Kottás: Pokuta 25 tisíc korun za bezdůvodnou jízdu autem během epidemie? Naprosto absurdní

Jedete autem, zastaví vás policie, a když neudáte validní důvod svojí jízdy, zaplatíte pokutu 25 tisíc korun? Že je to naprosto absurdní? Bohužel se to skutečně děje.
honda-civic-type-r-1100x618.jpg Zdroj: Honda

Představte si, že byste dostali pokutu až 25 000 korun za to, že se v autě jenom projíždíte, resp. nemáte žádný validní cíl cesty a tedy ani důvod pro svoji jízdu autem. Že je to přitažené za vlasy? Kdepak, taková je skutečná praxe. Naštěstí ne v České republice, ale možná vás překvapí, že v zemi, kterou rozhodně nepovažujeme za totalitní.

Austrálie. Země, která je považována za jednu z nejsvobodnějších a nejvíce prosperujících na světě. Právě tady se během současné nelehké doby způsobené epidemií koronaviru nesmíte jen tak projíždět autem. Neznám přesné znění vládních nařízení v Austrálii, nakolik je přísná karanténa nebo zákaz vycházení, z dostupných zdrojů je ovšem patrné, že jsou podobná těm českým.

Protinožci mohou vycházet ze svých domovů za pracovními povinnostmi, nákupem potravin, návštěvou lékaře a rodinných příslušníků. Pokud je chytne policie při jiné než „nutné“ jízdě autem, mohou klidně dostat pokutu v rozmezí od 1 300 do 1 600 australských dolarů, tedy zhruba 20 až 25 tisíc korun. Server CarExpert.com.au informuje, že se tak skutečně dějě.

Formálně možná Australané bezdůvodnou jízdou porušují opatření proti šíření koronaviru, nicméně to nemění nic na tom, že je to naprosto absurdní nařízení. Těžko namítat, že v době nastávající ekonomické krize jsou bezdůvodné projížďky autem zbytečným plýtváním strategických surovin, když cena ropy klesá na rekordní minimum.

Čtěte také: Kottás: Nasněžilo. Zimní pneumatiky přitom už zítra můžete…

A neobstojí ani zdravotní důvody. Tím, že jste v autě zavření sami, případně se svými rodinnými příslušníky, se kterými beztak sdílíte jednu střechu, těžko uškodíte ostatním. Navíc jízda autem, i jen tak naprosto zbytečná a bezdůvodná, je v současné situaci, kdy existuje jenom málo možností, jak se zabavit, dobrou terapií proti hrozící ponorce.

Jeden z diskutujících pod zdrojovým článkem navrhuje, že prostě všichni budou vozit na sedadle spolujezdce pro jistotu falešný nákup. Takhle to dopadá, když policie dostane přebytek pravomocí a slouží jí příslušníci, kteří jenom slepě dodrží hloupá nařízení. Navíc v časech, které vyžadují energii a lidské zdroje na mnohem důležitějších místech.

7.4.2020 11:05| autor: Hugo Kottás | zdroj: CarExpert.com.au

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist