Na D1 platí zákaz jízdy v pravém pruhu. Kdo tam vjede, zemře!

d1-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

foto: archiv redakce

Původně jsem chtěl začít zamyšlení nějakým rádoby vtipným úvodem, něčím ve stylu parafráze na obecně známou hlášku typu „tak se nám tady rozmáhá takový nešvar,“ nicméně situace je podle mne tak vážná, že si pokus o vtip odpustím. Níže máme dvě videa z dálnice D1. Neřešte prosím kvalitu, je to točené na mobil, který držel spolujezdec před řidičem na selfie-tyči, přičemž jedno video je ze začátku víkendu po cestě ven z Prahy, to druhé je pak z nedělního večera (proto ten nepříjemný pohled do slunce, nicméně pro ilustraci to stačí, snímek nemá oscarové ambice) ve směru opačném, tedy do Prahy.

Co je zřejmé? Že nikdo z řidičů (až na dvě výjimky v prvním videu, kde jeden řidič sjíždní na pumpu a druhý pak za kamionem sjíždí do Průhonic) nejede v pravém pruhu. Skutečně, pokud se podíváte pozorně, tak provoz běží tak, že nejrychlejší auta jedou v levém pruhu, předjíždějí tak v ideálním případě ty pomalejší v prostředním pruhu, a v pravém není ani kolo.

Proč? Přehlédl jsem někde na začátku dálnice značku zakazující jízdu v levém pruhu? Vypukla v pravém pruhu nějaká apokalyptická krize, něco jako morová rána ve středověku a ten, kdo tam vjede, zemře strašlivou smrtí? Ehm, zdá se, ale ne, potenciálně zemřou ti, kdo se snaží jet bezpečně, dynamicky, ohleduplně, a dojíždějí pomaleji jedou řidiče před sebou a staví se tak před dilema, jak je předjet.

Střední pruh – v tom je auto. Levý pruh, v tom je také auto/nebo je tam volno, přičemž já jako spořádaný řidič přijíždím ve zcela pravém pruhu. Co udělám? Mohu porušit pravidla a pokračovat dále pravým pruhem, auto „podjet“ – ovšem je to padesát na padesát, že hulvát v prostředním pruhu si mne všimne a těsně přede mnou se zařadí do pruhu přede mne. Tak jako tak jsem za dálničního piráta, který podjíždí auta.

Anebo následuje manévr takový, že z pravého pruhu přejedu do prostředního, pak do levého, předjedu auto v prostředním pruhu, přejedu do prostředního pruhu, přejedu zpět do pravého pruhu. A po pár vteřinách zase, když dojedu dalšího idiota v prostředním pruhu. Omlouvám se za vulgarismus, ale jinak řidiče, kteří neumí jezdit tak, jak se má, a ohrožují okolí svou bezohlednou jízdou v prostředním pruhu, nazvat neumím. Na videu nejsou patrné registrační značky, nicméně pokud se poznáte podle auta – tak ano, myslím tím právě vás, kteří jste se o uplynulém víkendu chovali na dálnici D1 (a mám obavu, že nejenom tam) jak hulváti.

Mimochodem v prvním videu, někde na úrovni sjezdu na Průhonice, asi po půl minutě záznamu, je vidět náznak kolize přesně z důvodu, který tady řešíme. Dvě auta dojedou další vůz jedoucí v prostředním pruhu a nedokážou ho předjet bez vzájemného ohrožení a omezení. Kdyby jel loudal v pravém pruhu, nic se nestane, ale protože obtěžuje v tom prostředním, kolize je velmi, velmi blízko.

Nevím, jestli se teď ode mne v závěru zamyšlení očekává nějaké řešení. Já žádné nemám, rozhodně ne žádné realistické. Napadlo mne (v nadsázce) oslovit nadšence airsoftu, nebo jak se jmenuje ta kratochvíle, při které si dospělí hrají na vojáčky, běhají po lese a střílejí po sobě barevnými kuličkami. Tito hračičkové by mohli o víkendu vyrazit k dálnicím, na nadjezdy, a střílet kuličky po řidičích, kteří jedou v prostředním pruhu namísto toho, aby se táhli v tom pravém.

V druhém kroku by to pak chtělo přimět policii, aby tyto označkované řidiče zastavovala a ne, nepokutovala je, ale lepila jim na auto samolepku s nápisem „Jsem hulvát a nevím, jak mám řídit.“  Popřípadě bych pak povolal do akce řidiče, kteří jsou zběhlí v takzvaném „lacinování“, aby dálnice od těchto hulvátů čistili. Další nadsázka, samozřejmě, nicméně taková, která má připomenout, že právě bezohledné jednání pomalu jedoucích řidičů tam, kde jet nemají, zavdává k silniční agresivitě, a to i u lidí, kteří nijak agresivní nejsou.

 

21.5.2018 11:51| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist