Rakovan: Zábava na Nordschleife. Samozřejmě auta, ale co ty holé zadky?

Nejsem žádný svatoušek ani od podstaty intelektuál, nemám pod postelí schovanou učebnici etikety bývalého hradního poradce a na stříbře jím velmi, velmi sporadicky. Nemám problém se zábavou laciného, hrubého, jednoduché až vulgárního charakteru. Přesto ale vnímám určité hranice, kdy pro mne zábava není zábavou, ale prostou vulgaritou bez nápadu a vtipu.

Pokud v osmdesátých letech přebíhal herec Hrušínský ve filmu nahý přes náměstí, v kontextu doby to mělo jiskru, mnoho lidí v odhalené zadnici vidělo určité gesto směrem ke komunistickému režimu. Ovšem ukazovat nahý zadek z auta na lidi kolem závodní dráhy mi komické nebo vtipné nepřijde. Ne, nemám problém s nahotou, to v žádném případě, ale nahá zadnice nacpaná do okna auta, na závodním okruhu, na Nordschleife, mi přijde zcela mimo mísu. Říkám si „proč?“

Severní smyčka je považována za jeden nejtěžších závodních okruhů, má svou historii, svého genia loci, a myslím, že se lze dostatečně prezentovat dobrou stopou a slušným časem spíše než nahou zadnicí, a to i v případě, že jste Mel Gibson v době Šíleného Maxe či Brad Pitt někde mezi Teče tudy řeka a Sedmi lety v Tibetu. Mimochodem to nemám ze své hlavy, nejsem odborníkem na mužské zadky, pro radu jsem si musel ke známým a kolegyním.

Nejde ale jen o zadnici, abych se nemotal jen kolem obnažené části lidského těla, jde o rádoby vtipné projevy posádek aut projíždějících kolem diváků, třeba o hrozbu basebalovou pálkou, a podobně. Mne to prostě nedává smysl. Jestli to má být výsměch lidem kolem trati, kteří čekají v místech, kde o bvykle dochází k nehodám a kolizím a posádky projíždějících aut takto chtějí dát najevo své opovržení směrem k „supům“ s připravenými kamerami a foťáky? I tak mi to přijde tak nějak pod úroveň.

Netvrdím, že je Nordschleife kostel, opera nebo parlament, kde se očekává jakási úroveň chování, nemyslím si, že je třeba jezdit na Ring ve smokingu či s kravatou kolem krku, ale chovat se na místě, kde umírali lidé, kde se odvážlivci snažili dekády a dekády pokořit čas, ovládnout techniku, jít se svou kůží (doslova, že Niki) na trh, jako pavián (s omluvou všem primátům), mi prostě přijde nevhodné. Bavit? Jistě, ne jako trouba, ale jako člověk. Mimochodem prvním závodníkem, který na Nürburgringu zahynul, byl manžel Elišky Junkové, Čeněk. Možná si to beru příliš osobně, lae mám pocit, že vystavovat holou zadnici za jízdy po Ringu z auta je jako urážet ty, kterým se stal Ring osudný.

27.2.2019 2:43| autor: Filip Rakovan
Více o tématu: auta

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist