Červenka: Odboráři, jak se opovažujete dělat si rukojmí z řidičů?

Odborové organizace chystají na pondělí nejen přerušení hromadné dopravy, ale chystají se blokovat i silnice.

Během víkendu se může seběhnout leccos, ale v tuto chvíli, v pátek krátce po poledni, to vypadá, že odboráři se v pondělí pokusí ochromit chod země – údajně na protest proti reformám, které oni sami označují za „zákeřné“. Což by nám na autowebu mohlo být jedno, kdyby nevyhrožovali i blokováním silničního provozu.

Respektuji zákonem zaručené právo na stávku. Domnívá-li se někdo, že si dlouhodobě zajistí lepší prosperitu tím, že přestane pracovat nebo do práce nepřijde, je to záležitost mezi ním a jeho zaměstnavatelem. V soukromé sféře.U dopravních podniků je to už složitější: mnohé sice mají povahu soukromých firem, ale v některých jsou významnými akcionáři obce a co je důležitější, hromadná doprava je dotovaná z veřejných rozpočtů. Aby také ne. Vždyť na zcela svobodném trhu, kde by o uspokojování dopravních potřeb obyvatelstva volně soutěžily ty nejlepší myšlenky, by neměla šanci. Stávka zaměstnanců Českých drah, Dopravního podniku hlavního města Prahy apod. je tedy problematická minimálně v etické rovině. Odboráři svým protestem totiž zkomplikují život lidem, kteří jim dlouhodobě (a většinou nedobrovolně) přispívají na živobytí.
Ale blokování silnic? iDnes cituje ve svém zpravodajství Bohumíra Dufka z Asociace samostatných odborů, podle nějž horníci pomohou zablokovat ulice Prahy. Neprůjezdná by údajně měla být například magistrála, Jižní spojka a další klíčové silniční tahy v hlavním městě.Nad tím zůstává člověku rozum stát. Kde v sobě odborářská svoloč vůbec bere tu drzost brát si jako rukojmí za udržení svých výhod a prebend řidiče? Mnozí to neradi slyší, ale skutečností je, že autem jezdí do práce zejména ekonomicky výkonnější lidé, kteří měsíc co měsíc odevzdávají nemalou část ceny své práce do veřejných rozpočtů – z nichž je pak mimo jiné hrazena veřejná doprava. To je však jen ten méně závažný důvod, proč nad plánem odborářských gangsterů nevěřícně kroutím hlavou. Řidiči jsou totiž dlouhodobě dojnou krávou českých veřejných rozpočtů. Jen na spotřební dani z pohonných hmot odvedeme ročně státu 80 miliard korun, z nichž zpátky do silnic se dostane sotva desetina. K tomu DPH, dálniční známky, u podnikatelů silniční daň, parkovné a všelijaké administrativní poplatky spojené s provozem auta… to všechno pomáhá naplňovat věčně prázdnou erární kasu. Tím, že se chystají zablokovat silnice, říkají odboráři nám řidičům: „Nevážíme si vašich daní, z nichž mnoho z nás částečně žije, ani tak málo, abychom vás nechali si na ty daně v klidu vydělat.“
Mám pro vás vzkaz, páni odboráři. Nechcete-li v pondělí pracovat, nepracujte. Ale pokud se pokusíte zabránit pracovat mně, budu postupovat se vší razancí a za využití všech zákonných prostředků. Ne vláda, ale vy jste zákeřní. Vy se zříkáte dobrovolné produktivní kooperace, která je ve výsledku ku prospěchu všech, a místo toho se snažíte za každou cenu udržet nadbytečná pracovní místa a zachovat nespravedlivé prebendy bez ohledu na ekonomickou budoucnost země.

A vaše bezbřehá, krátkozraká hloupost vám ani neumožňuje nahlédnout, jak váš tlak nutí politiky dělat rozhodnutí, která postupně ožebračují nás všechny – a ze všeho nejvíce ty nejslabší a ekonomicky nejméně výkonné, jejichž jménem své vyděračské akce zaštiťujete. Je-li stát donekonečna nucen rozdávat peníze, které nevlastní, nemá jinou možnost než si je natisknout nebo vypůjčit. Důsledek je v obou případech tentýž: plíživá inflace, jež nepozorovaně užírá z blahobytu nás všech. To lidé jako vy, agresivní hlupáci přesvědčení, že nárok na práci a blahobyt si lze vymoci od státu, přivedli Řecko tam, kde je dnes. A nechte si od cesty blábolení o tom, že ekonomickou situaci České republiky nelze s Řeckem srovnávat. Naštěstí je to pravda. Zatím. Ale kdyby vlády ustoupily vašemu sprostému vydírání, byli bychom v řeckém bahně až po uši do několika let. Jste nebezpeční hlupáci a doufám, že armáda i policie udělají v pondělí maximum pro zajištění pořádku v zájmu nás všech, jimž je váš boj za udržení neudržitelného ukradený.

Jirka Červenka, ze kterého odborářské plány dočasně učinily nadšeného příznivce vládních reforem

9.6.2011 2:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist