různé druhy pomoci a zastoupení v jednání s pojišťovnou. Takové případy jsou už skutečný hyenismus.“Takže jak se bránit? Znovu (i když jste ve stresu) a to, bez urážky, platí zejména na dámy, které mohou emocím podlehnout snadněji, obzvlášť pokud například vezou děti – zachovejte klid a nic nepodepisujte. Obzvlášť ne v případě, kdy se mne snaží někdo přesvědčit o tom, že „sám nic nezmůžu, ale on vymůže miliony.“ Při škodě na zdraví si aspoň rámcově zjistit své nároky a zvážit, zda jejich uplatňování a prokazování zvládnu sám. Chtějte po asistenci písemné potvrzení, že nic platit nebudu, a to ani v případě, že pojišťovna vše neproplatí. Uvidíte, jak se začne cukat…

Pokud jsem viníkem, je dobré znát svou pojistnou smlouvu a její nároky. Většinou v havarijní pojistce je zastoupena nějakým způsobem asistenční služba. Takže závěrem jde dobré vozit sebou kontakt na asistenční služby pojišťovny nebo kontakt na solidní nehodovou službu nebo kontakt na svůj autoservis.

Závěrem tedy ještě jednou připomeňme, že to, že na místo nehody dojede asistenční služba, ještě neznamená, že stejně tak nemůže rychle odjet – v žádném případě není ničí povinnost s ní cokoli řešit, nedejbože cokoli podepisovat, vlastně ani s ní prohodit jediné slovo.

Asistenční služba možná (slovo „možná“ ale není na místě, spíše by se hodilo „cíleně“) vypadá jako „oficiální“ součást nějakých záchranných složek, ale oranžové majáky jí nedávají žádné právo k přednostní jízdě a auto, které se tváří jako malý policejní vůz není ničím jiným než běžným autem jako máte vy či my. Nenechte se napálit a zneužít, i v případě nehody zachovejte chladnou hlavu jak to jen půjde a nepřidělejte si k už tak nepříjemné situaci, jakou nehoda je, další problémy, které vás mohou stát dost peněz.

tit. foto: Shutterstock.com

28.4.2017 3:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist